America (118)

America (118) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Hahaha, fish pedicure, ati incerca? Eu cred ca as muri de ras ca ma gadil.
Pestisorii, garra rufa (doctor fish) sunt originari din Middle East si cica metoda nu e noua, se foloseste pe larg prin Turcia si Japonia.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cred ca as incerca o data, dar ca tine, cred ca as muri de ris...eu nu ma pot abtine nici cind da cu pumice pe calciie...(cu razor nu m-am facut niciodata).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare, saru'mana inca o data pentru sfaturi referitor la cazul nostru cu fetita.
Aseara, de exemplu, dupa un condus de aproape 5 ore am ajuns acasa. Liniste, nici un copil in fata casei . Am respirat usurata ca nu aveam nici un chef sa pazesc copiii. Eh, uite ca nu apucai sa rasuflu pana la capat ca aparu fetita (din pamant) . Bon. Lasa-i sa se joace un pic cat golim masina. Au inceput sa urle amandoi, Luca si fetita, ca niste nebuni. I-am facut observatie lui Luca si i-am spus ca daca il mai aud o data tipand in casa cu el. S-au catarat in copac si se maimutareau de acolo. La putin timp vad ca au rupt o creanga din copac. Intreb cine, fetita imi raspunde ca ea, incerc sa ii explic ca a procedat foarte rau ca acel pom ne face umbra cand e prea cald afara, ca acolo stau pasarelele ... O mutra tampa la ea. L-am luat pe Luca de-o aripa si l-am bagat in casa. Sunt un car de draci. Lui Luca i-a fost dor de ea, ba i-a si spus cat de dor i-a fost de ea si de bucurie ca a revazut-o ne-a prezentat showul cu urlatul. Zau de nu ma las de meseria de mamica cu asa specimen in cartier.
Pumba, suna la compania aeriana sa nu ai vreo surpriza. mama vine cu American Airline in august si are dreptul numai la un bagaj, cel de-al doilea, daca are nevoie de el, costa $25. Ia camera video cu tine la bagajul de mana. Nu vei avea probleme. Drum bun tie si Corinei.
Ramona, eu vreau sa adopt metoda cu allowance, cand o avea Luca vreo 6 anisori. Ii ajuta pe copii sa aprecieze valoarea banului prin aceasta experienta. Isi dram u i e sc ei singuri banutii, ajung sa ia decizii, ce jucarie si-o doresc mai mult (cu asta apreciaza si jucariile mai mult), la care sa renunte. Acum eu de-abia il invat pe Luca sa citeasca preturile la jucarii. Dar in viitor il voi pune sa faca mici chores ca sa castige un banut. El deja face treaba prin casa. Daca il rog imi da cu aspiratorul, strange masa si face patul. Si are patru ani jumate. Dar ii si place. De mic ma ajuta sa spal pe jos, sa fac curat, era tot timpul umbra mea. Eva e o figuranta. Se invarte printre noi cu papuselele in brate si le pieptana de zor cantand. Luca la varsta ei era tare interesat de treburile gospodaresti. Asa ca, zic eu, nadejdea la ajutor mi-e in Luca . Cu Eva lucrez acum la pusul crocsilor la locul lor. Deh, suntem la inceput de drum. Ramona, apropos ca ziceai de numarul incaltarilor, ai mei au cate 3 perechi de fiecare si atat. Toata vara au facut-o in salupele Crocs. Si pe munte, si pe strada ... traiasca Crocs.
Acum vreo doua luni Luca m-a batut la cap ca vrea o masinuta cu 99 centi (avem vreo 89 de masinute ). Ok. "Fa ceva ca sa o meriti. Ce stii sa faci?" l-am intrebat eu. "Pai dau cu matura". A dat cu matura (sa nu va imaginati curatenie bec, dar mi-a placut intentia ) si i-am dat 99 centi. Mergem la Walmart, isi alege masinuta, iar la casa stupoare ... taxe. "Pai nu am bani de taxe". L-am imprumutat eu si a ramas ca ma va mai ajuta prin casa in contul acelor centi.
Dar de atunci nu am mai incercat.
Miereamara, cosmarul vietii mele este sa se incurce o pasare in parul meu. am in cap numai Pasarile lui Hitchcock. Cred ca innebuneam daca eram in locul tau. Felicitari pentru micile tumbe.
Noi we asta fuseram camping intr-un orasel frumos de munte numit Ouray. Cam departe de noi, la vreo 5 ore, dar a meritat cu varf si indesat expeditia. Niste peisaje de vis, explozie de verdeata, unde vedeai cu ochii erau pasuni si animale la pascut. Foarte multe lame am vazut si un soi de vacute cu coarne.
Cand am facut rezervarea la cort era acolo mentionat ca nu se da nici un refund pentru vreme rea sau insecte. Nu am citit cu atentie stipularea asta. Insa cand am ajuns acolo, o vreme apasatoare, innorata, parca simteam ca pica cerul pe capul meu. Tantarii erau in elementul lor, nah, ca tocmai venisera prospaturi in zona. Nebunie. In fiecare zi a plouat cate un pic, apoi iesea soarele. Cortul s-a comportat nemaipomenit. In ultima noapte a fost o asa ploaie, cu tunete, fulgere si vant de ziceam ca acum zburam pe sus ca si cum am fi pe covorasul fermecat.
Insa programul care ni l-am propus zilnic l-am respectat. O zi intreaga am fost la hot springs, piscina fiind asezata intr-o vale, unde erai inconjurat numai de munti. Am intrat dimineata, ne-am balacit vreo 3 ore, apoi fuga la cort sa mancam si sa ne odihnim, iar d.a inapoi la piscina. Am facut mult hiking, pescuit (fara succes, si ce daca ), stat la plaja si balacit in lac, am mers cu bicicletele pe un trail destul de lung care mergea in jurul unui lac si apoi paralel cu autostrada. O sa pun si cateva poze.
Mi-am dorit foarte mult sa ajung si la mina sa cautam aur (tot ce gaseai iti ramanea tie), insa, din pacate, au avut accident in acea mina si au inchis-o pe o perioada de cateva zile. O alta mina era mai departe si am hotarat ca mai bine sa facem ceva in zona, decat sa mai conducem atata, mai ales ca drumul era destul de urat, in dreapta era prapastie.
Foarte multe jeep-uri de inchiriat pentru a explora muntii San Juan. Cand vor mai creste copiii vrem sa mai ajungem odata acolo si sa cutreieram zonele mai dificile.
Aceasta calatorie a fost cu totul exceptionala pentru copii. Aspectul negativ al acestei iesiri au fost tantarii. Am folosit noi spray dar tot eram atacati. Sotul se si amuza, isi amintise el de un coleg de liceu care folosea numai parfumuri de calitate, la timpul ala se tot lauda cu un Armani. La care sotul spunea ca se va lauda si el cu parfumul lui Repellent. Original, nu?!
Azi, cand il dusei pe Luca la gradinita, vazui cate "bump-uri" are pe membre. va are mai putine.
Si asa realizaram noi ce fericiti suntem in Colorado Springs, unde nu stim ce e aia insecta (daca avem o musca in casa e zi mare) sau ploaie. Cred ca vara asta a plouat de doua sau trei ori.
Sotul viseaza la o casuta la batranete pe la Ouray.
Normal, ieri, cand am plecat de acolo, Luca a inceput sa bazaie ca de ce plecam. Si am stat 4 zile. Deci nu doar un we scurt. Pai nu are limita. Vrea si mai mult. I-am spus ca mergem acasa sa ne ducem la serviciu sa castigam bani si poate vom mai merge cu cortul in alta parte.
Azi ii astept pe desteptii de la cablu sa imi reinstaleze Internetul. Noi am sunat acum o saptamana sa ne cancelam TV ca nu apucam sa vedem nimic vara, iar astia ne-au taiat si Internetul. Si fara el parca sunt legata de maini si de picioare.
In rest ... a inceput US campionatul de golf pentru seniori ce se tine la noi in oras. Speram sa ajungem mai pe seara acolo sa cascam un pic gurile.
Sanzi, sunteti bine? Ce faceti?


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bravo Luca! Din pacate nici unul dintre copiii mei nu e atit de saritor. Sper sa-l impulsionez si eu cumva pe Alexandru.
Felicitari pentru iesire, imi place ca sinteti atit de aventurieri.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Wow, Ciufulici, nu stiu de unde aveti atita energie...de mult incearca sotul sa ma "prinda" cu cortul (a reusit o singura data) dar nu ma laaaaasssss. Pur si simplu cind ma gindesc la atita impachetat si despachetat ma iau cu miinile de cap.

Weekendul viitor fac o vizita scurta la Washington DC (cu intors prin Philly)...avem musafiri si tragem o runda de vizite scurte prin imprejurimi...asta inainte de plecare in vacanta (si eu sint lenesa rau...vacanta pe plaja anul asta).

Andrada o fii plecat deja?



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Fetele din California, sunteti bine?
http://www.cnn.com/2008/US/07/29/earthquake.ca/index.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

A fost cumplit, bine ca a trecut. Se asteapta nu stiu cate replici, din care cel putin 3 de 3,8. Cumplit.
Sper ca sunteti bine celelalte fete. Cutremurul a fost doar in sudul Californiei.

4 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

buna fetelor, raportez si eu de la cutremur, suntem bine sanatosi, am simntit in casa tare, se misca casa din stanga spre dreapta pt vreo 30 - 35 secunde.
Eram in casa singura, copii afara au simntit si ei ceva, dar in casa s-a simntit bine de tot.
Nici o stricaciune inca.... ma duc in inspectie sa vad ce e prin garaj si asa mai departe
PS: sunt in Temecula, CA.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Gabbriela, am incercat sa te sun din nou dar nu mai merg telefoanele....

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

mai stai vreo 10 - 15 min, toata lumea suna si nu merg prea bine cell momentan.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput