Viena

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Dana mie mi s-ar parea perioada mai buna la inceputul lui Decembrie, daca vreti mai mult sa vizitati.Sambata magazinele au program redus, duminica toae sunt inchise iar targul de Craciun tine pana pe 24 inclusiv.Pe 25 deja se strang tarabele dar mai gasesti cate un punch pe undeva.Vezi daca hotelul are parcare cu plata, daca nu gasesti loc la parcare subterana(parca 2.30euro/ora-nu stiu sigur)sau esti nevoita sa pui tichete de parcare(Parkscheine) pe care le cumperi de la Tabak.

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Babee, nici obiectivele turstice nu sunt deschise sambata si duminica? Eu vroiam sa vad Schonbrunn-ul cu tot cu gradina zoologica,casa fluturilor,Turnul Dunarii, Parcul de distractii Prater,Scoala Spaniola de calarie,Catedrala Sfantul Stefan,Hofburg,Belvedere, cam astea sunt obiectivele mele turistice pe care tin neaparat sa le vad, crezi ca as putea sa le vad in perioada 22-27 dec, sa ajungem pe 22 la pranz si sa plecam pe 28 dec din Viena ?Sunt deschise astea?

Parcarea la hotel am inteles ca au garaj, dar nu stiu cat costa pe zi. Uite hotelul e asta: www.zipser.at ,daca poti sa-mi spui tu ce intelegi de acolo ca eu asa am inteles, ca ne pot asigura parcarea.Acum sper ca nu o sa fie mai mult de 15 euro/zi, ca asa am vazut ca sunt preturile pe la alte hoteluri 10-15 euro/zi.

Multumesc mult de tot pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Dana, majoritatea muzeelor sunt deschise dar vor avea program redus(de ex Schönbrunn pe 24 este de la 10 la 16 deschis, iar pe 25 si 26 de la 10 la 18.Asta este valabil si pentru muzeu si pentru Palm Haus, Gloriette si Zoo.
Poti cauta pe Google pentru fiecare in parte, ca sa-ti faci o idee.

P.s am sunat eu la hotel si am intrebat, parcarea costa 14 euro/zi.

-----------------------------

Gabriela, Phillip si Rebecca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Multumesc mult de tot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Stie cineva sa-mi spuna unde pot gasi o piscina, un bazin fie in apropierea hotelului (Herklotzgasse 6) fie oriunde dar de incredere (curata).
Multumesc!!

Apropo de parerile negative despre hotel postate pe Tripadvisor treaba este ca deja am facut rezervarile si nu mai dam inapoi iar parerile de acolo sunt din 2006, 2005. Speranta e mare, nu incape loc de dezamagiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Azi noapte am venit si noi de la Viena,a fost superb!
Noi am stat la etap si parcarea ne-a costat 0,5 eurocenti pe ora!
Deja am vazut ca in fata primariei au inceput sa faca amenajarile de Craciun,erau casutele asezate,postamentul pentru brad,cred ca o sa fie o feerie!
Vedeti ca martea Hofburgul nu se poate vizita,e inchis
Una peste alta,merita,duceti-va cu incredere!

"La vita e bella"
De mancare
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Buna fetelor.
In 6 dec. mergem si noi in Viena, la shopping. as vrea sa stiu daca sunt deschise magazinele, daca ma puteti ajuta cu ceva adrese, repere unde sunt outleturi(in afara de Pandorf), SCS sau fabrica Triumph.
sunt deschise magazinele duminica? sunt reduceri? merita sau nu sa mergem?
va multumesc anticipat.

edit: am citit ceva din urma: sa inteleg ca nu sunt descjhose mag. duminica, iar sambata sunt cu program redus.
Reduceri nu sunt, doar dupa Craciun? Numai la Pandorf sunt reduceri inainte de sarbatori?


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Giova,eu acum cand am fost nu am vazut cine stie ce reduceri spectaculoase!Eu de ex mi-am luat un costum de baie de la mag Triumf,din Parndorf,cu 20E,era reducere de la 50!Mai erau,ici si colo,dar nu ceva iesit din comun!
Erau niste haine barbatesti dragute,reducere la 30E de la 70...la incaltaminte n-am vazut nimic sa-mi placa si preturi bune,erau ca si la noi,150-200E

"La vita e bella"
De mancare
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Vale, sa-ti fie de bine plimbarea!! D-abia astept sa ajung si eu acolo!

Am si eu mai multe intrebari, mai ales pentru fetele care stau in Viena,vreau sa merg la Opera, dar nu sa vizitez ci la spectacol si am vazut ca pe 25 decembrie este in program o opera de Mozart si ca cel mai ieftin bilet este de la 10 euro , intrebarile mele ar fi: ce tinuta trebuie sa avem, tinand cont ca vreau sa-mi cumpar cel mai ieftin bilet, care cred ca este foarte sus, si a doua intrebare este daca mai gasesc eu bilet atunci sa-l cumpar direct inainte de spectacol.Si daca puteti sa-mi traduceti si mie titlul operei , ca nu ma prind deloc ce opera este, link-ul cu numele piesei este www.staatsoper.at/Content.Node2/en/spielplan/saisonvorschau.php?month=12&year=2007" target="_blank">aici.
Am mai vazut ca se organizeaza la diferite palate concerte, banuiesc ca acolo este tinuta de seara obligatorie,nu? Aici sunt trecute toate www.viennaclassic.com/kalender.php?year=2007&month=12&navid=3&lang=E&sid=8d3b6511c073ed07f58a827fdff84ed9" target="_blank">concertele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Valentina mersi mult. cica reducerile incep in decembrie, la Pandorf ma refer. la restul magazinelor nu stiu.
astept si eu fetele din viena sa-mi spuna exact ce e cu reducerile la mag. din Viena si orarul lor.
Una dintre tipe cu care merg a zis ca sunt deschidse mag. sambata. eu astept pareri, inca nu sunt decisa daca sa merg acum, sau dupa sarbatori.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput