Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Deian este internat in spital,medicii au spus ca are o infectie in sange si trebuia tratata cu mult timp in urma. Nu stiu ce infectie are ca Daciana nu a stiut sa-mi spuna,marti trebuie sa-l mai vada un medic neurolog bun de la noi din Timisoara si dupa aia va stii un diagnostic exact. Ii fac antibiotic pe flexula,spunea Daci ca asa a plans cand i-au pus flexu....
Eu sper sa iasa cu bine din spital,ma mult pt el sa-i fie bine.
Va mai tin la curent.


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by gonghy

Deian este internat in spital,medicii au spus ca are o infectie in sange si trebuia tratata cu mult timp in urma. Nu stiu ce infectie are ca Daciana nu a stiut sa-mi spuna,marti trebuie sa-l mai vada un medic neurolog bun de la noi din Timisoara si dupa aia va stii un diagnostic exact. Ii fac antibiotic pe flexula,spunea Daci ca asa a plans cand i-au pus flexu....
Eu sper sa iasa cu bine din spital,ma mult pt el sa-i fie bine.
Va mai tin la curent.


Laura



Ma indoiesc ca are ceva de la faptul ca e prematur au de la hemoragiile cerebrale:( Seamana mai degraba a infectie luata din spital.
Multa sanatate!!!

Flori de cires ne gandim la voi
Flavia & cl_mi bine ati venit
Irda chiar ca domnisoara e domnisoara :-)

cum aflu ce-i de facut va zic si de foto.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Papadie pe miercuri stiu mai exact ce diagnostic i-au pus medicii. Nici Daci nu stie mai vorbim miercuri seara.

Va pupam si Maya

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Maria, iti uram sanatate cat mai multa, sa lupti acol osi sa te faci bine, sa dea Domnul sa nu fie nevoie de ncii o operatie si sa treaca toate la fel de repede precum au venit. Flori de Cires, multa putere si nu te lasa in asteptarea medicilor, du-te tu in intampinarea lor, trage-i de maneca, intreaba-i. Daca te dau afara pe usa, tu intra pe geam. Timpul inteleg ca e foarte important in anumite situatii.

Alexutu' e pe calea cea buna, vineri am fost la clinica de pediatrie a spitalului (la care ajungi numai prin recomandarea/trimiterea unui alt medic, nu ca simplu pacient) si ne-a dat un antibiotic mai puternic pentru inca 10 zile si o solutie gen apa de gura. Dupa primele 3 doze alex era deja mai bine. Gingia se retrage si am scapat si de mirosul din gura. Dr. mi-a zis ca nu-i viral, ci microbian ce are el.
Insa de cand cu "boala" asta a capatat niste obiceiuri urate de nu ne mai intelegem cu el. Il apuca tantrumul cand ti-e lumea mai draga, vrea nuami in brate, plange din orice, tipa si da din picioare ca un armasar. De cele mai multe ori nici el nu stie ce vrea. A simtit ca ne-a afectat mult problema lui a speculat grija asta exagerata cu care l-am inconjurat noi. Asa ca am trecut la militarie ca nu tine cu accesele astea. Speculeaza piticii astia orice.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ce bine ca Alexutzu-dragutzu e mai bine!
Dar ce fel de infectie bacteriana i-au gasit? Si ce antibiotic i-au dat?
Acum, Andra, eu cred ca ar trebui sa il mai rasfatati nitelus si pe Alexutzu, macar pana se vindeca de tot!
Noi va pupam pe toti cu drag!

Flori de cires, sper ca saptamana asta va fi plina de vesti bune despre minunata Marie!
Un mare pentru ea si o pentru tine!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Andra- ma bucur ca Alex e ok-sanatate si pupicei!
Flori de cires- tzin pumnii si ma rog sa fie totul bine cu Maria!
Pupam toate esentzele si mamicile lor!

Denisa
Denisa 14+w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Try ma bucur de vestile bune.
Pupici si tie si lui Alex.
Snatate multa.
Flori de Cires te asteptam cu vesti bune despre Mariuca.

Pupicei la toate mamicile de esente tari.

Andruscka

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Sheannamp - multumesc pt raspuns. Am citit materialele din link-uri. Matei face peste 15 zile 3 luni (varsta ajustata), o sa verificam si atunci bilirubina, sper sa ajunga la o valoare normala. De papat papa destul de des - minim 7 mese in 24h, face si kk de vreo 2-3-4 ori pe zi si in greutate a luat f. bine pana acum (7200g de la 3300). Se pare ca ne incadram la "breastmilk jaundice", dar il dovedim noi pana la urma si pe asta.
Pentru cine vrea sa ne vada, aici sunt cateva pozici mai recente.

Flavia - sunt scumpe tare micutele tale! Sa cresteti mari si sa fiti sanatoase!

toti prematureii si mamicile lor.



Larisa si micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Flavia-Ioana bine ai venit in gasca noastra.

Sheannamp voi ati inceput sa diversificati? Eu am probleme deoarece pediatrii care ne au in evidenta, nu tin cont de varsta ajustata si imi recomanda diversificarea in functie de varsta reala a lui David. Eu in schimb incerc sa ma tin de varsta ajustata, asa ca nu m-am grabit.
Celelalte mamici cu puiuti mai mari, cum ati inceput diversificarea?

La capitolul analize si inverstigatii deocamdata stam pe loc deoarece e epidemie de varsat de vant si viroza in Spitalul de Copii din Brasov si nu ne putem interna pentru cistografie.

David ia in greutate foarte bine in continuare, aproape un kg pe luna. Are 4 luni jumatate, varsta ajustata si 8 kg.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geraura spune:

Salutare mamici de pitici.Am si eu o prematurica care ma scoate din minti cu urletele ei de alintatura cand nu o tin in brate.Daca se poate vrem si noi pe listuta.Este vorba de Sara Maria nascuta in 23oct 2006 greutate probabila (prietenii stiu de ce)de 1200g,30saptamani .
Flori de Cires multa sanatate pt Maria,v-am urmarit povestea si ne rugam pentru voi

Mergi la inceput