Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Flori de Cires e vb.de varsta gestationala de la nastere, nu am specificat eu corect.
Oricumm vad ca Maria a stat nu foarte mult timp la incubator (fata de Maria mea care a stat cam doua luni) si poate asta sa insemne ca e un lucru bun.
Cat a avut ea varsta gestationala la nastere? Aproximativ 26-27 saptamani?
Poate ca medicii s-au alarmat degeaba.Nici eu nu inteleg ca si tine, de ce?
Cel putin eu nu am stiut de ROP pentru ca nu mi s-a spus, asta am aflat cand deja era la stadiul V, si cand din pacate nu se mai poate face nimic, sau mai bine zis sansele sunt aproape zero.
Off.
Si de ce nu v-au trimis acum la Cluj?
De ce mai amana pana saptamana viitoare?
Sunt intrebari la care tu nu poti da un raspuns.

Ajut-o Doamne pe Maria sa nu aiba soarta fetitei mele.
Andruscka

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna ziua mamici de gazici mici .

Papadie felicitari ca ai reusit sa faci din subiectul cu prematuri o sectiune separata pe forum! Meritau minunime mici si luptatoare!

Eu am citit zilnic ce ati scris, dar nu prea mi-am gasit cuvintele sa mai spun si eu ceva. Dupa intamplarile traite de copii Andruskai, a Florii de cires, a lui try ... mi-e putin jena sa mai zic ca ai mei au fost prematuri. Ma gandesc zilnic la voi si ma rog ca atunci cand deschid subiectul asta sa citesc doar vesti bune. Din pacate nu e intotdeuna asa. Mamicilor le doresc multa putere sa mearga mai departe, iar copilasilor multa, multa sanatate!

Cand o sa incepeti sa umpleti albumul comun (abia astept!) o sa pun si eu o poze cu Bianca din primele zile si de acum. La ea e evoutia cea mai spectaculoasa, Rares a fost marisor de la inceput.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare mamici!

Noi am dat mai rar pe-aici in ultima vreme ca suntem maricele(azi implinim 1 an jumate) si nu o mai consider prematura pe Dari, decat poate la greutate, desi dr. pediatra mi-a zis sa nu mai ingrijorez ca e un copil foarte activ si e longilina (domnisoara are la 1 an jumate, 82 cm si 9.500 kg)!

Am scris sa uram mamicilor cu bebei, care au inca probleme, multa sanatate puilor si sa va spun ca astia micutii sunt niste luptatori innascuti, asa ca lucrurile se vor rezolva cu timpul!

Mai citim pe-aici si-mi aduc aminte cu nostalgie cand era si bebelina mea un pic mai mare decat asta , iar acum este o adevarata domnisoara(raman datoare cu poze ceva mai recente)!
Acum e un copil vioi si istetz, care ne bucura sufletele in fiecare zi!


Pupicim mamicile si bebeii!
Multa sanatate tuturor!

Irda
si Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires, imi pare tare rau pentru vestile proaste despre Mariuca. Sa vedem ce va spun cei din Cluj, poate nu e asa grav. Ne rugam in continuare pentru fetita voastra si ii dorim multa sanatate.

Try - insanatosire grabnica lui Alex, sper sa-i dati cat de repede de cap infectiei si sa scape de ea.

Felicity - multam pentru link-uri, mie imi sunt foarte utile.

Sheanna stii cumva ce anume din laptele matern intretine icterul? Am cautat info, dar n-am gasit nimic care sa ma lamureasca. Matei are bilirubina 6,2 iar dr. ne-a spus ca e normal pt ca e hranit exclusiv de la san. Si dr care i-a facut eco transfontanelara si abdominala ne-a spus ca daca valoarea bilirubinei e sub 8 sa nu ne ingrijoram. Totusi eu am un cui pt ca la 3 luni el nu a scapat inca de icter.
Pt varsta ajustata luam in calcul 37 de saptamani gestationale sau 40? Eu stiam ca 37.

Numai bine va dorim.

Larisa si micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Laura25 am vazut filmuletele cu micutii sunt superbi,sa-ti traiasca si sa fie sanatosi.Am si eu cu Maya dar
nu stiu cum sa le bag trebuie sa-i spun sotului meu.
E o dulce si Maya la 4 luni gangureste ,tipa si cum se aude tipand parca mai tare ar vrea sa tipe. Da din manute si din picioruse de parca innoata ,amandoi suntem topiti dupa ea





Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires si noi ne rugam sa fie totul bine la Cluj cu Maria. Multa putere va doresc.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna fetelor !

M-am gandit sa ma inscriu si eu pe aici deoarece sunt o mamica de 2 fetite nascute prematur. Povestea este lunga, dar cu un final fericit ! Suntem sanatoase si mancacioase !

Am nascut la 30 de saptamani

Alexia-Ioana 1200
Daria-Maria 1450
23.11.2006

Sper sa ne primiti si pe noi in gasca !

Multumim !

Flavia, Alexia-Ioana si Daria-Maria

http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762320651403

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Laliq, din cate stiu si am gasit si pe net daca bebelusul se desvolta normala, are cel putin un scaun pe zi si uda 6-7 pampersi pe zi si alte cauze de icter au fost excluse atunci este datorata laptelui matern si nu are nici o semnificatie patologica. Poate sa dureze pana la trei luni de varsta corectata si tratamentul lui este alaptatul cat mai frecvent cu putinta.
Uite www.bflrc.com/newman/handouts/0501-HO07-Jaundice.htm" target="_blank">AICI si www.emedicine.com/ped/topic282.htm" target="_blank">aici cateva informatii despre acest subiect.
In ceea ce priveste varsta corectata se calculeaza de la 40 de saptamani de varsta gestationala (adica 40 de saptamani de la data ultimei menstruatii, adica DPN).

Irda, multumim ca nu ne-ai uitat si felicitari pentru fetitza sanatoasa si frumoasa!

Gonghy, ce vesti mai ai de Deian? Sa-ti traiasca Maya si sa fie sanatoasa!

Flavia_Ioana, esti bine venita in clubul nostru select! Te-am trecut pe listutza! Asteptam povestea si poze! Ma bucur din suflet ca sunteti bine! Fetele sunt urmarite oftalmologic?


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

sa va traiasca bb-ii prematuri!chiar daca sunt mici nu inseamna ca nu se vor face mari.
David e nascut la 24-25 saptamani : adica 6 luni fara o zi. are 3 ani si dupa foarte multe evenimente la nastere si in prima luna , a crescut bine, si sanatos. A avut 845g . acum are 13 kg si 95 cm.
sa fiti sanatosi mici-pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

quote:
Originally posted by gonghy

Fetelor am posta si eu un subiect Hemoragia cerebrala gr 2 la prematuri,nu stie nimeni sa-mi spuna ceva legat de acest subiect?
Poate a-ti trecut vreuna din voi cu bb vostru prin asa ceva. Prietena mea e disperata,nu stie ce sa mai faca cu el,nu doarme noaptea deloc,e agitat,vrea sa stai cu el numai in brate ...
Azi noapte a dormit de la 24-2 atat 2 ore din 24 si asa se
intampla zi de zi. Acum seara vine la mine sa vada daca a primit vreun msj din partea voastra si eu nu am nimic.
Ma doare sufletul sa o vad ca sufera asa de tare,mai ales cand o vede pe Maya mea. Ea de fiecare data cand vine ma intreaba ce face Maya,daca doarme,daca mananca iar eu ce sa-i spun,ai spun ca e bine iar ea imi spune ca de ce nu e si Deian al ei asa.
Poate o consolati si voi macar cu o vorba buna daca nu stiti nimic despre subiect.Va multumesc frumos si multa sanatate la puiutii vostrii.

Laura


trebuie musai sa mearga la un neurochirurg. sa-i faca tomografie sau RMN. vasele care se sparg impiedica buna circulatie a lichidului cefalorahidian.adica a lichidului care hraneste creierul si are un circuit prin maduva spinarii.daca vrei iti dau numele unui medic neurochirurg din Bucuresti care opereaza la Budimex.sper sa fie bine! se pot rezorbi cheagurile de sange dar pot da si niste aberatii.problema e ca chiar nu trebuie sa stea nici un pic cu copilul acasa.daca ai nevoie de mai multe informatii scrie pe audia_petcu@yahoo.com. David a facut din cauza ventilatorului o hemoragie intracraniana care s-a lasat cu shunt pentru hidrocefalie.acum e foarte bine. dar de cand s-a descoperit hemoragia si pana la operatie a durat doar o saptamana. asta pentru ca nu voia nimeni sa-l opereze din cauza greutatii. 1kg..
sper sa va mearga bine si sa dea doamne doamne sa-l apere de ce e mai rau.

Mergi la inceput