Viena

Viena | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,
as vrea sa organizez o surpriza sotului cu ocazia sarbatoririi a 5 ani de casnicie. Nu stiu in ce masura e realizabil, insa mi-a trecut un "fluturas" prin cap care-mi spune Viena-Viena-Viena.
Asadar, ma puteti va rog indruma catre o agentie buna care sa-mi ofere trasnport cu avionul si cazare pt cateva nopti in luna octombrie?
Desigur orice recomandare privind obiectivele turistice este welcome. Eu n-am mai fost niciodata in Austria.
Multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Poze August

Forum despre Flori Presate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Eu am niste prieteni care au fost anul trecut cu Agentia 4U Travel si au fost multumiti, asa ca anul asta voi merge si eu in Austria tot prin ei. Sunt si partener Der Tour.
Au si site (da o cautare pe google), dar nu sunt afisate acolo toate ofertele, cel mai bine e sa vorbesti cu ei.



Ajutati-l pe Alex: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citeva locuri de vazut: palatul Schonnbrunn, palatul Hofburg, catedrala Sf. Stefan, Ringstrasse (multe cladiri frumoase, Opera etc.), palatul Belvedere, Rathaus (primaria, aici de multe ori sint festivaluri sau diverse evenimente in parcul din fata), Grabenstrasse (foarte frumoasa, cu restaurante, cladiri frumoase, statui...), orice biserica (sint multe). Incercati sa mergeti duminica, au citeodata concert la orga. Noi am intrat din intimplare, a fost un vis!
Nu foarte la indemina, dar interesant de vazut: casa Hundertwasser, Prater, The Spanish Riding School...
Astea mi se par mai importante. Depinde si cit stati. Noi am fost mereu pe cont propriu si a fost foarte bine.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

M-a apucat nostalgia cu Viena. Iti mai dau citeva sfaturi, ca practic doar am insirat niste locuri de vazut.
La cazare incercati sa gasiti ceva in interiorul "Ringului". Ringstrasse inconjoara centrul vechi si e partea cea mai interesanta de vazut. Daca nu in Ring, macar sa nu fiti departe. In felul asta puteti circula pe jos si aveti acces la tot ce e mai interesant.
Nu stiu ce buget aveti. Eu as recomanda o vizita la cafeneaua Demel din apropiere de palatul Hofburg. Pe ling faimosul Sachertorte, orice luati de acolo e foarte bun si atmosfera e deosebita. Ce mult imi placea straduta aia!
Noi am mai nimerit o piata in zona (nu stiu numele, e oricum in centru) cu alimente proaspete, chioscuri cu diverse mincaruri si vinuri care se vindeau inclusiv la pahar. Sint niste banci din lemn cu bancute, poti sa maninci si sa bei vin acolo. E una dintre cele mai placute amintiri. Erau oameni care au iesit de la job si ieseau cu prietenii, am simtit atunci ca am gasit si eu coltisorul meu de Viena. La fel cind am intrat in biserica duminica. Am nimerit inainte de slujba, cred ca faceau repetitii. Sincer, am crezut ca e inregistrare, pina cind mi-am dat seama ca faceau repetitii. A fost absolut extraordinar.
Mi-a placut Viena duminica, lumea era plecata si parca orasul era al meu. Asta a fost vara, in octombrie presupun ca e mai multa lume. Dar macar or fi mai putini turisti (asta a fost dezavantajul vara).
Oricum, e foarte frumos si merita sa mergeti.
Chiar daca nu mergeti la Demel, sint multe cafenele dragute si inca nu stiu cite faimoase...
O distractie ieftina: mergeti cu tramvaiul pe Ring. Sint unele (nu mai stiu numarul) care doar se invirt pe Ring. Puteti cobori unde vreti, sint multe de vazut. Daca e frig sau ploua... mai ales!
Si metroul e o placere.
Daca sinteti amatori, nu trebuie sa pierdeti ocazia sa mergeti la Opera.
Sint multe parcuri frumoase in Viena, arhitectura e deosebita...
Depinde ce activitati va plac, sint multe de facut. Nici nu stiu cit vreti sa stati. Oricum, merita sa mergeti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Va multumesc, fetelor.
Am cautat si azi ceva oferte la agentiile de pe Magheru, insa aveau numai oferte individuale si era f scump. Numai avionul este 380eu de persoana, asa ca am inceput sa ma gandesc si la alternativa cu trenul.
Pentru cazare nu vreau super-confort, ci doar un minim necesar. Ce-mi imi recomandati? E musai hotel sau se gasesc si alte locatii? Ideea e sa canalizez cheltuielile pe ob. turistice si mai putin pe cazare/transport...
Ramona, m-ai facut deja sa visez cu ochii deschisi...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Poze August

Forum despre Flori Presate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

puteti merge linistiti cu trenul, plecati la 17 din Bucuresti, ajungeti a doua zi la 9, sint cusete.
mai bine cheltuiti banii acolo decit sa-i dati pe avion.
cazare gasiti la pensiuni sau la hosteluri. unele dintre ele sint foarte curate si civilizate.
da o cautare pe google


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by Ramona J


Noi am mai nimerit o piata in zona (nu stiu numele, e oricum in centru) cu alimente proaspete, chioscuri cu diverse mincaruri si vinuri care se vindeau inclusiv la pahar. Sint niste banci din lemn cu bancute, poti sa maninci si sa bei vin acolo. E una dintre cele mai placute amintiri. Erau oameni care au iesit de la job si ieseau cu prietenii, am simtit atunci ca am gasit si eu coltisorul meu de Viena.



Cred ca te referi la piata din fata primariei din Viena, unde mai mereu e cate ceva organizat. Acum in august aveau nush ce festival de film, erau sute de scaune tip regizor asezate in fata unui ecran imens si mereu chioscuri cu mincare si bautura, cu bancute de lemn si mese.
Viena e deosebita, este orasul in care mi-as dori sa traiesc.

Cateva din pozele noastre din Viena, de anul trecut, le poti vedea la:
http://family.webshots.com/album/438729178ZoYhra

Oricum, plimbare placuta!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da Danat, se pare ca in fiecare vara au festivalul asta de film Altadata am fost in pragul sarbatorilor de iarna si aveau o chestie legata de Craciun. E foarte frumos.
Liviana, nu stiu ce buget aveti pentru cazare. Eu am stat si la hotel scump - Tigra, cam 150 de euro. E drept ca e chiar linga Graben si poate cel mai curat hotel unde am stat vreodata. Micul dejun era un vis!
Ultima data am hotarit sa nu cheltuim mult pe hotel pentru ca dormim acolo si atit. Am gasit Pension Hargita, care are preturi foarte bune - 38-55 de euro, in functie de dotare. Au camere cu baia pe hol, altele unde ai dus in camera dar toaleta e pe hol si altele cu baie in camera. Este foarte, foarte curat si ofera mic dejun. Parca platesti 2-3 euro in plus, nu mai stiu. Au website unde poti face rezervare www.hargita.at Sint maghiari din Harghita dar nu stiu romaneste (poate citeva cuvinte, noi am vorbit in engleza).
Adresa este Andreasgasse1. E colt cu Mariahilfestrasse, unde sint multe magazine, restaurante si tot acolo e si statia de metrou Zieglergasse. E usor de ajuns de la gara, se ajunge rapid si in centru. Noi am mers si pe jos sau ajungi in citeva minute cu metroul. Asta nu e in Ring, dar e destul de aproape. Dezavantajul ar fi ca daca nu sinteti matinali va trezeste forfota strazii, ca Mariahilfestrasse e galagioasa. Noi am avut camera chiar pe colt si se auzeau zgomotele strazii. Sotul meu e mai sensibil, dar eu eram obosita si adormeam cu toata galagia. Dimineata ma trezeam oricum devreme ca abia asteptam sa o iau la picior. Dar asta a fost vara. Nu au aer conditionat si deci trebuia sa stam cu ferestrele deschise. In octombrie cred ca nu e cazul...
Sint multe pensiuni, mai poti cauta si altele. Asta am testat-o noi. Si nu stiu daca gasesti ceva mai ieftin care sa fie totusi intr-o locatie buna.
Noi ne-am simtit bine la Viena. Sper sa va hotariti sa mergeti. Sa scrii pe forum impresiile!
Uitasem sa adaug ca ultima oara am fost tot cu trenul. A fost foarte bine. Cu ocazia asta ne-am oprit citeva zile si la Budapesta. Nu stiu daca ai fost, merita sa mergi si acolo, e un oras nemaipomenit! Poate sint chiar mai multe de vazut decit la Viena. Dar sa nu incep si cu Budapesta...
The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Liviana, noi pt Praga am ales sa mergem la Bratislava cu avionul cu Skyeurope (pret 67 euro/pers cu taxe incluse, noi am luat pt 30 nov-4 dec, poate pt octombrie e mai mult, dar oricum pana in 150 euro/pers). Cu ocazia asta mergem si la Viena, care este la 50-60km de Bratislava. De fapt e f. usor de ajuns, caci din aeroportul Bratislava e un shuttle-bus care te duce la Viena contra sumei de 10 euro/pers. Uita-te pe site la www.skyeurope.com si cumpara din timp biletele daca esti hotarata, cu cat mai devreme, cu atat mai ieftin.

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (4 ani)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu nu m-am descurcat deloc cu site -ul dat de tine!Sa inteleg ca fac zboruri numai catre cerculetele rosii?Preturile sint mici.Nu au taxe de aeroport?Platesti prin card?
Eu am incercat pentru Roma si Paris si n-am reusit!Ma ajuti putin Laura T?
Daca mergi pe cont propriu ai putea sa scapi mai ieftin dar numai cu masina,cu conditia sa fiti 2 familii.Prin agentie cu cursa charter iarasi poate fi la pret bun.Da cautare sejur Viena.Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Wow, fetele, ce m-as fi facut fara info de la voi!
Va multumesc mult.
M-am uitat pe skyeurope. E incredibil! Pretul catre Viena este in jur de 25-35 euro de pers./one way. Chiar e pe bune? Eu stiam ca numai BlueAir are preturi asa mici? Va rog, imi explicati si mie cum se face rezervarea ca sa pastrez pretul pt plata mai tarziu?
M-am uitat si pe hargita.at. Pretul totusi e mai mare decat ziceai tu, Ramona. Pt two-bed-room with shower and toilet este 66 euro. In fine, mai caut. Oricum cele 2 idei sunt excelente!
Va pup.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Poze August

Forum despre Flori Presate

Mergi la inceput