Topic ingrijirea copilului - CIC(5)

Topic ingrijirea copilului - CIC(5) | Autor: sarandu

Link direct la acest mesaj

<<<<Topic ingrijirea copilului - CIC(4)



Dar sunt doi copii, daca in cazul gemenilor se plateste 8+8.. la mine cum se aplica dupa noua lege?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Trebuie sa depun dosar pentru CIC si am o intrebare

am gasit asta:

Actele necesare dosarului CIC:
- actul de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului si dupa caz, livretul de familie;
- certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
- adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte îndeplinirea conditiilor prevazute (12 luni de cotizare);
- declaratie pe propria raspundere (tip) din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
- declaratie pe propria raspundere (tip) din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si îngrijirea copilului si ca acesta nu este încredintat sau dat în plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
- dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla în concediu pentru cresterea copilului;
- dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit;

Intrebarea mea: adeverinta de la angajator e tip si trebuie sa trec sa o iau de la biroul unde depun dosarul?

Si inca o intrebare: daca vreau sa primesc CIC incepind cu 24 august trebuie sa depun dosarul in august?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

adverinta e tip, se ridica de la ghiseul unde vei depune ulterior dosarul pt cic
la noi in provincie nu se poate depune dosarul decat dupa ce ai de la ITM, decizia de suspendare a locului de munca(pe termen de 2 ani)...deci..dc o ai inainte de 24 ...depui inainte.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006



Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Mai demult aveam urmatoarea nelamurire:

"- termin 2 ani de CIC pe 19 sept. 2009, din 21 sept ar trebui sa ma prezint la serviciu
- sunt insarcinata din nou, DPN pe 26 dec. 2009.
Ce suma am sa primesc pentru indemnizatie la bebe 2?"

Am fost astazi la agentia pentru prestatii sociale sa ma interesez si revin cu raspuns, am vazut ca mai sunt si alte mamici in aceesi situatie care au aceeasi nelamurire. Ideea e ca perioada in care s-a primit indemnizatie ptr cresterea copilului este considerata a fi exact ca cele 12 luni lucrate anterioare nasterii. Prin urmare, la bebe 2 se primeste 85% din valoarea indemnizatiei din ultimul an. Pentru cine are nevoie, si concediul medical se considera a fi echivalent cu lunile lucrate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Buna,

O cunostinta de-a mea are o mare problema: fiind in CIC s-a gandit ea sa se angajeze la alta firma ceea ce a si facut dar doar pt 2 luni si acum e super stresata ce sa faca ???

O sa o depisteze cei de la directia muncii ? o fi ceva evidenta in sensul asta? bun si daca o depisteaza ce ii fac ? da doar banii inapoi ?

Mersi mult de ajutor, sincer nu stiu unde ar putea intreba....


Mami lui Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Buna,

O cunostinta de-a mea are o mare problema: fiind in CIC s-a gandit ea sa se angajeze la alta firma ceea ce a si facut dar doar pt 2 luni si acum e super stresata ce sa faca ???

O sa o depisteze cei de la directia muncii ? o fi ceva evidenta in sensul asta? bun si daca o depisteaza ce ii fac ? da doar banii inapoi ?

Mersi mult de ajutor, sincer nu stiu unde ar putea intreba....


Mami lui Alexandra (03.03.09)




o depisteaza oricum dupa CNP, pe de o parte apare ca beneficiar de prestatii sociale (indemnizatie CIC) si pe de alta ca beneficiar de venituri-asigurat , firma la care s-a angajat depune lunar la casa de pensii o situatie cu veniturile asiguratilor si sumele CAS... parerea mea ar fi sa se duca sa anunte singura acolo unde a depus dosarul CIC si va trebui sa restituie statului banii primiti drept indemnizatie CIC pe cele 2 luni cand a obtinut venituri... apoi, ramane de vazut ce va face mai departe, ea se poate oricand reintoarce in CIC cu conditia ca acel contract de munca sa inceteze...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

Buna !

La mine se intalneste urmatoarea situatie :

- la 26 iunie 2009 s-a inchis postul pe care lucram de 8 luni de zile.
- la 1 august 2009 m-am angajat la o alta firma
- voi naste, aproximativ la inceputul lui mai 2010, cand voi avea 9 luni la actualul loc de munca.

1. voi primi cei 85% daca am o luna si cateva zile de intrerupere pe cartea de munca ?
2. daca nu se poate asa, pot depune cerere dupa concediul post-natal ( care sa zicem ca va fi in total de 126 de zile ), pt ingrijirea copilului, astfel incat sa cumuleze 12 luni ?
3. daca niciuna din variantele de mai sus nu au un raspuns pozitiv, pot lua CIC deoarece sunt inscrisa la cursuri de zi la masterat, loc subventionat de stat ?

v-as fi foarte recunoscatoare pt un raspuns! Stiu ca este inca devreme, se pot intampla multe pana atunci, dar as vrea sa stiu ce prevede legislatia.

Va multumesc !

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Citat:
citat din mesajul lui terishka

Mai demult aveam urmatoarea nelamurire:

"- termin 2 ani de CIC pe 19 sept. 2009, din 21 sept ar trebui sa ma prezint la serviciu
- sunt insarcinata din nou, DPN pe 26 dec. 2009.
Ce suma am sa primesc pentru indemnizatie la bebe 2?"

Am fost astazi la agentia pentru prestatii sociale sa ma interesez si revin cu raspuns, am vazut ca mai sunt si alte mamici in aceesi situatie care au aceeasi nelamurire. Ideea e ca perioada in care s-a primit indemnizatie ptr cresterea copilului este considerata a fi exact ca cele 12 luni lucrate anterioare nasterii. Prin urmare, la bebe 2 se primeste 85% din valoarea indemnizatiei din ultimul an. Pentru cine are nevoie, si concediul medical se considera a fi echivalent cu lunile lucrate.


Deci daca intru din CIC 1 direct in CIC 2 primesc 85% din ce primeam in CIC 1 ? Sigur e asa ? Ca am intrebat si eu pe cineva care se ocupa de salarii intr-o banca si mi-a spus ca nu e asa, ca primesc 6 miliane .. Scrie oare undeva clar ce suma se primeste in CIC2 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanik09

Buna !

La mine se intalneste urmatoarea situatie :

- la 26 iunie 2009 s-a inchis postul pe care lucram de 8 luni de zile.
- la 1 august 2009 m-am angajat la o alta firma
- voi naste, aproximativ la inceputul lui mai 2010, cand voi avea 9 luni la actualul loc de munca.

1. voi primi cei 85% daca am o luna si cateva zile de intrerupere pe cartea de munca ?
2. daca nu se poate asa, pot depune cerere dupa concediul post-natal ( care sa zicem ca va fi in total de 126 de zile ), pt ingrijirea copilului, astfel incat sa cumuleze 12 luni ?
3. daca niciuna din variantele de mai sus nu au un raspuns pozitiv, pot lua CIC deoarece sunt inscrisa la cursuri de zi la masterat, loc subventionat de stat ?

v-as fi foarte recunoscatoare pt un raspuns! Stiu ca este inca devreme, se pot intampla multe pana atunci, dar as vrea sa stiu ce prevede legislatia.

Va multumesc !

Roxana 5+



1. Nu.
2. Nu.
3. Da, cu conditia ca intre studiile de licenta si acest master sa nu fi existat pauza, in conditiile HG 404/2006, sau intreruperea sa aiba cauze medicale.
Cu adevarat este devreme, urmeaza un nou pachet legislativ pentru Educatie (ca sa nu mai spun de restul textelor legale care pot fi modificate), deci acest lucru este valabil astazi.
Daca vrei lamuriri suplimentare, te rog sa revii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Boo, eu am intrebat la cei care dau banii, la directia care calculeaza indemnizatiile, ca n-am vrut sa ma bazez numai pe ce spun cele care primesc numai dosarele. Mi-au zis ca asa e, deci eu zic ca ne putem baza... am si eu prieteni in companii care lucreaza pe partea de personal si zic una si alta, dar de cele mai multe ori sunt total pe langa:)

Si edit sa zic ca scrie in lege chiar; unde zice ca se considera stagiu de cotizatie - adica echivalentul celor 12 luni de munca pe baza carora se calculeaza indemnizatia - si perioada in care ai fost in CIC, si daca ai fi fost in concediu medical, in somaj etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Citat:
citat din mesajul lui terishka

Mai demult aveam urmatoarea nelamurire:

"- termin 2 ani de CIC pe 19 sept. 2009, din 21 sept ar trebui sa ma prezint la serviciu
- sunt insarcinata din nou, DPN pe 26 dec. 2009.
Ce suma am sa primesc pentru indemnizatie la bebe 2?"

Am fost astazi la agentia pentru prestatii sociale sa ma interesez si revin cu raspuns, am vazut ca mai sunt si alte mamici in aceesi situatie care au aceeasi nelamurire. Ideea e ca perioada in care s-a primit indemnizatie ptr cresterea copilului este considerata a fi exact ca cele 12 luni lucrate anterioare nasterii. Prin urmare, la bebe 2 se primeste 85% din valoarea indemnizatiei din ultimul an. Pentru cine are nevoie, si concediul medical se considera a fi echivalent cu lunile lucrate.


Deci daca intru din CIC 1 direct in CIC 2 primesc 85% din ce primeam in CIC 1 ? Sigur e asa ? Ca am intrebat si eu pe cineva care se ocupa de salarii intr-o banca si mi-a spus ca nu e asa, ca primesc 6 miliane .. Scrie oare undeva clar ce suma se primeste in CIC2 ?

Mami de Alexandru



"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach



Nu, nu este asa.
La trecerea directa din CIC 1 in CIC 2, indemnizatia pentru cel de-al doilea copil este egala cu cea pentru primul copil. Altfel spus, CIC se prelungeste pana cel de-al doilea copil implineste 2 ani (sau 3, pentru copilul cu handicap), iar indemnizatia este cea stabilita pentru primul copil.
Trimiterile legale se regasesc in HG 1682/2008, care modifica si completeaza HG 1025/2006 - Norme metodologice de aplicare a OUG 148/2005.

Art.8, modificat, este urmatorul:
(1) In cazul in care persoana îndreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau în plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si
indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In cazul in care situatia prevazuta la alin.(1) se produce dupa data de 1 ianuarie 2009, se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil.

Asadar, indemnizatia aferenta CIC 2 este aceeasi cu cea din CIC 1, daca cel de-al doilea copil s-a nascut in acest an.

Mergi la inceput