Cum ne afecteaza infertilitatea cap. 2

Cum ne afecteaza infertilitatea cap. 2 | Autor: ioana_p76

Link direct la acest mesaj

La acest subiect puteti sa va deschideti sufletul, sa impartasiti din starile voastre, pentru ca aici veti gasi intelegere si suport.
Impreuna poate reusim sa trecem mai usor peste depresia cauzata de infertilitate!

Cap. 1
Cum afecteaza infertilitatea viata de cuplu..

ARTICOLE:
www.desprecopii.com/info.asp?id=1348" target="_blank"> Infertilitatea pe intelesul celor mai norocosi- Articol DC
Articole referitoare la infertilitate
Scrisoare catre rude si prieteni

Pentru cele care doresc sa contribuie la realizarea unui nou articol - sugestii (mesaj din partea lui Ale -moderator)


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

V-a trecut vreodata prin minte ca depresia ar putea sa nu fie cauzata de infertilitate ci de alte cauze?
Editez: Mai intai imi cer scuze daca am suparat pe cineva. Mai intai tie, Ioana. Si eu am trecut prin stari depresive si inca mai trec, sunt la fel de afectat ca multe dintre voi. Vreau sa fiu o persoana puternica dar nu reusesc. Plang si eu. Caut explicatii, solutii, ma lupt cu mine si cu cei din jur. N-am vrut sa reiasa ce-a iesit din mesajul meu.
Citesc de vreo cateva saptamani despre intoleranta la gluten care afecteaza fertilitatea si care poate avea ca simptome starile de anxietate si depresie si ma gandeam sa-mi fac analizele sa vad daca nu si de acolo mi se trag toate starile astea. In contextul asta intrebarea mea era pur si simplu o intrebare pentru voi, cele care treceti prin aceste stari. De fapt vroiam un sfat printr-un raspuns.

Imi cer scuze inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Marrina, din pacate suntem constiente ca din cauza infertilitatii avem diverse stari, tristete, suparare, frustrare si depresie.
Poate tu esti mai puternica, poate esti una din fetele care fac fata infertilitatii fara sa treaca prin depresie, stiu ca ai trecut si tu prin multe si poate ai scapat de depresie sau poate ti-ai dat seama ca sunt lucruri in viata mai grave, ceea ce te-a facut sa nu ajungi la depresie din cauza infertilitatii, nu stiu, sa nu te superi pentru ce ti-am scris, eu te stiu de mult, de la inseminare, stiu ca esti o fata puternica si te admir!
Dar din pacate nu putem asocia depresia cu alte cauze si daca ai rabdare sa citesti cap. 1 tot cred ca o sa ne intelegi.
Te


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by marrina

V-a trecut vreodata prin minte ca depresia ar putea sa nu fie cauzata de infertilitate ci de alte cauze?

Aminteste-ti sa petreci timp langa persoanele iubite pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.
marrina




Probabil ca anumite precizari n-ar strica:

Definitie: senzatia de a te simti trist,decazut dpdv emotional,pierderea interesului fata de anumite lucruri care inainte iti faceau placere ,se numeste depresie.
Vine din latina,depressus, si insemna abatut,trist,si se traduce printr-o tulburare emotionalas si se prezinta ca o stare de tristete,nefericire,si poate fi o stare tranzitorie sau permanenta.

Depresia e considerata mai mult decit o stare psihica si poate fi corelata cu schimbari ale functiei creierului si in strinsa legatura cu un dezechilibru ale unor tipuri de produsi chimici(neurotransmitatori!) care duc semnale catre creier si nervi.


Cauze: mostenirea genetica ( depresia poate exista in anumite familii generatii intregi),traumele si stresul( pierderea cuiva drag,a unei sarcini,probl financiare,s.a),o personalitate pesimista( cei cu o autostima joasa,negativistii), alte boli(cancerul,HIV),alte afectiuni psihice( anxietatea,anorixia,bulimia,schizofrenia,etc),consumul de alcool si droguri.

Sint un cumul de factori si nu o singura cauza,e o problema destul de complexa,delicata si de durata.Banuiesc ca la asta te refereai...



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Daca cuvantul depresie (conform definitiei) vi se pare cam exagerat pentru a descrie starile noastre, propun sa schimbam titlul subiectului in "cum ne afecteaza infertilitatea" sau poate aveti voi idei mai bune.
Conform definitiei, nici mie nu-mi prea place cum suna depresie, suna a boala psihica ceea ce nu este cazul la noi.
Desi nu cred ca conteaza asa de mult cum ii spunem, important este la acest subiect sa ne putem descarca, sa vorbim una cu alta despre starile mai proaste prin care trecem uneori, sa gasim aici intelegere.


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
Originally posted by marrina
Citesc de vreo cateva saptamani despre intoleranta la gluten care afecteaza fertilitatea si care poate avea ca simptome starile de anxietate si depresie si ma gandeam sa-mi fac analizele sa vad daca nu si de acolo mi se trag toate starile astea. In contextul asta intrebarea mea era pur si simplu o intrebare pentru voi, cele care treceti prin aceste stari. De fapt vroiam un sfat printr-un raspuns.


Marrina, nu ai de ce sa iti ceri scuze! Chiar nu ma gandeam la ceea ce ai scris tu, se poate sa fie si asta o cauza de depresie, eu n-am auzit, dar m-ai pus pe ganduri. Din pacate, nu am ce sfat sa-ti dau, e prima oara cand aud de asa ceva, sincer nu stiu ce inseamna.
Te cu drag!


Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Ioana daca te incalzeste cu ceva,nici mie nu-mi place sa fiu catalogata in acea definitie. De aceea,chiar cind am scris prima data la subiectul asta, am si spus,ca eu ma consider mai degraba o victima a unui stres posttraumatic(cele 3 sarcini pierdute!) si ca nu ma identificin totalitate cu simptomele acestui concept.

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ioana

buna....imi pare bine ca ai aparut iar printre noi....se pare ca o lunga perioada ai disparut si nu mai stiam mare lucru despre tine....iar acum am disparut eu o mare perioada.....

trebuie sa va spun la toate HRISTOS A INVIAT!.....

sa speram ca venirea verii ne va lua pentru o bucata de vreme negura tristetii de pe fata.....si ca ne vom bucura....ne vom linisti....vom inflori si vom fi o splendoare in caldura verii....

nu stiu daca sunt in asentimentul tuturor....dar mie imi place vara foarte mult....si cand vine este superb....este minunat....ceva de vis.....asa ca.....

ma bucur ca am sarbatorit pastele.....ma bucur ca vine vara.....sper ca in curand sa scap si de tristetea care apare uneori atunci cand vad un bebe mic....

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Cami, multumesc pentru gandul tau bun, intr-adevar o perioada n-am mai scris asa des pe forum, dar de intrat am intrat ca mi-e greu fara voi, aici imi mai descarc si eu gandurile.
As vrea sa fiu si eu asa optimista ca tine si uneori reusesc, mai ales de cand a venit primavara si e frumos afara, parca mai uit de ale mele.
Dar sunt totusi momente cand ma napadesc iar gandurile, dar ce sa fac, incerc sa trec peste.
Idaira, pana la urma nu stiu daca conteaza cum ii spunem, important e ca putem vorbi despre starile noastre si ne intelegem una pe alta, lucru care nu se intampla decand cand vorbesti cu persoane care trec prin aceleasi stari. In viata de zi cu zi am vazut ca nimeni nu ne poate intelege, chiar daca incearca sa fie alaturi de noi.
Uite, de ex, urarea pe care o primim de la socrii mei cu orice ocazie, in mai multe moduri (sa vi se implineasca dorinta, sa va ajute Dumnezeu sa aveti un copil etc), desi stiu ca e spusa din suflet parca ma intristeaza si cred ca daca le-as spune ar zice ca sunt nebuna, cum poate sa ma deranjeze pana si o urare..dar asa e, parca ne rascoleste de fiecare data, aducandu-ne aminte..si mai ales cand sunt copii prin preajma si ni se zice: "lasa ca o sa aveti si voi unul mic", ma supar in sinea mea si-mi vine sa-i intreb de unde stiu, oricum nu am nevoie de incurajari din astea in care nici nu mai cred, mai bine nu ne-ar zice nimic.
Mai bine ma opresc aici, ca nu vreau sa ma intristez iar.
Va pup pe toate!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna fetelor,
Sunt o veche aspiranta, dar nou venita la intalnirile de pe forum.Am 38 ani si SPOC.Multumesc ca existati si discutati.Ma simt parca mai in putere dupa ce va citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

cea mai faceti fetele????

uite azi si eu am avut o stare proasta....sau ma rog....mai negativista decat sunt eu de obicei....desi poate nu din cauza infertilitatii....dar cine stie,....ceea ce este adevarat....insa e ca viata asta ne transforma in mici robotei...le vrem pe toate repede .... vrem case, masinbi, copii, calatorii....etc...de aceea poate suntem mult prea stresati si uitam sa ne bucuram de lucrurile mici ....si poate cu adevarat importante...

revin
cami

Mergi la inceput