Mi-e frica de Priorix!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Am tot citit, am gasit si tabele cu vaciinurile care au si cele care nu au thimerosal, majoritatea nu au. Acum nu inteleg de unde scandalul asta in USA.
Uitati tabele:

http://www.fda.gov/cber/vaccine/thimerosal.htm

http://www.autism-watch.org/news/thimerosal_canada.shtml

Sper acum sa nu fie fabricate altfel pt Europe de est.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Cred ca este vorba de VARILIX care se face tot pt ROR. Rujeola, Rubeola, Oreion. Exista 2 feluri de vaccinuri - varilix si priorix. cel cu "bube" din cate am citit pe net este varilix.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by monu

Cred ca este vorba de VARILIX care se face tot pt ROR. Rujeola, Rubeola, Oreion. Exista 2 feluri de vaccinuri - varilix si priorix. cel cu "bube" din cate am citit pe net este varilix.

Monu, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.





varilrix = pt. varicela
priorix = ror = pt. rubeola, rujeola si oreion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ai mei au facut amandoi priorix, multumesc lui Dumnezeu sunt ok
numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Noi am facut si priorixul si varilixul la 1 an si la 1 an jumate si multumim lui Dumnezeu suntem bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

mii de scuze. din cauza oboselii le-am incurcat. In loc de varilix trebuia sa apara scris TRIMOVAX. la el m-am referit. mii de scuze.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=29891 aici celalalt subiect
nici Trimovax-ul nu contine thimerosal:
"Compozitie:
O singura doza de vaccin liofilizat contine: Ingrediente active: virus rujeolic viu hiperatenuat (tulpina Schwarz) minim 1 000 CCID 50; virus urlian viu atenuat (tulpina Urabe AM 9) minim 5 000 CCID 50; virus rubeolic viu atenuat (tulpina Wistar RA 27/3M) minim 1 000 CCID 50 (CCID 50 = culturi celulare doza infectanta 50%). Excipienti: albumina umana, lactoza, excipient pentru liofilizat. Diluent: ser fiziologic - 0,5 ml. " (de pe acest topic este si pe site-ul Desprecopii)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Compozitie trimovax:

O singura doza de vaccin liofilizat contine: Ingrediente active: virus rujeolic viu hiperatenuat (tulpina Schwarz) minim 1 000 CCID 50; virus urlian viu atenuat (tulpina Urabe AM 9) minim 5 000 CCID 50; virus rubeolic viu atenuat (tulpina Wistar RA 27/3M) minim 1 000 CCID 50 (CCID 50 = culturi celulare doza infectanta 50%). Excipienti: albumina umana, lactoza, excipient pentru liofilizat. Diluent: ser fiziologic - 0,5 ml.

Compozitie varilix:

Varilrix este un preparat liofilizat realizat din tulpina Oka vie, atenuata, a virusului varicelo-zosterian, obtinuta prin propagarea virusului pe culturi de celule diploide umane MRC5. Varilrix întruneste cerintele Organizatiei Mondiale a Sanatatii privind substantele biologice si vaccinurile varicelice. Fiecare doza de vaccin reconstituit contine minimum 10 unitati formatoare de plaje (UFP) de virus varicelo-zosterian atenuat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeni spune:

Eu i-am facut piticului meu vaccinul Priorix in noiembrie la recomandarea d-nei doctor, mi-a spus ca poate sa faca una din boli dar intr-o forma mult mai usoara, mai ales ca este baiat este foarte indicat. Nu am vazut nici o schimbare in comportamentul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Multumesc pentru toate interventiile!
Am citit mult, se pare ca Varilixul, Infanrixul, Havrixul sunt libere de orice urma de th. Atentie la Engerix, exista 2 forme pe piata, una cu si una fara. De asemenea, la antigripal. Astea dintre cele care se practica la noi.
Nu este demonstrata nicio legatura. dar ceva in neregula simt ca exista, poate nu th este cauza, nu stiu, cert e ca innebunesti daca citesti prea multe. Ceea ce este socant este cresterea spectaculoasa a cazurilor, este boala cu cea mai abrupta crestere. Parintii celor cu probleme insista ca exista o legatura, se considera "victime colaterale", multi ar da timpul inapoi.
Stiu ca discutia e veche, noua este crestrea galopanta si tot noua este readucerea in discutie in USA a acestei controverse.
Ma opresc cu investigatiile caci ma depasesc si simt ca ma cuprinde paranoia daca insist.



Mergi la inceput