Topic ingrijirea copilului - CIC(5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui terishka

Boo, eu am intrebat la cei care dau banii, la directia care calculeaza indemnizatiile, ca n-am vrut sa ma bazez numai pe ce spun cele care primesc numai dosarele. Mi-au zis ca asa e, deci eu zic ca ne putem baza... am si eu prieteni in companii care lucreaza pe partea de personal si zic una si alta, dar de cele mai multe ori sunt total pe langa:)

Si edit sa zic ca scrie in lege chiar; unde zice ca se considera stagiu de cotizatie - adica echivalentul celor 12 luni de munca pe baza carora se calculeaza indemnizatia - si perioada in care ai fost in CIC, si daca ai fi fost in concediu medical, in somaj etc.


Situatia ta este diferita de cea a lui Boo, careia i-am raspuns mai sus.
Tu nu vei naste cel de-al doilea copil in CIC 1, deci nu vei prelungi CIC 1 cu CIC 2. Va trebui sa-ti acoperi perioada 21 sept. - 26 decembrie ori prin reintoarcere la munca, ori prin concediu medical/prenatal, ori in orice alt mod considerat perioada asimilata conform art. 1 alin. (2) din OUG 148/2005 cu modificarile si completarile ulterioare.
Indemnizatia ta pentru CIC 2 va fi 85% din media tuturor veniturilor obtinute in aceste 12 luni - adica indemnizatia din CIC 1 pentru primele 9 luni + ce vei obtine in ultimele 3 luni (leafa sau indemnizatie de concediu medical/prenatal etc).
Trimiterile legale in situatia ta se regasesc tot in HG 1682/2008, care modifica si completeaza HG 1025/2006 - Norme metodologice de aplicare a OUG 148/2005.

Art.19^1:
(1) La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 5, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 4 alin. (7).
(2) Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului stabilit#259; potrivit alin. (1), se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii
copilului si impartita la 12.
(3) Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (2).

Ultimul aliniat al acestui articol stabileste ca daca suma astfel rezultata este mai mica de 600 lei, atunci indemniztia va fi de 600 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca1820 spune:

Buna.O intrebare va rog...
Cum sunt in urma cu noutatile in ceea ce priveste CIC,as avea o intrebare:mamicile care au salar mai mare,beneficiaza,la cerere de 85% din salarul pe ultimele 12 luni...
Dar,daca acest salar a fost marit recent,sa spunem 4 luni cu 600 si 3 luni cu 1000,se mai poate face cerere,nu conteaza ca acel salar mai mare nu a fost castigat un an de zile?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La momentul in care se face calculul bazei de referinta se iau veniturile realizate asa cum au fost ele castigate in perioada de referinta. Doar nu scrie nicaieri ca cineva TREBUIE sa castige aceeasi suma in fiecare luna. Cat a fost in acte atata se ia in considerare. Ca o fi 600 ca o fi 1000 ce este inregistrat la ITM si in contabilitate asta se considera.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust


Asadar, indemnizatia aferenta CIC 2 este aceeasi cu cea din CIC 1, daca cel de-al doilea copil s-a nascut in acest an.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


dar in cazul in care al doilea copil se va naste dupa 2 luni de la terminarea CIC1? cum se procedeaza? trebuie sa lucrezi 2-3 sapt. si apoi poti intra in prenatal? si indemnizatia ce valoare va avea?



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 10+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemary

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust


Asadar, indemnizatia aferenta CIC 2 este aceeasi cu cea din CIC 1, daca cel de-al doilea copil s-a nascut in acest an.




dar in cazul in care al doilea copil se va naste dupa 2 luni de la terminarea CIC1? cum se procedeaza? trebuie sa lucrezi 2-3 sapt. si apoi poti intra in prenatal? si indemnizatia ce valoare va avea?



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 10+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA




Vezi doua raspunsuri mai sus, pentru terishka.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

merci de raspuns, nu mi-am dat seama ca pusese aceeasi intrebare.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 10+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana820 spune:

La depunerea dosarului de indemnizatie, acum dupa noua lege cu 85% trebuie sa optezi intre 600 lei sau 85%? Ori iti calculeaza ei dupa adeverinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana820

La depunerea dosarului de indemnizatie, acum dupa noua lege cu 85% trebuie sa optezi intre 600 lei sau 85%? Ori iti calculeaza ei dupa adeverinta?


Optional. Cred ca este evident pentru oricine ca daca 85% este sub 600, alegerea este usoara.
Daca in cele 12 luni sunt perioade asimilate, iar 85% din medie este sub 600 lei, atunci indemnizatia va fi 600 de lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

mersi mult pentru raspuns ! e clar ca astia care lucreaza prin HR nu prea stiu exact cu ce se mananca, fiecare da alt raspuns. oricum cel oficial conteaza, care e de bine vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Super documentat raspuns, Mediajust! Multumesc mult:) Mai cu seama pentru toate trimiterile la legi, ca sunt tare folositoare atunci cand dezbati cu cei de la HR care stiu sau nu despre ce e vorba.

Mergi la inceput