Rugaciune colectiva pentru a avea un copil(8)

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil(8) | Autor: cleopatra70

Link direct la acest mesaj

RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A AVEA UN COPIL

CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:






Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.


1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
8.Ysa26(Elena)
9.Cris_2081(Cristina-Iuliana)
10.Alexela(Alexandra)
11.Anaoi(Ioana-Eugenia)
12.Aldolina(Eugenia-Viorica)
13.Koko_1(Corina)
14.mmc_nd(Malina-Mihaela)
15.Nichi(Oana)
16.Kerstin(Cristina)
17.Iulita(Simona-Manuela)
18.dory_iancu74(Dorina)
19.Mihaela
20.Gaviotita(Angela)
21.IreneCAM(Andra-Maria)
22.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
23.crisis81(Cristina-Camelia)
24.Marryan(Mariana)
25.Pisik06(Ioana)
26.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
27.Rony74(Veronica)
28.georgia_c(Georgiana)
29.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
30.Maria68(Delia-Marta)
31.valeria72(Valeria)
32.Dariela(Denisa-Mihaela)
33.Livsy(Ana-Livia)
34.Andreea81(Andreea-Elena)
35.Ryta(Aurica-Rita)
36.Dara(Andreea-Claudia)
37.Sandaa(Sava)
38.Carmencar(Carmen-Ionica)
39.Manumanu(Bianca)
40.Kineta(Florentina)
41.Simonasima(Simona)
42.Oana_B(Oana-Teodora)
43.Gra26(Gratiela)
44.Daro26(Roxana-Nicoleta)
45.Ira79(Irina)
46.Bususbl(Isa)
47.Oana2006(Oana-Madalina)
48.Fulg(Ioana)
49.Rocsy2007(Roxana)
50.Montytaiana(Ana)
51.Tudormiha(Mihaela)
52.Pinguina(Ana-Maria)
53.Blanche(Bianca)
54.Rodicaosoian(Rodica)
55.Liana30(Mariana-Gabriela)
57.Iuca(Viorica)
58.Melusica(Mihaela)
59.Pysypisi(Cora)
60.Ioanara23(Adnana-Ioana)
62.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
63.Elle23(Elena)
64.Irene-Mariana
65.Bubulina1(Karen)
66.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
67.Karelina(Monica)
68.Florelacri(Lacrimioara)
69.Anaconda2(Ana)
70.Cami Antonia(Camelia)
71.Daniela_xy(Irina)
72.Lilica75(Elena)

73.sukisuki(Lucia)
74.gabi2005(Ionela)

75.Strunf(
76.Alinata(Alina)
77.Anidaz(Adina-Nicoleta)

78.Gadaleane(Elena-Cornelia)
79.AndreeeaNogy(Andreea)
80.Laura2008(Laura-Cristina)
81.Dasalina(
82.Magdita(Maria-Magdalena)
83.Anadomnica(Ana-Domnica)
84.MaraAnisia(Mara-Iulia)
85.Shaki(Mihaela)
86.oana_oana26(Geanina)
87.Silvy24(
88.Alexa(Ilinca)



Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:





RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin


1.Cleopatra70(Claudia)Marian-Gabriel si Cristian-Andrei
2.Danangie(Daniela-Angela)
3.Ali(Alina)
4.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei
5.Irinach(Irina)
6.Suflet(Elvira)
7.Ainigriv(Virginia-Adriana)Ioana-Nectaria
8.Syris(Marinela)
9.Baby_r7(Roxana)Bianca-Daniela
10.Alinushca(Alina-Laura)
11.Maryb(Mariana)
12.Vdrag(Virginica)

13.Hera25(Adriana)




Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:




Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.



Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

Dragele mele,

Sa ne ajute Dumnezeu,Maicuta Domnului si toate puterile ceresti sa avem in listuta cat mai multe gravidute,mamici cu nasteri usoare si binecuvantate!
Capitolul trecut a fost cu o graviduta fericita acesta sa fie cu mai multe.
Va doresc multa credinta,lumina si rabdare,Dumnezeu sa ne asculte rugaciunile si sa samisleasca la fiecare in pantece prunci sanatosi si binecuvantati!
Noi gravidutele sa ne tina Dumnezeu sanatoase si voioase pana la 9 luni si nasterea pruncilor sa fie usoara si cu mare bucurie!
Nu peste mult timp vom avea mamici cu prunci nascuti cu multa binecuvantare de la Dumnezeu.
Sa ne rugam dragele mele pentru Adela-Maria care trebuie sa nasca peste maxim o saptamana si pentru Adriana-Olimpia care nu stim daca mai este in spital sau a nascut mai devreme de termen,asteptam un semn de la ele.
Va iubesc mult!Dumnezeu sa ne ajute tuturor si sa ne aiba sub protectie divina clipa de clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor

ce se intampla cu voi?
de ce nu mai scrie nimeni pe aici????
e prea mare liniste......
eu stiu ca fiecare are servici si treaba......
va pup pe toate...
DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:


Ghidul icoanelor facatoare de minuni din Romania

http://www.escapade.ro/ghid_icoane.htm



Novena Sfantului Anton de Padova

Sfinte Antoane de Padova!

Ma abandonez sub protectia ta, si, ca dovada a credintei si iubirii mele nelimitate in tine, ofer aceasta lumanare ce va arde pentru tine in fiecare Marti.

Consoleaza-ma te rog, in toate dificultatile mele, in imensa mea singuratate, si alina-mi ranile si durerea in casa Tatalui Nostru Ceresc, Salvatorul Nostru!

Te implor sa intervii in fata lui Dumnezeu, pentru mine si familia mea, ca noi intodeauna sa-L pastram pe Dumnezeu in sufletele noastre si ca Dumnezeu sa ne dea dupa nevoile noastre!

Te implor Dumnezeul meu, Sfinte Antoane de Padova, sa ai infinita mila in ce priveste favoarea pe care o cer:



Cere favoarea . . . si ti se va da !

Te rog ajuta-ma sa trec peste toate dificultatile pe care le am acum la picioarele mele!

Se spune 3 de Tatal Nostru, 3 de Avea Maria, 3 Glorie Tatalui Ceresc.

Toate acestea vor fi spuse in 9 sau 13 Marti succesive si in fiecare Marti o lumanare va fi aprinsa si o copie a acestei rugaciuni va fi lasata ca sa ajute un alt suflet disperat si sa intareasca puterea credintei si a devotamentului catre Sfantul Anton de Padova. Acest miraculos Sfant garanteaza ORICE vei cere, neavand importanta cat de imposibil este ceea ce ceri si asta inainte de implinirea celor 9 sau 13 Marti succesive!

Pentru fiecare miracol obtinut promite ca vei darui paine, bani, tot ce e mai minunat in sufletul tau - iubire infinita lui Dumnezeu si tuturor celor din jurul tau.


Rugaciuni facatoare de minuni

Ruga simpla

Da-mi Doamne acest lucru, ca sufletul meu sa nu se mai tulbure de indoieli si ajuta-mi sa ma desavarsesc.
(daca rugaciunea e insotita de post, posternare si credinta, nici o piedica nu o poate opri)


Rugaciune intima

Doamne, da-mi sanatate si putere sa-mi cunosc greselile si sa nu le mai repet. Sa vad clar in sufletele celor ce ma inconjoara si sa vorbesc cu intelepciune pentru a-i forma in interesul lor si pe al semenilor lor. Sa ajut si sa vindec pe cei suferinzi, cu vorba si cu fapta. Sa am usurare materiala de cele ce am nevoie. Usurata de grijile materiale, sa ma ocup de cele spirituale. Pentru toate aceste dorinte ale mele, rog prietenii spirituali sa ma ocroteasca si sa ma ajute, ca fara ajutorul lor eu nu-s vrednic(a). Amin.


Rugaciune pentru cand esti obosit

Doamne, trimite-mi un ajutor spiritual pentru a ma ajuta sa inving slabiciunea trupului meu (te inchini, apoi inchizi ochii si nu te gandesti la nimic, stand intr-un fotoliu 10 minute. Veti avea odihna care va va da noi puteri. Cand va rugati, ridicati mainile in sus, prin degetele voastre patrunzand fluide, fecati apoi mainile, fata, fruntea, ca electricitatea sa patrunda si sa regleze functiile dureroase, apoi faceti masaje pe punctele dureroase).


In momente grele

Tatal meu din Ceruri, auzi ruga mea, dezleaga toate piedicile ce opresc ca sufletul meu sa auda glasul Tau in inima mea, arata-mi drumul pe care eu trebuie sa merg, fii cu mine si ajuta-ma sa vad clar adevarul de minciuna.
Pe cei alesi, cheama-i sa fie in preajma mea, la necazurile mele. Eu pe Tine te chem, sa-mi fi povatuitor si indrumator, sa ma pot feri de ispitiri si de ganduri care ma indeamna la greseli, crezandu-le indemnurile. Ai mila de mine si da-mi intelepciune, sa vad clar inainte de a infaptui ceva care n-ar fi pe placul Tau. Sanatate cer, Doamne, si ajutor trupului si sufletului. Tie ma rog, Doammne, ajuta-mi si condu-ma spre scopul final al existentei mele pamantesti. Amin


Ruga pentru o minune

Doamne, da-mi mie bucuria de a vedea si a simti din minunile Tale. Cred in Tine, dar cand o minune se arata, voi vedea in ea dragostea Ta pentru mine, care ma va face sa nu fiu decat care plange la picioarele Tale si Te spala cu lacrimi de multumire... Tu iti vei arata astfel dragostea iertarii Tale. Amin!


Crezul Simbolul Apostolilor

Cred in Dumnezeu, Tatal Atotputernic, Creatorul cerului si al pamantului. Si in Isus Cristos, Fiul sau unic, Domnul nostrtu, care
s-a zamislit de la Duhul Sfant, s-a nascut din Maria Fecioara, a patimit sub Pontiu Pilat, s-a rastignit, a murit si s-a ingropat, s-a coborat in iad. A treia zi a inviat din morti; s-a suit la ceruri, sade de-a dreapta lui Dumnezeu, Tatal atotputernicul, de unde are sa vina sa judece pe vii si pe morti.
Cred in Duhul Sfant, Sfanta Biserica, impartasirea sfintilor, iertarea pacatelor, invierea mortilor si viata vesnica. Amin.


Salutarea Ingereasca

Bucura-te Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine; binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau, Isus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi, pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin.


Preamarirea Sfintei Treimi

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, precum era la inceput si acum si pururea in vecii vecilor. Amin.


Rugaciune pentru momente de cumpana, pentru o solutie buna.



Prea iubita si prea sfanta Marie, tu care desfaci necazurile tuturir celor ce alearga dinaintea ta, asculta si rugaciunea mea.Maicuta , ma sufoca necazul (>>>>) se spune dorinta



Intinde mainile tale cele prea sfinte si dezleaga de la mine acest necaz, ca sa nu mai fiu nefericit (a) si sa nu mai sufar.



Destul ai suferit tu pierderea Fiului tau cel iubit. Cu puterea ta ridica de la mine aceasta suferinta si usireaza-mi viata. In miinile tale imi incredintez Fecioara, durerea mea si la tine alerg ca sa culeg mangaiere, o , Maica a Mantuitorului nostru.

Ai mila de mine si nu mai lasa sufletul meu sa fie apasat de povara necazului, ci cu bunatatea ta ridica acest necaz si despovareaza-mi suufletul. Elibereaza-ma de amaraciunea , de mania si de toata ura pe care aceasta problema le-a nascut in mine.Si cu blandetea ta ajuta-jma sa trec peste tot si sa-mi vad de viata mai departe, in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sukisuki spune:

CLEO iti multumesc ca ai mereu grija de toate fetele si ca mergi la biserica si te rogi pt noi , si pt acatistul dat pt noi!!! sa fii rasplatita cu multa sanatate si u si minunile din burtica ta , care cit de curind vor cunoaste o noua lume !!! cuvintele tale si rugaciunile imi umplu mereu sufletul de liniste si de speranta!!! pupici multi!!

CAMI imi pare rau pt ce s a intimplat si prin cite ai fost nevoita sa treci !!! DUMNEZEU sa iti dea putere sa treci peste !!!! e foarte bine ca vb cu noi, sa te descarci .... multa sanatate tatalui tau si am sa ma rog pt el !!! DUMNEZEU SA TE BINECUVINTEZE!!! PUPICI MULTI !!! SI TE ASTEPT SI CU VESTI MAI BUNE DAAAA?


AINIGRIV cam greu cu burtica nu??????? sa te ajute dumnezeu cum te a ajutat si pina acum sa treci si de perioada asta !!! toata sanatatea din lume tie si micutei tale !!!! te pupik si te astept cu vesti sa ne spui cum evolueaza sarcina!!!!

va salut pe toate si traiesc cu speranta ca luna viitoare sa va dau si eu o veste buna.....si de la voi astept la fel !!!! DOAMNE AJUTA !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor

in seara aceasta am simtit nevoia sa ma rog mai devreme.....gandindu-ma si la tatal meu....si am citit pt toate si pt ai mei Acatistul Sf. Haralambie......tamaduitorul de boli care tocmai a fost si la care m-am rugat si eu in timpul sederii mele in spital.....si care m-a ajutat tare mult sa trec mai repede peste toate durerile....

vi-l dau si voua....
poate il mai cititi si voi din cand in cand...

va pup si sper sa ma ajute Dumnezeu sa depasesc si aceasta greutate sufleteasca care ma apasa.....

si sa fim cat mai repede gravidute....
DOAMNE AJUTA!!!!


ACATISTUL SFANTULUI MARE MUCENIC HARALAMBIE


10 FEBRUARIE
Rugaciunile incepatoare

In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !


Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !


Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.


Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.



Condacul 1


Alesule din ceata arhiereilor, mare mucenice Haralambie, dorind a-ti aduce cantari de lauda simtindu-ma nevrednic si cu imputinarea graiului omenesc, tu care porti nume intocmai cu darul dat de la Preaputernicul Dumnezeu, a fi luminator de bucurie, lumineaza-mi cugetul si da putere graiului meu ca intru bucurie sa-ti cant tie : Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Icosul 1

A cinsti caruntetele tale cele adanci si sfinte, bine este, deoarece intru vechimea varstei si a sfinteniei tale te-ai aratat viteaz rabdator tuturor chinurilor ce ai suferit de la pagani. Tu ai inmultit ceata mucenicilor, tu ai adaugat numarul apostolilor si al propovaduitorilor lui Iisus Hristos; tie dar se cuvine, dupa vrednicie, sa-ti cante toti ortodocsii crestini unele ca acestea :


Bucura-te, vrednicule si bunule intre arhierei Haralambie;
Bucura-te, cel ce ai sfintit si ai cinstit batranetile;
Bucura-te, podoaba arhiereilor si luminatorul cetatii Magnesiei;
Bucura-te, invatatorul cuvantului lui Dumnezeu spre calea mantuirii;
Bucura-te, povatuitorul cel bun care ai aratat paganilor calea mantuirii;
Bucura-te, stralucitorul cel drept care ai indemnat la credinta duhurile tiranilor;
Bucura-te, mucenice, cel ce ai adus la credinta adevarata pe cei necredinciosi;
Bucura-te, cel ce ai adus la pocainta sufleteasca pe cei pacatosi;
Bucura-te, urmator al apostolilor si al proorociior celor luminati de Duhul Sfant;
Bucura-te, purtatorule de chinuri Haralambie, care ai dat sfaturi bune prin cuvant;
Bucura-te, ca tu ai indepartat ratacirile paganilor;
Bucura-te, ca tu ai luminat nedumerirea credinciosilor;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 2

Vazand, Sfinte Mucenice Haralambie, ca prin chinurile tale ai dobandit viata cea cereasca si vesnica de la viata cea vremelnica; vazand ca tu ai primit cu bucurie de la Stapanul lumii dreapta credinta sa o imparti la cei ascultatori cuvintelor lui Hristos, s-au indemmat binecredinciosii a-ti aduce tie lauda de multumire si a canta lui Dumnezeu intr-un glas : Aliluia !


Icosul 2

Glasuind popoarele ca tu esti luminat, prin puterea dumnezeiasca, cu lumina cunostintei adevarului, au cunoscut totodata ca si faptele tale cele sufletesti sunt spre mantuirea neamului omenesc; pentru ca ai stat ca un adevarat ostas marturisitor al lui Hristos si propovaduitor al invataturii Sale. De aceea ca pe o piatra neclintita a credintei aratandu-te binecredinciosilor, au venit a-ti canta tie aceste cantari :

Bucura-te, rabdatorule de chinuri ce ai suferit de la pagani;
Bucura-te, mangaietorule, ca prin rabdarea ta ai facut intre ei minuni;
Bucura-te, cel ce te-ai chinuit pentru dragostea lui Hristos;
Bucura-te, cel ce te-ai jertfit in lume ca un adevarat credincios;
Bucura-te, mostenitorul vietii celei vesnice;
Bucura-te, propovaduitorul credintei, bunule mucenice;
Bucura-te, ca prin pedeapsa trupului ai dobandit fericirea raiului;
Bucura-te, ca prin smerenia sufletului ai biruit osanda iadului;
Bucura-te, cel ce ai suferit pe trupul tau piroanele paganilor;
Bucura-te, cel ce prin rabdarea ta ai dobandit pocainta oamenilor;
Bucura-te, cel ce te-ai aratat biruitor vrajmasilor;
Bucura-te, cel ce prin minunile tale ai adus veselie credinciosilor;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 3

De intelegerea dummezeirii sufletul tau fiind luminat, ca un adevarat viteaz al Mantuitorului Hristos ai stat, pentru ca ai raspuns inchinatorului de idoli Luchian ighemonul, ca tu asculti numai de dreptele si mantuitoarele porunci ale Imparatului Hristos, iar nu de idolii cei fara de suflet care duc poporul la pierzare; pentru aceea binecredinciosii au venit cu indoita umilinta cantind impreuna cu tine lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 3

Iesind glas de bucurie din gura crestinilor, cand au vazut ca nu ti s-a intamplat nici o durere trupeasea prin despuierea trupului tau, ce ai suferit de la acel tiran, au adeverit totodata ca scaparea si izbavirea ta este venita prin puterea Mantuitorului lumii, pentru ca in numele Sau ai suferit acele pedepse fara vreo vatamare. Pentru aceea binecredinciosii cu umilinta aduc tie aceste cantari :

Bucura-te, cel ce prin puterea dumnezeiasca ai departat durerea trupeasca;
Bucura-te, cel ce ai biruit pe tiranii care au indraznit sa te chinuiasca;
Bucura-te, ca tu ai primit in loc de odihna chinurile celor ce te chinuiau;
Bucura-te, logodnicul tuturor mucenicilor;
Bucura-te, vorbitorule cu ingerii si prieten al apostolilor;
Bucura-te, cel ce ai inaltat crucea credinciosilor;
Bucura-te, cel ce ai luminat cugetul pacatosilor;
Bucura-te, stalpul cel tare pe care s-a sprijinit credinta;
Bucura-te, pomul cel plin de rod prin care s-a dobandit credinta;
Bucura-te, izbavitorule de ciuma si de foamete;
Bucura-te, tamaduitorule de rani si boli;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 4

Zicand ostasii si toti sluiitorii ighemonului catre mai-marii poporului ca tu ai dorit mai mult necinstea osardiei in loc de cinste, iar carligele cu care ei te chinuiau s-au tocit cu totul si numai au zgariat trupul tau fara a-l fi vatamat cu nimica, toti s-au mirat intre ei de rabdarea chinuirii tale; iar binecredinciosii, slavind pe Dumnezeu pentru facerile Sale de bine, s-au silit a-I canta Lui : Aliluia !


Icosul 4

Aratandu-se mai tiran unul dintre capeteniile paganilor intre ostasii cei ce te chinuiau, dreptule mucenice, si vazand ca nicidecum n-ai capatat vreo vatamare trupeasca din osanda la care erai supus, a indraznit acel tiran cu batjocura a smulge carligele din mana chinuitorilor si pornindu-se iute cu manie a sfasia mai cu putere trupul tau, indata a venit urgia dumnezeiasca asupra lui, caci i s-au taiat mainile de la coate, stand spanzurate de trupul tau, si cazand jos, la pamant, cerea zadarnic ajutor ighemonului. Iar tot poporul graia catre tine unele ca acestea :

Bucura-te, minunea cea adevarata a credinciosilor;
Bucura-te, cel ce ai dat inchinare pacatosilor;
Bucura-te, ingrozitorul semetiei osanditorului;
Bucura-te, cel ce ai potolit gandul rau al vrajmasului;
Bucura-te, ca ai biruit pe cel nelegiuit;
Bucura-te, ca ai smerit pe cel nesocotit;
Bucura-te, bucuria minunilor tale;
Bucura-te, veselia chinurilor tale;
Bucura-te, propovaduitorul adevarului;
Bucura-te, luminatorul cugetului;
Bucura-te, parintele celor smeriti;
Bucura-te, mijlocitorul celor pocaiti;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 5

Cand a vazut poporul ca ighemonului Luchian i s-a intors gura la ceafa, pentru ca a indraznit a scuipa fata ta cea sfanta, toata cetatea Magnesiei s-a spaimantat de o minune ca aceasta si intr-un glas se ruga tie sa o mantuiesti; iar binecredinciosii cantau lui Dummezeu : Aliluia !


Icosul 5

Laudandu-se numele tau, Haralambie, in toata cetatea Magnesiei si in Asia, pentru ca mai apoi, dupa rugaciunile tale catre Dumnezeu, ai dat tamaduire ighemonului Luchian si tiranului Luciu, care ti-au cerut iertare de gresalele lor, si s-au pocait, indata au alergat multi din popor la credinta cea adevarata si botezandu-se in numele Sfintei Treimi, au grait intr-un glas : " Mare este Dumnezeul milelor si al indurarilor "; pentru aceasta aducem tie aceste cantari :

Bucura-te, cel ce ai adus la credinta pe impotrivitori;
Bucura-te, cel ce ai fost lor tamaduitor;
Bucura-te, minunatule intre sfinti care ai facut pe pagani a se boteza;
Bucura-te, duhovnicescule parinte, care ai adus pe oameni prin botez a se lumina;
Bucura-te, cel ce te-ai invrednicit pe bolnavi a tamadui;
Bucura-te, cel ce te-ai silit pe pacatosi a milui;
Bucura-te, cel ce ai dat schiopilor si ologilor insanatosire;
Bucura-te, cel ce ai vindecat de orbire;
Bucura-te, ca tu pe cei intinati de pacate i-ai curatit;
Bucura-te, ca tu pe diavoli i-ai izgonit;
Bucura-te, ca, prin rugaciunile tale, mortii au inviat;
Bucura-te, ca, prin suferintele tale, darul sfinteniei ai castigat;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 6

Marturisind insusi ighemonul despre minunile tale catre Sever imparatul, acesta s-a maniat foarte asupra idolilor lui, pentru ca n-au putut sta impotriva acelor minuni; iar tu, ca un biruitor asupra lor, prin statornica ta credinta, ai castigat nemarginite daruri ceresti. Pentru aceea, o laudatule sfinte, primeste multumirea binecredinciosilor care cu bucurie canta lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 6

Noua si infricosatoare minune ai savarsit, sfinte, cand ai fost din nou chinuit de tirani dupa porunca lui Sever, pentru ca, primind cu veselie piroanele batute peste tot trupul tau si fiind tras de barba si asezat pe un cal ca sa te duca de la Magnesia la Antiohia, la cincisprezece stadii in cale, prin gura calului glas mare s-a auzit, blestemand pe slugile diavolului ca sa te dezlege de legaturile cu care erai cuprins; pentru aceea tot poporul canta tie :

Bucura-te, stralucite arhiereule, pentru noua rabdare de chinuri ce ai avut;
Bucura-te, mucenicule sfinte, pentru noua minune ce ai savarsit;
Bucura-te, parinte, ca prin gura calului pentru tine s-a vorbit;
Bucura-te, sfinte ca, sezand pe cal, l-ai imblanzit;
Bucura-te, ca tu pe toti trimisii lui Sever i-ai umilit;
Bucura-te, ca tu pe slujitorii diavolului i-ai ingrozit;
Bucura-te, cel ce ai stins vapaia tiranilor;
Bucura-te, cel ce ai ingrozit furia ucigasilor;
Bucura-te, ca toate chinurile tale ce ai primit s-au potolit;
Bucura-te, cel ce ca un trandafir cu multa mireasma ai inflorit;
Bucura-te, parinte, cel ce ca om multa osanda ai patimit;
Bucura-te, sfinte, cel ce ca un viteaz toate aceste chinuri le-ai biruit;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 7

Ostasii lui Sever, vazand minunile tale cele puternice, n-au indraznit sa te mai chinuiasca si pe cale cu liniste te-au dus la Antiohia ca sa implineasca porunca. Acolo Sever, cu diavoleasca pornire s-a infuriat iar asupra ta, dand porunca ca sa-ti infiga o frigare arsa in piept. Dar multa lor osteneala cu nimic nu te-a vatamat, pentru ca focul s-a stins si oamenii cei imparatesti au ostenit. De aceea, o preaputernice sfinte, impreuna cu tine cantam lui Dumnezeu cu umilinta : Aliluia !


Icosul 7

In furia lui, pierzand Sever rabdarea, daca a vazut el insusi aceasta minune, a cercat cu viclenie a te imblanzi si a te cerceta cu ce putere faci aceste minuni. Iar el, luand de la tine raspuns, ca in credinta lui Hristos Dumnezeu nadajduiesti, te-a ispitit a cere sa inviezi mortii si sa isbavesti pe cei stapaniti de diavoli. Atunci tu, dreptule parinte, primind dar si putere de la Dumnezeu, ai aratat in fata acestui necredincios inca o minune, ca si pe mortul ce ti l-a adus l-ai inviat, pe cel stapanit de diavol l-ai izbavit si insusi satana s-a inspaimintat si a iesit din om, strigand catre tine, cu rugaminte, ca sa nu-l chinuiesti fara de vreme. Pentru aceasta tot poporul cu umilinta canta tie unele ca acestea :

Bucura-te, mare mucenice Haralambie, facatorule de minuni;
Bucura-te, mare mucenice sfinte, izbavitorule de nebuni;
Bucura-te, cel ce pe diavol din om cu un singur cuvant l-ai izgonit;
Bucura-te, cel ce pe satana pe loc tu l-ai zdrobit;
Bucura-te, ca insusi el a dat glas de rugaminte, marturisindu-te pe tine om dumnezeiesc;
Bucura-te, ca tu cu aceste minuni ai rusinat pe Sever si pe Crips eparhul de neamul idolesc;
Bucura-te, ca insusi imparatul Sever, vazand acea minune a zis : " Mare este Dumnezeul crestinilor ";
Bucura-te, ca tu ai facut atunci pe multi din popor a crede in Hristos Dumnezeul milelor si al puterilor;
Bucura-te, izbavitorule de tot soiul de necazuri si boli;
Bucura-te, ca tu toate viclesugurile si pornirile diavolului omori;
Bucura-te, ca insisi ingerii ceresti te numesc alesul lui Dumnezeu;
Bucura-te, ca toti crestinii pamantesti cinstesc numele tau;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 8

A rasarit lumina cea adevarata a cunostintei celei sufletesti din rodul ostenelilor tale, Haralambie, care ai fost osandit cu multe feluri de chinuri si toate le-ai biruit prin credinta ta cea puternica catre Dumnezeu. Acea lumina indata s-a raspandit peste inchinatorii la idoli si multi din acestia crezand in numele Sfintei Treimi, s-au botezat in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Pentru aceea, laudand noi vrednicia ta cea sufleteasca, impreuna cu tine cantam lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 8

Imparatul Sever, socotind mai apoi ca tu faci cu farmece acele minuni, ti-a poruncit sa jertfesti idolilor lui pentru ca sa te scape de grozavele sale chinuri; insa tu, ca un om dumnezeiesc, cunoscand ratacirea sa, ai raspuns ca pe cat trupul tau se zdrobeste cu bataile, pe atat se bucura intru tine duhul tau. Atunci Sever, maniindu-se din nou, a poruncit sa te omoare, batandu-te cu pietre si arzand cu faclii aprinse barba si obrazul tau; iar tu, cu vitejia cea sufleteasca, ai intors focul asupra slujitorilor imparatului si i-ai parlit pe ei. Pentru aceasta noi crestinii cu bucurie cantam tie aceste cantari :

Bucura-te, dumnezeiescule sfinte, care ai biruit a lui Sever ratacire;
Bucura-te, bunule parinte, care ai raspuns lui cu milostivire;
Bucura-te, cel ce ai primit pedepse grele in loc de odihna trupeasca;
Bucura-te, cel ce ai socotit bataile drept bucurie sufleteasca;
Bucura-te, viteazule ostas, care ai indreptat focul asupra dusmaniior tai;
Bucura-te, vrednicule sutas, care ai scapat trupul tau de tiranii cei rai;
Bucura-te, cel ce te-ai aratat ca un stalp neclintit bisericii lui Hristos;
Bucura-te, cel ce te-ai aratat ca un sfesnic pururea luminos;
Bucura-te, intelepte mucenice care ai risipit intunecarea idolilor;
Bucura-te, stralucite Haralambie care ai potolit durerea pacatosilor;
Bucura-te, comoara cea nepretuita a cerestilor cununi;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 9

Trecand, bunule parinte, fara vreo vatamare trupeasca acele chinuri ce ti-au dat paganii, ai dobandit prin aceasta lauda tuturor apostolilor si bucuria mucenicilor, caci te-ai invrednicit a fi cu ei partas dunmezeiestii cununi prin care s-a intarit neamul crestinesc. Pentru aceea, o laudatule sfinte, primeste de la noi lauda de multumire, ca impreuna cu tine sa cantam lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 9

Ucigasul si nelegiuitul Sever, intelegand mai la urma ca puterea si minunile tale sunt venite de la Hristos, Mantuitorul lumii, a indraznit dimpreuna cu slujitorii sai a carti si a huli chiar impotriva lui Dumnezeu. Atunci pentru o asemenea cutezare, a venit asupra lor aratare cereasca, pentru ca pamantul s-a cutremurat si fulgere si traznete au cuprins pe Sever si pe Crips, eparhul sau, ca sa cunoasca puterea lui Dumnezeu. Pentru aceea indraznim si te rugam, sfinte mare mucenice Haralambie, fii aparatorul nostru de toate primejdiile si ne intareste si pe noi in credinta Sfintei Treimi ca sa nu cadem in primejdia paganilor.Asa, sfinte mare mucenice, mijloceste catre Dumnezeu ca sa ne miluiasca dupa mare mila Sa, pentru ca sa putem canta unele ca acestea :

Bucura-te, cel ce ai dobandit puterea minunilor tale de la Mantuitorul;
Bucura-te, cel ce ai avut marirea faptelor tale de la Ziditorul;
Bucura-te, cel ce intru Hristos te-ai jertfit, si intru El te-ai sfintit;
Bucura-te, cel ce intru Domnul te-ai intarit si prin El ai biruit;
Bucura-te, ca pe tiranii tai i-ai osandit, ca sa te cunoasca de om dunmezeiesc;
Bucura-te, ca pe dusmanii tai i-ai umilit, ca sa te cinsteasca de parinte sufletese;
Bucura-te, ca prin tine s-a innoit izvorul bunatatilor si al indurarilor;
Bucura-te, ca prin tine s-a vestit pomul milelor si al dreptatilor;
Bucura-te, ca insusi Sever imparatul si Crips eparhul te-au rugat sa-i scapi de pedeapsa lui Dumnezeu trimisa lor;
Bucura-te, ca imparatul si eparhul au laudat credinta crestinilor;
Bucura-te, cel ce ai primit dumnezeiesti daruri pentru crestini;
Bucura-te, cel ce ai primit bunatati pentru pamanteni;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 10

Fierbinti au fogt rugaciunile tale catre Dumnezeu, dreptule mucenice, pentru ca, mijlocind pentru iertarea si tamaduirea dusmanilor tai, Sever imparatul si Crips ispravnicul, i-ai scapat pe ei din osanda in care erau cazuti si slobozindu-i in pace, le-ai dat sfatuire buna ca sa nu mai greseasca. Drept aceea, cunoscand si noi pacatosii facerile tale de bine, bunule sfinte, venim catre tine cu umilinta a te ruga sa ne izbavesti si pe noi din toate nevoile si necazurile pentru ca impreuna cu tine sa cantam lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 10

Darul dumnezeiesc a fost asupra ta, laudatule parinte, pentru ca, invrednicindu-te a aduce la credinta cea adevarata pe fiica imparatului Sever, anume Galini, ea insasi a stat marturisitoare si propovaduitoare bunatatilor ceresti si a indemnat pe tatal ei sa se lepede de tirania paganatatii, ca sa dobandeasca intru Hristos milostivirea bunatatii. Pentru aceasta, o laudatule sfinte, primeste de la noi cu bucurie a-ti aduce aceste cantari :

Bucura-te, cel ce prin rugaciunile tale ai scapat de la pedeapsa pe vrajmasii tai;
Bucura-te, cel ce prin mijlocirile tale ai slobozit in pace pe cei ce erau in nevoi;
Bucura-te, cel ce i-ai sfatuit pe ei ca sa nu mai greseasca;
Bucura-te, cel ce i-ai indemnat pe ei ca sa se pocaiasca;
Bucura-te, ca tu ai adus la adevarata credinta pe fiica imparatului Sever, anume Galini;
Bucura-te, ca tu ai intarit a ei cunostinta si ai invatat-o in Dommul a se povatui;
Bucura-te, ca ea insasi a indemmat pe tatal ei sa se lepede de tirania paganatatii;
Bucura-te, ca tot ea l-a chemat la Hristos, ca sa castige milostivirea bunatatii;
Bucura-te, cel ce ai luminat cugetul celor intunecati;
Bucura-te, cel ce ai dobandit pocainta celor desteptati;
Bucura-te, viata care ai odraslit pentru intarirea neamului crestinesc;
Bucura-te, roada prin care ai primit harul dumnezeiesc pentru tamaduirea neamului omenesc;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 11

In vis vazand fiica imparatului Sever ca ea sedea intr-o gradina cu pomi bine mirositori si cu fantini infrumusetate si tot prin vis vazand ca pe tatal ei si pe Crips ispravnicul i-a gonit de acolo pazitorul gradinii, a alergat cu grabire la tine, bunule parinte, rugandu-te ca sa-i talcuiesti acel vis. Iar tu, ca un izvor ai cunostintei, pretuind ravna cea adevarata a binecredincioasei fiice a imparatului, indata i-ai dat povatuirea cea sufleteasca, caci ai numit gradina raiul dreptilor, si pazitorul raiului ai socotit ca este Insusi Hristos; caci El a asezat in rai pe cei credinciosi si a izgonit de acolo pe cei necredinciosi. Pentru aceea, noi cu umilinta cantam Lui : Aliluia !


Icosul 11

Trecand treizeci de zile de la infricosatoarea pedepsire primita de la Dumnezeu, imparatul s-a razvratit iarasi impotriva lui Hristos, Dumnezeul pe care insusi Il marturisise. Si chemandu-te dupa aceea ca sa jertfesti idoliior lui spre a scapa de pedeapsa sa, ai stat si aici vitejeste impotrivitor paganatatii sale, caci i-ai raspuns ca mari si nepricepute sunt cuvintele sale. Atunci el, maniindu-se din nou, ti-a pus spre batjocura frau si zabale in gura si te-a tras prin toata cetatea ca si cum ai fi fost o fiinta fara grai. Iar tu, mucenicule sfinte, facand rugi catre Dumnezeu, ai scapat si din aceasta. Pentru aceea noi cei binecredinciosi aducem cu multumire lauda biruintei tale, si voim a-ti canta intr-un glas unele ca acestea :

Bucura-te, talcuitorul visului credincioasei intru Hristos;
Bucura-te, propovaduitorui raiului celui frumos;
Bucura-te, viteazule impotrivitor cuvintelor paganesti;
Bucura-te, dreptule mangaietor sfaturilor sufletesti;
Bucura-te, ca tu ai intarit in credinta pe Galini fiica imparatului de a sfaramat idolii cei turnati;
Bucura-te, ca prin tine s-a risipit necuviinta slujitorilor idolesti celor inradacinati;
Bucura-te, ca insasi Galini a infruntat pe tatal ei de la inchinarea paganatatii;
Bucura-te, ca insasi ea a imbratisat si a aparat neamul crestinesc;
Bucura-te, ca ai lasat spre pomenire fapte duhovnicesti;
Bucura-te, ca ai dobandit spre rasplatire dragoste ingereasca;
Bucura-te, sfinte parinte, de roada bunatatilor tale;
Bucura-te, cuviosule mucenice, de faptele minunilor tale;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 12

Sezand tu, stralucitule sfinte, rezemat de stalpul cel uscat al casei vaduvei unde te-a trimis Sever, ca sa fii pus spre batjocura, ai aratat acolo inca o minune, caci stalpul acela, inverzind, a infrunzit si a facut aaitea ramuri incat a acoperit casa. Atunci vaduva, cunoscand puterea cea dumnezeiasca, a cazut la picioarele tale inchinindu-se ei zicandu-ti sa mergi de la casa ei caci este nevrednica sa fii aproape de ea. Iar tu, minunatule parinte, raspunzand cu blandete sa nu se teama, ci sa creada in Domnul ca este foarte milostiv si laudat, ai indoit dupa aceea minunile tale, caci a doua zi acel pom a inflorit si a rodit, iar vecinii vaduvei, vazand asemenea minune, s-au mirat foarte. Si vaduva, intarindu-se in credinta, dupa ravna sa, si cunoscand ca acele minuni le-ai facut cu darul si puterea Mantuitorului Hristos, indata s-a botezat in numele Sfintei Treimi, izbavindu-se de toate rautatile sale. Pentru aceea toti dreptslavitorii crestini vin cu bucurie sa cante lui Dumnezeu : Aliluia !


Icosul 12

Psalmul lui David cu bucurie l-ai cantat, sfinte, cand erai dus la locul osandei, spre pierzare, ca sa ti se taie capul, dupa porunca lui Sever, ca sa nu mai abati pe pagani din ratacirea de care erau cuprinsi si asa ai zis in cale : " Mila si judecata Ta voi canta Tie, Doamne; canta-voi si voi merge cu pricepere, in cale fara prihana, cand vei veni catre mine ". Iar catre sfarsit, ridicand ochii si mainile tale catre ceruri, ai multumit cu smerenie Dumnezeului milelor si al indurarilor pentru mantuirea ta, zicand : " Pomeneste-ma Doamne intru imparatia Ta ". Atunci cerurile deschizandu-se, S-a aratat Domnul puterilor cu multime de ingeri asupra ta si te-a chemat pe tine in locasurile dreptilor ca pe un prieten iubit care ai fost chinuit in lume pentru dragostea Sa, dandu-ti totodata dar de tamaduire asupra celor ce vor cinsti in lume si vor praznui numele tau, ca sa fie scapati de toate bolile si nevoile lor, iar mai ales de napraznica boala a ciumei. Pentru aceea, o laudatule sfinte, primeste cu bucurie a-ti canta tie aceste cantari :

Bucura-te, stralucite arhiereule, ca ai inverzit si ai rodit stalpul cel uscat al vaduvei;
Bucura-te, stralucitule mucenice, ca ai potolit si ai smerit pe paganul cel infuriat al cetatii;
Bucura-te, cel ce ai adus la credinta cea adevarata pe vaduva care traia in desfrau;
Bucura-te, cel ce ai adus la pocainta cea dorita pe pagana care era in nebunie;
Bucura-te, ca prin minunile tale ai desteptat in ea cuvantul adevarului;
Bucura-te, ca prin sfaturile tale ai castigat si asupra sa darul botezului;
Bucura-te, bunule sfinte, care ai savarsit in viata ta destule minuni;
Bucura-te, dreptule parinte, care ai mantuit multime de pagani prin chinurile tale;
Bucura-te, cel ce te-ai invrednicit a vedea cerurile deschise si frumusetea cea nemarginita a slavei dumnezeiesti;
Bucura-te, cel ce ai primit glasul Domnului puterilor si bucuria cea negraita a cetelor ceresti;
Bucura-te, comoara cea nepretuita cu care s-a incununat cinstitul tau cap, cand s-a taiat de pagani;
Bucura-te, podoaba cea neasteptata cu care s-a imbracat maritul tau trup cand s-a despartit de tirani;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


Condacul 13

(acest condac se zice de trei ori)

O, intru tot laudate Sfinte Haralambie, primeste de la noi aceste cantari ce cu umilinta le aducem inaintea ta, si ne izbaveste pe noi din toate nevoile si necazurile ca un bun si de oameni iubitor. Caci desi suntem nevrednici milostivirii tale pentru pacatele noastre cele multe si grele, pe care le savarsim in tot timpul vietii noastre si in tot ceasul, insa cunoscand bunatatea ta cea mare pe care o ai aratat asupra celor ce te cinstesc pe tine, si asupra celor ce se pocaiesc cu credinta intru numele Domnului, nazuim cu fierbinti lacrimi a marturisi inaintea ta ca am gresit.

De aceea ne rugam tie ca sa fii mijlocitorul nostru catre preaputernicul Dumnezeu, pentru iertarea pacatelor noastre, pentru mantuirea noastra de toate bolile si de toate primejdiile si pentru intarirea noastra in credinta cea adevarata ca sa nu mai gresim.
Asa, stralucite sfinte, rugamu-te pe tine ca sa ne aperi pe noi de toate rautatile, dupa fagaduinta ta, caci toti te cinstim si praznuim numele tau, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !


Apoi se zice iarasi Icosul 1

A cinsti caruntetele tale cele adanci si sfinte, bine este, deoarece intru vechimea varstei si a sfinteniei tale te-ai aratat viteaz rabdator tuturor chinurilor ce ai suferit de la pagani. Tu ai inmultit ceata mucenicilor, tu ai adaugat numarul apostolilor si al propovaduitorilor lui Iisus Hristos; tie dar se cuvine, dupa vrednicie, sa-ti cante toti ortodocsii crestini unele ca acestea :

Bucura-te, vrednicule si bunule intre arhierei Haralambie;
Bucura-te, cel ce ai sfintit si ai cinstit batranetile;
Bucura-te, podoaba arhiereilor si luminatorul cetatii Magnesiei;
Bucura-te, invatatorul cuvantului lui Dumnezeu spre calea mantuirii;
Bucura-te, povatuitorul cel bun care ai aratat paganilor calea mantuirii;
Bucura-te, stralucitorul cel drept care ai indemnat la credinta duhurile tiranilor;
Bucura-te, mucenice, cel ce ai adus la credinta adevarata pe cei necredinciosi;
Bucura-te, cel ce ai adus la pocainta sufleteasca pe cei pacatosi;
Bucura-te, urmator al apostolilor si al proorociior celor luminati de Duhul Sfant;
Bucura-te, purtatorule de chinuri Haralambie, care ai dat sfaturi bune prin cuvant;
Bucura-te, ca tu ai indepartat ratacirile paganilor;
Bucura-te, ca tu ai luminat nedumerirea credinciosilor;
Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !


si Condacul 1

Alesule din ceata arhiereilor, mare mucenice Haralambie, dorind a-ti aduce cantari de lauda simtindu-ma nevrednic si cu imputinarea graiului omenesc, tu care porti nume intocmai cu darul dat de la Preaputernicul Dumnezeu, a fi luminator de bucurie, lumineaza-mi cugetul si da putere graiului meu ca intru bucurie sa-ti cant tie : Bucura-te, Sfinte Haralambie, mare mucenice al lui Hristos !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

Dragele mele,

Karelina,iti multumesc pentru urarile tale frumoase si te mai asteptam cu vesti bune.
Sa ne bucuri luna viitoare cu vestea ca esti graviduta fericita cu un bebelas sanatos si binecuvantat!Dumnezeu sa te ajute si sa nu-ti pierzi speranta nici o clipa,ca va veni si acest moment frumos in viata ta.Dumnezeu si toti sfintii sa fie cu tine!
Ainigriv,asa este am trecut prin mari incercari dar nu mi-am pierdut nadejdea in Dumnezeu si toti Sf.nostri dragi si am ajuns la 30 de saptamani,cam peste 1 luna si 3 saptamani cu aproximatie imi voi tine bebelasii mei mult doriti si iubiti in brate,o sa fiu cea mai fericita mamica din lume.Dupa cum mi-ai zis da,suntem curatei si cred ca vor fi copilasi binecuvantati de Dumnezeu.
O sa ma duc sa ma spovedesc si impartasesc cat de curand,ca mare ajutor primim de la aceste sfinte taine asa cum ai zis.
Maine va zic cum a fost la echo.
Imi pare rau ca te doare spatele dar sunt dureri normale pentru sarcina,in corpul nostru se produc mari transformari,cu gandul la printesa ta iti vor disparea durerile ca prin minune,mai induram,mai uitam de dureri si vor trece toate acestea cu un final fericit.
Foarte bine ca ai luat concediu sa mai iei daca e nevoie,ca totul sa decurga normal.
Iti doresc multa sanatate,durerile de spate sa-ti dispara, sa te bucuri de sarcina in continuare si sa ai multe binecuvantari spirituale!Dumnezeu si toti sfintii sa va aiba in paza lor!Dumnezeu sa va ajute!
sukisuki,iti multumesc pentru cuvintele tale frumoase si te asteptam sa ne dai numai vesti bune.
Imi pare rau ca nu a fost sa fie luna asta,dar luna viitoare sigur ne vom bucura pentru tine ca vei fii graviduta fericita.
Iti doresc ca Bunul Dumnezeu sa te aiba in grija Lui si sa faca o minune pentru tine si sa-ti trimita cel mai frumos dar din viata in pantecele tau cu mare binecuvantare!Dumnezeu sa te ajute!
Laura,ma bucur ca ne-ai scris!De la cine ai auzit de aceste sfaturi pentru procreere?Se poate sa ajute si acestea,dar e bine sa intrebi un preot.
Dumnezeu sa-ti dea multa sanatate,bucurii si pantecele tau sa fie binecuvatat cu un bebelus sanatos si frumos,sa ne dai vestea cea mare cat de repede!Dumnezeu sa te ajute!
cami_antonia,imi pare foarte rau pentru tatal tau,m-am rugat pentru el sa-i dea Dumnezeu multa sanatate, sa-si revina cat de curand si sa treaca peste aceasta incercare mare.
Dumnezeu sa-ti dea multa putere si liniste sufleteasca sa-ti vezi tatal sanatos cum era inainte,Dumnezeu sa-l aiba in grija pe tatal tau si sa fie bine!
Iti doresc si tie multa sanatate sa ne bucuri luna viitoare si sa dea Dumnezeu ca in pantecele tau sa ai un prunc sanatos si binecuvantat!Dumnezeu si toti sfintii sa va aiba sub protectia lor!Dumnezeu sa va ajute!
Va iubesc pe toate si va astept sa ne mai dati vesti despre voi.
Tuturor va doresc multa sanatate,credinta si bucurii!Dumnezeu si toti sfintii sa ne aiba sub preotectia lor neincetat!Doamne ajuta!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

DOAMNE AJUTA!

Fetelor chiar nu inteleg ce se intampla cu voi de nu mai scrieti deloc.....ce se intampla cu voi toate????aveti prea multa treaba incat uitati sa mai dati si pe aici sa ne povestiti ce va necajeste....?????nu parasiti acest site tocmai cand a inceput sa fie mai populat.....astept cat mai multe vesti de la voi

cleo multumesc mult de incurajari si pt faptul ca te-ai rugat pt tatal meu.....ma chinui sa-l duc la un sptal in bucuresti ca in provincie e jale in spitale.....sper sa ma ajute bunul Dumnezeu sa si reusesc.....abia astept sa nasti si sa ne dai poze cu tine si cu ingerasii tai.....si eu mi-as dori mult gemeni.....cred ca e superb sa ai doi deodata....este poate mai greu dar ei se vor descurca perfect.....se vor juca impreuna....vor merge la scoala impreuna....etc....ai grija de tine....si de ei...


va pup pe toate si sa de-a Dumnezeu ca lista gravidutelor sa creasca cat mai repede.....si sa fim sanatosi cu totii.....sa ne bucuram ca maine nu se tine post sapttamana asta si nici vineri dupa cum v-am mai spus.....
DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Multumim,Cleo,pentru pomelnice si tie,Cami, pentru acatist,chiar il cautasem cand ne-ai spus ca-i sarbatoare.sa va rasplateasca bunul Dumnezeu tot efortul,cu grija si ajutorul sau in tot ceasul.

Daaa,Cleo,asa este orice durere si incercare se trece cu rabdare si credinta,ar trebui sa multumim lui Dumnezeu si pentru incercari,nu numai pentru reusite.Si apoi raman clipele frumoase,pe acestea le uitam.Sper sa treaca,sunt modificari normale si aveam si inainte ceva probleme cu spatele,deci nu-i neaparat de la Samburica.Multumim mult pentru toata caldura si spijinul si ne rugam bunului Dumnezeu sa va aiba si pe voi in paza!!!

Cami,sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste aceasta incercare cu tatal tau.Ne rugam si noi,dar roaga pe Maicuta Domnului,ca ea poate face minuni,citeste cele doua paraclise chiar langa dansul,la spital.Apoi cand se va putea,chiar acolo la spital,Sf.Spovedanie si Sf.Imapartasanie fac minuni.Noi asa am procedat cu mama,care suferise un infarct si Dumnezeu a avut-o in paza.La cat mai multe biserici sa dai pomelnic cu numele dansului si pentru Sf.Liturghie si pentru Sf.Maslu si toate usile se vor deschide,veti ajunge si la Bucuresti,cred ca cel mai bine la Spitalul Militar.Doamne ajuta!!!

Celorlalte fete, pupici,iubire,liniste si rabdare le trimitem si asteptam intr-adevar vesti multe de la voi.Dumnezeu sa va aiba in paza,iar Maicuta Domnului sa se roage pentru noi,impeuna cu toti sfintii.Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna seara iubitele mele,
iertata sa mi fie lipsa mea de citeva zile pe forum dar nu am avut timp din pacate sunt din ce in ce mai ocupata si plus ca ma chinuit si o raceala pina acum inca nu mia trecut in totalitate, sper sa scap cit mai curind.
nustiu daca v-am povestit ca am fost sa dau analizele toate inca odata ca sa vad daca nu sa schimbat ceva din septembrie si din fericire sunt fr bine insa ceva ma tot deranjeaza, am sa vad miine cind le iau pe restul, ma rog la Dumnezeu sa fie bine.
Vreau sa i urez bun venit laurei2008 sate ajute Dumnezeu ca sa ti se realizeze visul cit mai curind si sa te bucur de un ingeras in pintecel, Doamne Ajuta.
Cleo iti multumesc pentru cuvintele tale de incurajare, mereu imi face bine ceea ce imi scrii ca de altfel cred ca si restul fetelor simt aceleasi lucru, sa dea Dumnezeu sa fii sanatoasa pe tot parcursul celor 8 saptamini si sa ai parte de o sarcina usoara, ne vom ruga mult la Maicuta Domnului sa-ti usureze momentele nasterii. Multumesc pentru pomelnic sa te rasplateasca bunul Dumnezue pentru toata bunatatea ta pe care o faci pentru noi. Domne Ajuta.
Ainigriv lasa iubita ca durerile de spate nu sunt asa de mari ca atunci cind astepti minunea si nu se intimpla trebuie sa rabzi cu stoicism ca degraba iti vei tine ingerasul in brate, Dumnezeu sa te ajute in continuare si sa te dea multa multa sanatate tie si copilasului tau din pintecel.
Adela noi iti tinem pumnii strinsi stiu ca degraba se anunta marele eveniment Doamne ajuta sa ti usureze Maicuta Domnului nasterea si sa fiti amindoi sanatosi.
Si tie Aditi iti doresc o nastere usoara ne vom ruga si mai mult acum cind stim ca poate deja v-ati si intilnit, sper ca esti bine si tu si bebelusul.
cami imi pare rau ca trebuie sa treci prin atitea dar sa stii ca drept ai spus ca poate Dunmnezeu iti incearca credinta si cred ca prin rabdare si rugaciune vei fi rasplatita in curind cu un prunc in pintecel, Doamne Ajuta! Ne vom ruga si pentru taticul tau Alexandru sai dea Dumnezeu sanatate si sal intareasca.
Livsy ca intotdeauna mereu optimista ma bucur draga mea sa stii ca Dumnzeu nu te va lasa si te va rasplati in curind cu un bebe sanatos, Doamne Ajuta.
Alinushka felicitari iubita pentru bebe sa ti fie sanatos, sa ai parte de o sarcina usoara si pina la termen, iti tinem pumnii si ne rugam pentru tine, Doamne Ajuta.
Danage felicitari pentru baietel, imi imaginezi cita fericire e in sufletul tau sa ti fie sanatos sa aveti o odisee cit mai frumoasa pina la capat si sa ai partea de o nastere usoara! Doamne Ajuta.
sukisuki, imi pare rau ca nu afost luna asta dar sa stii cum spun si fetele de aici ca o noua luna e o noua sansa totul depinde de noi cum o folosim spre a ne indeplini visul, eu iti doresc ca Dumnezeu sa te ocroteasca si sa ti daruiasca sanatate si cit mai repede un bebe in burtika.
eu sunt bine la acest capitol inca probabil ca poate vom face si fiv daca Dumnezeu va ingadui sa se intimple nu imi ramine decit sa ma rog si sa muncesc mult.
imi place o vorba spusa de un filosof american, suna in felul urmator:
when we wake up in the morning we have two simple choises:
1.go back to sleep and dream or
2. wake up and chase those dreams, the choise is our.
Mie mia vorbit mult acest citat, sper ca va spune si voua ceva.
Doamne Ajuta la toate fetele!
Pupici la toate fetele, va iubesc mult!

Maria

'Love is an act of endless forgiveness, a tender look which becomes a habit!

nu a mai ramas mult pina voi afla ca s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura2008 spune:

Ainigriv si eu am gasit pe net chestia cu noua zie de luni(adica 28 april, 5 mai, 12mai, 19 mai, 26 mai ,2 iunie, 9 iunie, 16 iunie, 23 iunie)si am zis s-o impart cu voi, nu am vorbit inca cu un preot sa vad daca e pacat sau nu sa postesti. Eu incerc de 3 ani sa raman insarcinata(nu am ramas niciodata), si cam incerc de toate. Am facut laparoscopie (trompele rasucite si infuindate)apoiam facut stimulare fara rezultat insa, si doar speranta, si credinta ma mai tine tare.
Va urez la toate sa deveniti niste mamici mindri de copii lor
va

Mergi la inceput