Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Geraura bine ai venit!
Ce face Sara Maria?
Stiu ca voiai un doctor bun in Bucuresti.
Iti recomand pe dr.Nascutzi sau Dr.Vatafu de la Spitalul IOMC

Pupicei

Andruscka

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Ignatica baietelul meu are sase luni si jumatate(varsta reala nu corectata) si la noi baza e inca tot laptele, chiar daca pediatra mi-a zis sa-i mai dau lapte decat dimineata si seara, restul diversificat. In orice caz eu am inceput pe la cinci luni sa-i dau suculet, pe la cinci luni jumate piureut de fructe si din cauza ca am inceput cu fructele acum nu prea imi accepta legumele... asa ca eu zic cand te hotarasti sa incepi cu legumele intai (tu faci cum consideri ca e mai bine), i-am mai dat banana cu branzica dulce (si asta ii place), cate un danonino (mai rar), si cate o crema Danette de vanilie-lui ii place la nebunie..acum nu stiu cat de buna o fi pentru bebei. Deci, din toate acestea a mancat cate putin si continua cu lapticul care tot preferatul lui este. Nu a avut probleme cu burtica si nici nu s-a constipat sau a facut kk mai moale ca de obicei. Succes la diversificare!

Laliq sa-ti traiasca baietelu' frumushelu'-doarme exact ca Sebi al meu cu degetzelul in guritza! Iti vine sa-i mananci nu alta!

Geraura bine ai venit printre noi. Pe Sara o cunoastem bine ca doar i-am urmarit povestea cu sufletul la gura. Te asteptam sa ne povestesti cum evolueaza pitica.

Try insanatosire grabnica lui Alexetzu. bolnaviorul!

Andruska ce face Andra? A inceput sa-i placa spalatul vaselor? Am tras cu ochiul la topicul celalalt...

Flori de cires asteptam vesti bune despre Maria.

Si nu in ultimul rand, Sheannamp, cum au primit ai tai "doi iezi cucuietzi" legumele? Cu ce ai inceput? Sunt f curioasa!

Va pupam si va dorim noapte buna!

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://b1.lilypie.com/C15Wp2.png
http://new.photos.yahoo.com/oprea_dana2005/album/576460762374375802

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Aura, bine ai venit la noi la "prematuri-esentzele tari"!
Ma bucur ca vestile despre ochisorii Sarei sunt promitatoare. Sa dea Dumnezeu sa fie tot asa.

Igantica, Dana, bravo pentru baietii vostri mancaciosi! Si felicitari ca ati rezistat presiunilor externe privind diversificarea la 2 luni!

Dupa cum spuneam, am fost la pediatru care a zis ca au crescut cam putin luna trecuta (500gr) si ca ar fi bine sa incep nitelus mai devreme diversificarea ca nu are rost sa le dau formula devreme ce inca ii alaptez pe amandoi.
Asa ca mi-a recomandat sa incep americaneste cu cereale 1 de la Nestle (orez) cate 1 linguritza in 30ml apa crescand in fiecare zi cu cate 1 linguritza pana ajungem la 4 in 120ml. Si astfel sa avem o masa pe zi doar cereale.
Asa am facut (eu am incredere totala in Dna doctor si o ascult intru totul).
A fost mai greu la inceput pana s-au obisnuit cu linguritza (o scoteau cu limba afara sau le curgea terciuletul pe la colturile gurii ca sunt inca prea mici ca sa manince asa) dar vad ca totusi le place si nu il scuipa. Sper sa fie tot asa si cand o sa incep cu legumele fierte (probabil luna viitoare).
Eu nu inteleg insa de ce toata lumea se bucura de diversificarea asta. Pe mine ma iau toate emotiile cand stiu ca trebuie sa le dau masa (sa nu se innece, sa nu-mi refuze, samd.). Insa imi trece cand ii pun la san si vad ca tot alaptatul ramane preferatul nr. 1!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Papadie as vrea si eu adresa lui bb_degetar sau daca poti sa modifici data de nastere a lui Vladut, 27 februarie. Multumesc frumos!

Sheannamp am citit ce scrii la Parintii intreaba, si ca esti doctorita, mi se pare foarte frumos ca ajuti mamicile care au nevoie si te-am descoperit si aici, mare surpriza . Sa iti traiasca baietii si sa se faca repede mari mari! (sa vezi ce repede trece timpul).
Cit despre diversificare: mult succes! Numai inceputul este greu, are sa fie din ce in ce mai usor . Si e un proces indelungat, eu nici acum nu l-am terminat .

Eu urez multa sanatate lui Adrian (try) - am vazut poza, e un scump, si Mariei, sa se rezolve toate problemele! FloriDeCires nu poti obtine o trimitere la Bucuresti sa vii aici la un spital?

Ignatica felicitari pentru bb mincacios si mare! Vladut al meu s-a nascut tot la 35s, eu am inceput diversificarea pe la 5 luni virsta neajustata si a fost fara nici o peripetie - dar el refuza sa manince lapte rau de tot, si era mai slabut.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Multumesc mult fetelor.

De diversificat am inceput si noi cate putin, am inceput cu suculetul de mar ( cu vreo 4-5 zile inainte de a implini 4 luni ajustate), intre timp suculetul a devenit piure - pe la ora 10 dimineata, dar dupa " masa " asta mai halim si vreo 70-80 ml de lapte tzitzi. Si de vreo 2 saptamani am introdus legumele, le primeste cu placere, mai ales ca ii pun in piure ori laptic de la san, ori o masura de formula.
Asa am inceput la recomandarea pediatrei noastre, sincer mi-ar fi placut sa incepem cu cerealele, dar mi-a fost teama sa trec peste cuvantul doctoritei.

dana_oprea eu cred ca la mine o sa ramana laptele baza pana la majorat. . David bea laptic chiar si dupa masa de legume, deci practic nu am nici o masa "diversificata" total.
Sheannamp nici eu nu inteleg de ce ni se recomanda sa bagam tot felul de alimente in copii de la 2 luni. Eu venisem foarte indignata de la vaccinul de 2 luni, cand mi-a spus medicul de familie sa ii introduc marul, apoi biscuitele si de la 3 luni supa de legume.
Chiar l-am intrebat atunci: pai cu sanul ce mai fac? ( atunci statea si bebele meu la san ca oamenii ) Bineinteles ca nu mi-a raspuns. La vaccinul de la 4 luni mi-a spus sa nu uit sa ii introduc si carnitza si galbenusul de ou, iar eu nici nu incepusem cu fructele. Ii dadusem lui David doar de vreo 3-4 ori putin suc pentru ca era tare constipat.
Avem totusi noroc ca suntem si in evidenta unei pediatre de la Spitalul de Copii care este la curent cu noile tendinte in ale diversificarii si nu ne grabeste cu nimic. Numai ca nici ea nu pomeneste de varsta corectata a lui bebe. Ne-a recomandat sa incepem de la 4 luni cu alte alimente.
Am scris un roman...

FloriDeCires suntem alaturi de tine.
sirimie multumim pentru felicitari si pentru raspuns. Am intr-adevar noroc de un bebe tare mancacios, care s-a dezvoltat fizic foarte bine.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele, iata-ne acasa.
Diagnosticul: retinopatie stadiul 2, intre cei doi ochisori, dreptul este mai afectat dar tot la acelasi stadiu a fost incadrat.
Peste 2 zile, adica vineri suntem din nou in Cluj pt acest control cand vom vedea evolutia retinei.
Mi s-a explicat asa: sa ma astept la consultatii dese, sa ma astept ca retinopatia poate evolua fulminant de la o zi la alta, ca tratamentul(operatia) cu laser nu inseamna 100% o rezolvare dar ca acum Maria nu este intr-o situatie disperata si ca este posibila chiar o stagnare si o revenire a retinei la starea ei normala.
Au mai spus ca se va trece imediat la operatie in conditiile unei evolutii nefavorabile si ca sansele de a nu ramane fara vedere sunt mari, eventual campul ei vizual sa fie mai redus decat al nostru cei neafectati de boala.Atata bai sa fie, am zis si noi si medicii.
Erau si ei surprinsi de faptul ca o fetita cu un gramaj atat de mic care a trecut prin atatea, are retina in acest stadiu.

Cat priveste ecografia transfontanelara a ramas sa fie facuta vineri,la a doua deplasare in Cluj.

Acum, intreb eu: este bine ca se mai asteapta inca 2 zile sau era de preferat sa fie deja operata? Ma gandesc ca medicii au luat in calcul si greutatea ei (1420gr) privind riscurile anestezierii pt operatie.

va pupam si va dorim crestere mare la puisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de Cires, imi pare tare rau ca Mariuca nu a scapat de ROP. Probabil ca medicii nu vor sa o opereze tocmai pt ca stadiul 2 nu e atat de grav, cum ai scris si tu exista sanse de reabilitare si fara operatie.

Eu ma rog pentru voi si Maria, si astept sa ne dai vesti bune dupa ecografia transfontanelara si urmatorul control la ochisori.

Doamne ajuta!


Larisa si micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, sa dea Dumnezeu sa ne dati numai vesti bune si foarte bune despre minunata Marie de aici inainte!
Stadiul 2 nu are indicatie de operatie de ablatie. Din cate stiu se monitorizeaza foarte strict si daca evolueaza spre stadiul 3 atunci se face operatie (preferabil cu laser).
Varsta si greutatea nu sunt contraindicatii ale operatiei. De altfel daca e indicata operatia cu cat mai repede se face cu atat mai bun este prognosticul ulterior.
Va pup pe toti si ma rog in continuare!
A si prospectez parcurile din Bucuresti ca sa gasesc cel mai potrivit loc de intalnire!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Anna, m-ai mai linistit. In plus ma faci sa rad la gandul ca o petesti pe Maria. Vor rade si ei cand vor creste mari si vor vedea ce faceau parintii lor pe vremea cand puii nostri erau in scutece. Si cum Maria nu stie inca Bucurestiul ii lasam pe baietii tai sa stabileasca locul de intalnire dar nu garantez ca Lao, tatal Mariei nu o sa pandeasca dupa vreo tufa la "buna desfasurare" a intalnirii dintre ei.

Laliq si tuturor mamicilor de aici, care ne sustin, vreau sa spun desi nu pot cuprinde in cuvinte, ca va simt atat de aproape de sufletele noastre si ca Dumnezeu ne-a indrumat pasii, search-urile pe net, sa ne fim alaturi si la bine si la rau, ca intr-o adevarata familie.
Iar acest simtamant nu il ai oriunde si oricand, poate nici macar in cercurile apropiate familiilor noastre.

Un gand bun pt fiecare dintre voi si pt copilasii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geraura spune:

Va multumesc pt urari.Referitor la sustinerea de aici,efectiv nu-mi gasesc cuvintele ca sa va spun cat de mult ma ajutat pe mine in perioada de trista amintire,internarea de la Iasi.
In alta ordine de idei am si o intrebare.Sara ,uneori da foarte tare capul pe spate.E normal asa? Din ce cauza face asta?

Mergi la inceput