Topic ingrijirea copilului - CIC(4)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai ramai in CIC pana se termina si continui pt al treilea copil cu CIC.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ina1976

Imi cer scuze daca intreb ceva pt care exista un raspuns postat deja... am cautat o vreme si nu am gasit.
Lucrez pe un contract de munca cu durata determinata care se va incheia la 15 februarie. Statutul meu profesional se va schimba atunci in urma unui examen si ma voi reangaja probabil dupa ce actele care vor atesta acest lucru vor fi gata... Planuiesc o sarcina in decembrie-ianuarie (poate mai devreme chiar) si nu stiu cum ar trebui sa procedez pt a avea cele 12 luni de cotizare neintrerupta. Pot cotiza independent in perioada dintre angajari? Care ar fi solutia?
Multumesc.



Conditia de a beneficia de perioada nu este legata de cotizatii ci de activitate profesionala impozabila sau asimilata. Asta inseamna obligatoriu carte de munca sau PFA sau asimilat lor.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Multumesc mult. Trebuie sa am carte de munca... dar daca nu voi putea face asta si voi intra in somaj fiind in luna a treia cum va schimba asta situatia? Contractul de munca actual e cu durata determinata iar insarcinata fiind este posibil sa nu ma pot angaja imediat.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:


Citat:
citat din mesajul lui ina1976

Imi cer scuze daca intreb ceva pt care exista un raspuns postat deja... am cautat o vreme si nu am gasit.
Lucrez pe un contract de munca cu durata determinata care se va incheia la 15 februarie. Statutul meu profesional se va schimba atunci in urma unui examen si ma voi reangaja probabil dupa ce actele care vor atesta acest lucru vor fi gata... Planuiesc o sarcina in decembrie-ianuarie (poate mai devreme chiar) si nu stiu cum ar trebui sa procedez pt a avea cele 12 luni de cotizare neintrerupta. Pot cotiza independent in perioada dintre angajari? Care ar fi solutia?
Multumesc.

mami INA si bb Teo


Pentru perioada "descoperita", adica cea dintre cei doi angajatori, pentru a indeplini stagiul de cotizare neintrerupta de 12 luni, eu te sfatuiesc sa rogi un cunoscut care are firma sa-ti faca o angajare formala pe 2 ore/zi pe un minim pe economie si sa suporti tu "din mana" darile pe care le plateste pt tine catre stat... la un minim de 300 ron (daca ai studii superioare) pe luna pe un contract de 2 ore/zi vei avea de platit circa 130 ron pe luna impozite. Eu zic ca merita efortul financiar cateva luni pana te angajezi in partea cealalta.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 26+

Mergi la inceput
Mergi la inceput