Viena

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rocado spune:

Cu siguranta noi vom merge si la vara o saptamna, mai ales ca am inteles ca exista si un tren care te plimba in jurul orasului si este foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

La multi ani fetelor!!!

Imi puteti spune si mie cand incep marile reduceri in magazine?



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu planuiesc o escapada impreuna cu sotul la sfarsitul lui ianuarie la VIENAAAAA!

Am zis ca imbinam placutul cu utilul, adica, facem si cumparaturi (ca am inteles ca e perioada de reduceri) si vizitam si cat putem din Viena!
As avea mare nevoie de ceva sfaturi.
Sa mergem cu masina sau cu avionul?
Daca merg cu avionul cum ajung la Parndorf pentru cumparaturi iar daca merg cu masina unde o parchez?
As vrea sa gasesc o locuinta cat mai aproape de Ringstrasse, adica de centru, dar sa nu fie prea scumpa, nu avem nevoie de lux, un pat, un dus, eventual un mic dejun...

Oricum, sunt convinsa ca nu sunt singura care are asemenea planuri pentru ianuarie!
Multumesc anticipat pentru orice sfat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Sheannamp, eu am mers cu avionul si a fost super bine. Din aeroport ajungi foarte usor in oras, eu am luat S-bahn-ul ( la dus este S2 si la intors este S7), este cel mai convenabil ca pret(3,4 euro calatoria/persoana), dupa parerea mea, numai ca faci cam 35 de minute pana in oras cu el. Eu am stat la hotel Zipser si nu-mi pare rau de alegerea facuta, pentru ca este foarte aproape de primarie ( cred ca sunt cam 500 - 800 m pana la Parlament si Primarie) si ajungi foarte repede cu tramvaiul J la palatul Hofburg si Opera de unde o poti lua pe jos prin centrul spre catedrala Sf. Stefan. Te poti uita cu Google Earth unde este situat hotelul.Eu nu am fost pe strada de cumparaturi Mariahilferstrasse, deci nu pot sa spun ce este pe acolo, in schimb am fost la SCS, care este foarte mare si poti sa-ti faci cumparaturile de acolo, dar si in centrul langa catedrala sunt o gramada de magazine, care le gasesti si la SCS.Pe camera de la hotel am dat 74 de euro pe noapte cu mic dejun inclus, care era destul de bogat, ce nu prea mi-a placut la camera de hotel a fost ca era putin cam micuta si pereti cam subtiri, in rest curatenia,personalul, locatia fata de centrul au fost super ok.
Daca vrei sa mergi cu masina trebuie sa fi atenta unde o lasati, ca am vazut o masina cu nr. de Bucuresti care era tractata ca nu a fost parcata unde trebuie. La hotelul asta aveai parcarea asigurata contra cost-14 euro/zi.
Daca mai aveti intrebari incerc sa va ajut cu placere.O sa pun si poze zilele urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si noi am vrea sa mergem, dar cu masina, dupa 15 ianuarie.
vad ca e scumpa parcarea in Viena, vreau sa caut si un hotel, in centru, la periferie, nu conteaza.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pentru cei pe care nu-i intereseaza locatia, o alegere foarte buna este www.etaphotel.com/etaphotel/fichehotel/gb/etp/3706/fiche_hotel.shtml" target="_blank">etap hotel. Cel din Viena e curat, frumos...nu e mare camera dar suficienta pentru a dormi si a face un dus. Noi cam atat am facut...in rest am colindat toata ziua orasul. Masina am lasat-o in apropierea hotelului(hotelul are si parcare, dar se plateste) am gasit parcare fara plata si am mers in oras cu metroul, statia e chiar langa hotel. Noi am luat si micul dejun, pentru care am platit in plus 5 euro de persoana, dar am mancat pe saturate, e bufet suedez.

Vacante placute, Viena e unul din orasele mele preferate!


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Diana, Mihaela multumesc pentru idei!

Eu ma documentez serios desi , inca nu stiu exact ce mijloc de transport o sa folosesc pana la urma.
Am inteles ca si cu trenul e bine (avantajos la pret, pleci la ora 16 si ajungi dimineata la 9 la Westbanhof).
Oricum, si daca iei avionul tot cu gara ai legatura asa ca incerc sa gasesc un hotel in apropiere de gara.

Cu masina nu cred ca merita sa mergi doar pentru 3 zile. Plus ca e mai scump nitel decat cu trenul nu?



PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Am fost si eu plecata la Viena de Revelion, 7 zile, de pe 28 decembrie pana pe 4 ianuiarie.
Impresii din Viena...ce sa zic, acolo e o alta lume, una a curateniei, ordinii si civilizatiei. Suntem la ani lumina de asa ceva. De data asta, spre deosebire de ianuarie anul trecut am fost in scopuri turistice de vizitat, nu doar de shopping. Adica am prins si ceva reduceri de am spart bugetul familiei, dar m-am rezumat doar la o zi de cumparaturi si restul de 6 de vizitat. Si sunt, nene, lucruri superbe de vazut: Stephans Dom, palatul Schonbrunn cu interiorul, grdinile, muzeul calastilor, gradina Zoo, Praterul- roata mare, ca restul e inchis, Dunarea cu cele 2 brate si apoi Alte Donau - canalul vechi, Donau Turm - un turn in care urci la 165 de metri si ai o panorama extraordinara, zeci de biserici - Karlskirche, Peterskirche - aici am prins concert de orga superb, Votiv Kirche - io una sunt fascinata de catedralele catolice si cele stil gotic.
Am fost si in afara orasului, in oraselul Tulln, unde lucra cumnata-mea si ne-am intors prin Klosterneuburg, un orasel cu o manastire si biserica din anul 1124!!!

Revelionul in sine nu a fost cine stie ce, l-am petrecut pe strazi, dar nu m-am omorat pentru ca pe mine nu ma inpresioneaza decat negativ betia si distrugerile turistilor - mai ales a celor englezi si italieni - care au transformat piateta din fata StephansDom-ului intr-o cocina plina de resturi de pocnitori si sticle sparte.A doua zi normal ca era impecabild e curat totul, dar imaginea acelei superbe piete napadita de mizerie si betivi nu cred ca-mi va fi foarte usor s-o uit.

Cu gara Westbahnhof, nu e o idee rea de mers cu trenul pentru ca aceasta gara e situata foarte central, chiar la capatul binecunoscutei strazi cu sute de magazine, Mariahilfenstrasse. Deci daca gasiti un hotelas prin jurul garii e ok, ca de acolo se ajunge repejor la marile obiective turistice.

Parcarea - este intradevar scumpa, dar se plateste doar daca lasi masina central. Daca vreti, puteti lasa masina in cartierele din asa zisa periferie - in afara ringului, numerotate peste numarul 10 si unde este gratis parcarea. Iar de acolo s epoate folosi foarte usor metroul care e si rapid si curat si acopera cea mai mare parte a orasului, deci poti ajunge cam oriunde cu el.

Sheamannamp- eu una as merge cu masina. La Pandorf nu am fost pana acuma, ca de fiecare data stricam banii la Viena si nu mai opream la intoarcere, dar din n surse am inteles ca nu e de sa pici pe spate la capitolul preturi. In perioada de sfarsit de ianuarie oricum in toata Viena - inclusiv pe Mariahilferstrasse- sunt suuper reduceri de pana la 70%, deci nu vad rost pentru care sa mergi la outleturi cu haine iesite din moda. Parerea mea.

Cam atata imi vine in minte acuna. Daca aveti ceva intrebari, nu ezitati!




Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

nu vrea nimeni sa mearga in wk 25-27 ianuarie? consortul nu vrea sa merga cu mine si singura nu am chef sa plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Eu planuiesc o escapada impreuna cu sotul la sfarsitul lui ianuarie la VIENAAAAA!

Am zis ca imbinam placutul cu utilul, adica, facem si cumparaturi (ca am inteles ca e perioada de reduceri) si vizitam si cat putem din Viena!
As avea mare nevoie de ceva sfaturi.
Sa mergem cu masina sau cu avionul?



Sky Europe are pina pe 13 ianuarie oferta ca nu mai platesti taxele de aeroport, ci doar pretul biletului. Asa ca de exemplu un drum de la Bucuresti- Viena dus- intors te costa 91 Euro (dus in 26 ian., intors pe 29).
Dezavantajul e ca daca nu esti cu masina, la Parndorf ajungi destul de greu.......

Printesa mea


"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput