Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by Ortansa


Cand am citit titlul subiectului,am zambit in barba si mi-am zis:ete,s-a luat si el dupa Angelina :-DApoi m-am scarpinat nitel in scafarlie si mi-am zis:ei,daca el a simtit asa de ce nu.M-am mai scarpinat nitel si mi-am zis iara:daca o face in scop publicitar,treaba lui,macar copilu' ala are o sansa.Bineinteles ca asta cantareste foarte greu in modul in care-l judecam si tocmai de aceea,majoritatea raspunsurilor au fost pro CB.Dar problema,asa cum cred ca a inteles-o Mirela,se pune asa:daca s-ar sti sigur ca CB a adoptat doar din nevoia de publicitate(desi ma indoiesc ca s-ar putea sti asta vreodata),deci s-a folosit de copilul ala,ei,atunci cum ati mai vedea gestul lui:-)?




exact asa am facut si eu, m-am scarchinat in freza de 15 ori in 6 pagini si ader la opinia Ortansei (dar o intrebare mica mica - retorica - cu accent pe ultima silaba ccc care duce la copiii din Ro cu nevoi si alte alea tot mai am)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

De ce degenereaza aproape intotdeauna subiectele catre viata personala, de ce va simtiti datoare sa puneti la punct viata altora si sa le explicati ce simt, nu aveti chiar nici o limita?, ce trebuie sa fac ca sa va opriti? Opriti-va!


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

io-s curioasa cum decis autorul subiectului ca Botezatu a infiat un copil? ca nu apare stirea nicaieri. Mai nou inventam stiri ca sa cream polemici dupa metoda tabloidelor?

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

"- Mai ai timp pentru o familie?

- Sincer, nu. Tocmai de aceea am facut demersurile necesare pentru a infia un copil din Sri Lanka si am mers in acea zona. Am gasit un sistem pentru a-l adopta. Nu pot sa-l aduc in tara, pentru ca legile nu-mi permit asta, mai ales in cazul copiilor ramasi orfani in urma tsunami-ului, dar pot fi tutorele lui pana la 18 ani, il pot vedea trei luni pe an."

de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Adela99


chiar sunt copii care spun "nu ma joc cu tine ca esti adoptat"? nu inteleg, ce motive ar putea invoca parintii celorlalti copii ca sa le spuna asta? ce e rau in a fi adoptat? chiar nu inteleg!


Multi nu intelegem... dar aceste prejudecati exista... din pacate chiar in familiile parintilor adoptivi... Chiar de curand am aflat de doua educatoare care nedreptateau un baietel adoptat... taticul care il creste (singur) a fost nevoit sa-l mute la alta grupa, ca sa nu mai sufere copilul... e caz rel, din pacate...
quote:

cum se procedeaza in Romania, in general ... li se spune copiilor adoptati ca sunt adoptati? intreb pentru ca aici se discuta (nu stiu la ce stadiu s-a ajuns) sa se scoata o lege prin care parintii sa fie "obligati" sa le spuna copiilor ca sunt adoptati.


Legea in vigoare in Romania impune parintilor adoptivi sa informeze copilul asupra faptului ca este adoptat, precum si conditiile in care sa se faca aceasta informare (legate mai putin de varsta biologica a copilului si mai mult de gradul de dezvoltare psiho-somatica). Numai ca nu sunt prevazute sanctiuni pentru nerespectarea acestei obligatii.
Directiile de protectia a copilului trebuie sa urmareasca evolutia copilului vreme de 2 ani dupa finalizarea adoptiei, perioada in care se fac rapoarte de evaluare periodice.
Copilul adoptat are dreptul (si este singurul care are acest drept!) ca, dupa implinirea varstei de 18 ani, sa aiba acces la informatiile confidentiale din arhiva statului... la actele adoptiei, la informatii despre parintii biologici.

Imi cer scuze daca am fost off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Rozi, multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilibv spune:

Intr-adevar exista copii care spun " nu ma joc cu tine pentru ca esti adoptat". Dar vina nu este intotdeauna a copiilor ci a parintilor lor, care ii invata acest lucru.
Eu am avut o colega de serviciu care a adoptat un baietel si s-a confruntat cu aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by Adela99

"- Mai ai timp pentru o familie?

- Sincer, nu. Tocmai de aceea am facut demersurile necesare pentru a infia un copil din Sri Lanka si am mers in acea zona. Am gasit un sistem pentru a-l adopta. Nu pot sa-l aduc in tara, pentru ca legile nu-mi permit asta, mai ales in cazul copiilor ramasi orfani in urma tsunami-ului, dar pot fi tutorele lui pana la 18 ani, il pot vedea trei luni pe an."

de aici




Exact. Nici vorba de adoptie ! Tutore- e cu totul altceva

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mult zgomot pentru nimic.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

nu v-am citit pe toate dar am citit ceva scris de michelle, si eu sunt blond/saten cu ochi albastrii si pielea roza, si sotul este blond cu ochi albastrii,mie imi plac normal copiii cu ochi albastrii si pielea roza, dar daca as adopta nu stiu de ce m-as gandi nu la un roman ci la un negrutz, imi plac copilasii negrii asa mult,, acum si cei albi imi plac, dar cand vad cate un negrusor mic ma topesc, mai ales daca-i fetitza.
asta sper sa nu va maniati , stiu ca toti copiii merita sa fie iubiti.

poate si lui i-o fii picat drag copilul acela, cine stie.

Mergi la inceput