Viena

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flaflo, mersi de info!
Stie careva daca se pot cumpara bilete si altfel decat online la aceasta agentie? (adica cu bani cash)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Sheannamp, nu se pot cumpara decit online!

Printesa mea


"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Sheannamp in Bucuresti poti lua de la ghiseul Skyeurope din Aeroport-ul Baneasa, dar se mai aplica o taxa(nu foarte mare oricum).Plata este doar in lei.

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Eu am luat biletul de avion de la o agentie de voiaj din Constanta.S-a mai luat un comision al agentiei peste biletul normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameea spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

Flaflo, mersi de info!
Stie careva daca se pot cumpara bilete si altfel decat online la aceasta agentie? (adica cu bani cash)



Buna si "La Multi Ani!".Eu am platit biletele rezervate la Skyeurope,prin Reiffeisen.Iti dau ei contul bancii,le platesti la casieria bancii(dai codul rezervarii,un nume-si suma,in Euro).Eu asa am platit de fiecare data.E mai mic comisionul ca de pe card.Intai iei legatura cu cei de la Sky sa stabilesti datele rezervarii,dupa care primesti de la ei codul rezervarii,cu care te duci in 24 ore la orice oficiu Reiffeisen Bank.(tel SKy:021.4059111).Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by ameea

quote:
Originally posted by Sheannamp

Flaflo, mersi de info!
Stie careva daca se pot cumpara bilete si altfel decat online la aceasta agentie? (adica cu bani cash)



Buna si "La Multi Ani!".Eu am platit biletele rezervate la Skyeurope,prin Reiffeisen.Iti dau ei contul bancii,le platesti la casieria bancii(dai codul rezervarii,un nume-si suma,in Euro).Eu asa am platit de fiecare data.E mai mic comisionul ca de pe card.Intai iei legatura cu cei de la Sky sa stabilesti datele rezervarii,dupa care primesti de la ei codul rezervarii,cu care te duci in 24 ore la orice oficiu Reiffeisen Bank.(tel SKy:021.4059111).Bafta!



Sa-ti dea Dumnezeu sanatate!
Multumesc pentru info!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ameea spune:

N-ai pentru ce,Sheannamp.In ce priveste transportul pana la Pandorf,din oras,e destul de simplu de ajuns.Noi am fost la Viena la sfarsitul lui Noiembrie,si am avut noroc,ca la pensiunea unde am stat am gasit o tipa care vorbea foarte bine engleza,si ne-a scos de pe net,informatii.Este tren din Viena Sud,cam din ora in ora,face pana in Pandorf 30 min,iar biletul costa aprox. 11 euro/dus-intors.Iar trenuri la intoarcere,sunt tot din ora in ora,ultimul este la 19.05.Caut si eu foile mele,si-ti dau mai multe informatii ,daca ai nevoie.(mai pe seara..).

Ameea P.s.(am fost si noi,bineinteles in Pandorf cu trenul,si a fost f. bine ).La fel,o sa-ti spun cum poti ajunge la SCS,dar din punctul meu de vedere,e mult mai bine daca ajungi in Pandorf).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Gata!
Mi-am facut rezervare pt 29 ianuarie.
A costat un pic mai mult decat daca o faceam online dar probabil ca la pretul de pe net trebuie pus la socoteala si comisionul bancii (sper ca nu spun prostii)
Acum mai ramane sa gasesc cazare!

In legatura cu asta, spunea cineva ca s-a cazat la holtelul Altwienerhof. Ce credeti, ar fi o alegere buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ana drum bun si sa va distrati de minune! pentru cazari uita-te si pe booking.com, au super preturi si avantajul e ca nu platesti nimic in avans, dai doar nr de card si se plateste cum vrei la hotel, cash, card, etc.
pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Sheannamp, eu am facut rezervare prin yeego.com si m-a costat camera 49 euro/noapte fata de 125 cat era direct la hotel. Am stat la hotel Alexander, care e relativ bine plasat (15min de centru cu tramvaiul; are statie chiar in fata hotelului) dar categoria "basic" (mic dejun saracut, camerele curate dar nerenovate de ceva vreme, nu prea cald etc). In schimb personalul a fost foarte, foarte amabil.

Ti-as recomanda sa nu ratezi o vizita in Grinzing (zona podgoriilor, casute si restaurante rustice, cochete, cu muzicanti locali dupa ora 6). Mi-a placut foarte mult si "House of Music" unde poti sa faci tot felul de experimente cu sunetele (pe langa salile clasice, dedicate compozitorilor vienezi), poti sa asculti concerte, poti chiar sa dirijezi o orchestra virtuala . Foarte interesanta este si casa construita de Hudertwasser; este si o mica galerie comerciala vizavi si un muzeu dedicat lui. In rest, au mai mentionat fetele obiective interesante. O sa pun si eu poze saptamana viitoare.

Avionul mi se pare o alternativa comoda si rapida; in plus sistemul de transport public din viena este incredibil de bine pus la punct. Poti ajunge in orice parte a orasului foarte rapid si confortabil.

Cumparaturi noi n-am facut decat de pe Mariahilferstrasse dar n-am prea avut rabdare; era extrem de aglomerat si toate magazinele pe care le-am incercat (zara, h&m etc) erau devastate la propriu. Pana la urma am renuntat si am facut cumparaturi de acasa, online. Am preferat sa ne mai plimbam si sa mai vizitam cate ceva.

---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput