Mi-e frica de Priorix!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Tonnia, si eu am aceeasi indoiala ca si tine.
Mai ales ca am un caz forte aproape de mine,o colega de serviciu care un baietel de 5 ani diagnosticat cu autism.Ea spune ca pana la un an nu a observat sa aiba copilul vreo problema. I s-a spus si ei la un moment dat ca ar fi de la un vaccin.Si ea tot de vaccinul ROR stia ca e periculos.Spune ca de atunci copilul ei s-a schimbat.
Eu pana acum le-am luat gemenilor pentru vaccinurile obligatorii numai pe cele din farmacii si nu pe cele date de la Ministerul Sanatatii.Acum tb sa le fac vaccinul de 1 an si apoi urmeaza Priorix sau Trimovax. Dar 90% sunt hotarata sa nu le fac nici Priorix nici Trimovax.Mi-e frica!mai bine aleg raul cel mai mic (sa faca vreuna din bolile ROR),decat sa faca autism.
E drept ca nu s-a demonstrat clar ca autismul ar fi provocat de vaccinuri ,dar o oarecare banuiala exista.Si atunci?Jucam ruleta ruseasca?
Fetitei i l-am facut si eu acum 4 ani,si nu i s-a intamplat nimic,dar vad ca incidenta e mai mare la baieti.Si ai mei sunt si gemeni.Oricum se pare ca nu toti copiii sunt afectati, ci numai cei la care exista un teren favorabil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

fetelor, dar Pentaxim sau Infanrix 5 ( ambele pt Difterie – Tuse convulsiva – Tetanus – Poliomelita – Haemophilus influenzae type b (Hib) ) sunt ok?
pt ca Priorix sunt tentata sa renunt...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

am incercat sa gasesc sb cu vaccinurile si sa postez acolo da rpt ca mi-am pierdut rabdare o sa postez aici. Pitica mea a facu tpana acum infanrixul, iar acum la 1 an pediatra a venit cu priorixul, oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am observat ca atunci cand omul se imbolnaveste cauta vinovati.
Autismul nu este o boala noua doar ca in ultimii 20 de ani a fost standardizat diagnosticul ei si asa mai multe cazuri au fost recunoscute si catalogate astfel.
Sicnera sa fiu nu stiu daca a crescut numarul lor sau pur si simplu a crescut numarul de diagnostice corecte.
Probabil ca ambele au crescut.

Pentru autism nu exista o cauza certa. Doar supozitii mai mult sau mai putin stiintifice.
OMS a stabilit clar ca nu exista o legatura intre autism si vaccinurile utilizate astazi in profilaxia bolilor copilariei.

Restul sunt speculatii. Iar interesul unor asociatii de a limita vaccinarile si motivatia pentru aceasta campanie anti-vaccinare imi scapa, de altfel, mi-e si frica sa ma gandesc la ea.

E adevarat ca si vaccinarile exagerate pentru orice boala nu sunt tocmai indicate (din acelasi motiv, ca nu se stie exact ce interactiuni ar putea apara intre ele si sistemul imun al omului) dar cred ca intotdeauna trebuie pus in balanta riscurile si beneficiile.

In ceea ce priveste schema de vaccinare obligatorie pentru Romania mie nu mi se pare exagerata. iar bolile pentru care se face nu au disparut, dimpotriva, numarul de imbolnaviri vas creste direct proportional cu numarul de persoane care aleg sa nu se vaccineze impotriva lor.

Sanatate multa!

Sincera sa fiu m-as simti extrem de linistita sa pot crede ca vaccinurile sunt de vina pentru autism. Nu le-as mai face si asa as fi sigura ca baietii mei sunt protejati de aceasta.
Din pacate nu e asa.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anna
Chiar eram pregatita sa-mi iau pediatrul la intrebari... dar cred ca stiu care ar fi fost raspunsul lui...
Sunt de acord cu tine... nici eu nu pricep ce-i cu nebunia antivaccinuri...

Intr-adevar cand e vb. de boli mai usoare (de genul varicelei... dar nici asta nu mi se mai pare usoara dupa ce am avut-o eu) sa zicem ca nu-i cazul... si e bine sa nu exagerma cu vaccinurile... dar sunt altele pt. boli f. grave si nu cred ca e tocmai bine sa lasam copiii sa le faca...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Tocmai l-am vaccinat dar nu sunt linistita deloc!

Sh, eu nu cred ca ar fi putut concluziona OMS asa ceva de vreme ce inca se cerceteaza asiduu nu doar cauzele A, cat efectiva legatura cu substanta respectiva. Asa ca lasa-ma cu OMS, daca asa a decis e doar o decizie care nu e definitiva.
iar cata vreme se tot cerceteaza, ma gandesc ce pun in balanta, care-s riscurile si care beneficiile, bine ca nu pun prea tare in balanta ca atunci nu l-as mai vaccina.
Mie de bun simt mi se pare ca trebuie cel putin sa te intrebi la un moment dat ce-i cu toata nebunia asta, a fi atat de sigur de ce nimeni nu e, e sa zicem...poetic.
Sper sa fie asa cum ziceti tu si OMS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca ati sti complicatiile redutabile si uneori fatale ale rujeolei, oreionului, rubeolei, sigur nu v-ati mai pune intrebarea daca sa vaccinati copiii sau nu.

Scuze de edit, dar imi face figuri tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mi-am adus aminte... ca tot veni vorba de efectele fatale...
Acu o vreme... 2 ani si un pic... a fost epidemie in tara de una din astea: rubeola sau rujeola... chiar le incurc... aia mai grava (pt. care era vaccinari si noi cand eram copii) si au murit copii din cauza asta... De ce? Pt. ca in Constanta din cate imi amintesc, nu vaccinasera o gramada de copii din cauza lipsei vacinului... Si atunci au hotarat din cauza epidemie sa se faca vaccinul ROR de la 1 an, la 7 luni si rapel dupa un an.
Daca e asa floare la ureche ... boala a copilariei etc. ... cum naiba s-a ajuns la epidemie atat de rapid si au murit niste copii???


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Eu mi-am vaccinat cu Priorix baiatul dupa ce am citit tot felul de lucruri despre el, si de bine si de rau. Important e cat de credibila e sursa si cat de mult suntem influentati de ea. Cand citesc ce se scrie mai sus pe forum la acest subiect, mi se zbarleste parul! Supozitiile nu sunt departe de certitudini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Daca ati sti complicatiile redutabile si uneori fatale ale rujeolei, oreionului, rubeolei, sigur nu v-ati mai pune intrebarea daca sa vaccinati copiii sau nu.

Scuze de edit, dar imi face figuri tastatura.





Eu era sa mor la 1 an din cauza rujeolei, asa ca, acum 2 ani cand a fost epidemia, nu am stat pe ganduri si l-am vaccinat, desi avea 11 luni si o saptamana.
Rujeola este o boala foarte grava!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput