Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Ar trebui sa incetati ci ironiile si cu certurile pt ca de fiecare data cand se deschide un subiect apar si disputele.
Haideti sa ne dam cu parerea fara atacuri la persoana , ironii ieftine si asa mai departe.
Fiecare adopta ce copil vrea , dupa ce criterii vrea , cand vrea etc.
Noi am scris pe formularul de la DPC ca am prefera fetita daca este posibil si sa aiba maxim un an.Rezultatul a fost ca am adoptat o fetita de 3 ani pe care o ador si fara de care nu mai pot trai.
Si nu cred ca criteriul de adoptare a unui copil tine de aspectul fizic pt ca stiti f bine ( cina a intrat pe adoptii ) ca multe dintre noi am descoperit pe parcurs cat de bine ne seamana copii .
Daca B. a adoptat un copil pt publicitate sau nu , e treaba lui dar ma enerveaza cand se gasesc atatia care sa-l critice.Hai sa dam cu piatra in toti oamenii cunoscuti care vor sa adopte ca SIGUR au ceva interese ascunse.
Parerea mea : ar trebui sa le fie rusine celor care condamna fara sa se puna o clipa in situatia celui blamat.
Si sa stiti ca procesul de adoptie nu consta in a te duce la DPC si a spune ca vrei sa adopti.Trebuie sa treci prin diferite etape si daca el a reusit sa le treaca cu bine si sa poata adopta inseamna ca tipul este mai mult decat OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ma tot gandeam la ce a scris Grace si nu stiam de unde a citat ca stiam ca daca as fi vazut acele cuvinte chiar faceam urat, nu incercam sa ma infranez.
Si am cautat si am gasit.
E, d-na Elise, daca editul de la raspunsul tau anterior celui in care scriu eu ca sunt superioara se refera cumva la mine....ai inteles total gresit.
Daca ai citi pe la adoptii ai fi stiut despre mine ca fac urat rau de tot cand ma calca cineva pe coada, mai ales pe tema asta. Si ai fi stiut ca am zis nu o data ca "daca as face analize acestui copil ar iesi compatibilitate 100% la nivel celular". Pentru ca asa simt eu, ca acest copil e AL MEU pana la ultima celula. Imi seamana, nu fizic ci la comportament, mimica, gesturi, trezitul la prima raza d elumina si multe altele.
Asa ca ce am vrut sa zic eu ca "muritorilor de rand nu le e dat sa simta" se refera la faptul ca niciodata o persoana care nu adopta nu va cunoaste iubirea pe care o simtim noi, nu va simti aceeasi uimire cand vezi cat de mult iti seamana un copil care nu e conceput de tine. Ma uit la subiecte in care au temeri unii sa adopte, altii sa faca inseminare cu donator si ma simt superioara da pentru ca am putut trece peste aceste temeri si ma pot bucura ca sunt mama, ca am un copil SUPERB si care e A MEA.
Si cu riscul de a lua rosii cate de 3 bulioane in cap am sa spun, ca s ama justific pana la capat: cand am zis ca unii se lauda ca adopta si nici 20% din intentie nu au...erai pe lista mea din cap sa stii. Pentru ca uite asa te "citesc" eu, e mai mult gura decat fapta.
Si sper sa ma contrazici, dar nu aici la subiectul asta, ci la forumul de adoptii, unde pun mult suflet si am pus mereu. Sa vii cu atestatul, cu bebe si te vom felicita cu toate. Dar cand doar fluturi intentii nobile si sentimente pe care nu le ai...lasa-ne.
Auzi...cica n-ar trebui sa fie parinti.... Vorbeai despre cine?

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

stati asha, nu va nervati:-D


eu cred ca elise a vrut sa zica cc ca adopti dintr-un sentiment firesc,natural,dintr-o nevoie,nevoia de a fi parinte,de a darui blabla-sentimente si nevoi identice cu acelea care te fac sa-ti doresti un copil nascut-de aici, a avea copii nascuti de tine= cu a avea copii adoptati .si faptul ca nu e un gest nobil cum zice ea,nu inseamna ca ar fi o marsavie,ci doar un gest uman,normal,firesc.ei,eu cred totusi ca a adopta este si un gest nobil,pentru ca va asigur ca nu toti cei care-si doresc copii si nu-i pot avea pe cale naturala,ar fi capabili sa si adopte unul.

Aissa,eu cred ca toata lumea intelege ce spui.Nu trebuie sa te simti calcata pe coada,parerea mea.Eu va admir pe toate cele care ati facut pasul acesta.E frumos ce spui tu despre uimirea ta cand vezi cat de mult va seamana.Uite ca la mine,mama naturala,procesul/uimirea e inversa:ma minunez cat de putin imi seamana copiii mei,sange din sangele meu:-D, cata personalitate au si cat de independenti sunt.Tare mi-ar fi fost comod sa-mi semene,ca io-s tare calma:-D


Cand am citit titlul subiectului,am zambit in barba si mi-am zis:ete,s-a luat si el dupa Angelina :-DApoi m-am scarpinat nitel in scafarlie si mi-am zis:ei,daca el a simtit asa de ce nu.M-am mai scarpinat nitel si mi-am zis iara:daca o face in scop publicitar,treaba lui,macar copilu' ala are o sansa.Bineinteles ca asta cantareste foarte greu in modul in care-l judecam si tocmai de aceea,majoritatea raspunsurilor au fost pro CB.Dar problema,asa cum cred ca a inteles-o Mirela,se pune asa:daca s-ar sti sigur ca CB a adoptat doar din nevoia de publicitate(desi ma indoiesc ca s-ar putea sti asta vreodata),deci s-a folosit de copilul ala,ei,atunci cum ati mai vedea gestul lui:-)?



...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Elise, a lua un copil sub "aripa ta", a-l ajuta financiar si a-i oferi ceva in plus fata de ce avea la momentul de fata, este dupa parerea mea un gest nobil


Grace,
nu cred ca ai prins ideea de baza la care ma refeream: adopti ca sa fii parinte, nu filantrop.
Daca vrei sa fii filantrop, donezi niste hainutze.
E o mare diferentza intre una si alta.

Aissa,

daca ai un copil superb si al tau 100% (felicitari btw!) si esti implinita si fericita, nu stiu de unde atita furie asupra subiectului.
Probabil stii tu.

quote:
Asa ca ce am vrut sa zic eu ca "muritorilor de rand nu le e dat sa simta" se refera la faptul ca niciodata o persoana care nu adopta nu va cunoaste iubirea pe care o simtim noi

Adica nu poti iubi copilul tau natural la fel de mult ca unul adoptat?
Ba eu cred ca poti.

Copilul e tot al tau, fie facut de tine, fie adoptat, si o relatie sanatoasa nu presupune atitea diferentze - la al tau natural te-ai fi gindit la "compatibilitate celulara"?
Ti-ai fi pus problema ca seamana cu tine sau nu - ce nenorocire?

De fapt, ce mare relevantza are asta?
Doar faptul ca "mimeaza" legatura biologica?
Care nu exista? Daca exista, mai conta atit?

Adopti un copil ca sa-l transformi intr-un "aparent" copil natural?
Asta inseamna ca ti-l doreai pe cel de-al doilea.... de fapt.
Si ca faci foarte clar diferentza.
Si incerci sa o compensezi cumva.
Atitudinea ta mi se pare nesigura si in contradictie cu ceea ce sustii.
Nu ma astept sa confirmi... dar asa vad eu lucrurile.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

intreb si io ca fulga...da' copii in R.care sa aiba nevoie de sponsorizare sau adoptie n.o fi gasit??? ca la noi fusera mai multe tsunamiuri...sociale...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

FOARTE IMPORTANT:
http://www.maap.ro/images/afis_gv.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by Alexa Ioana

eu am adoptat de'adevaratelea...
si am mers pe principiul: nici daca as ramane gravida si as naste, nu mi'as alege copilul. ca'i fata sau baiat, ca are ochii caprui sau albastri, ca'i sanatos sau nu, ca are tenul nu stiu cum... si nici la adoptie nu am vrut sa'l aleg. ca doar nu eram la piata, sa aleg.
nu zic ca'i bine sau rau, dar noi asa am procedat
pe cerere (aissa, tu stii de ce cerere e vorba), la "specificatii" nu am scris mare lucru. noi pur si simplu am vrut COPIL. a trebuit totusi sa scriem ceva, si atunci am scris "sub un an"...
analizele medicale i le'am facut mai tarziu, dupa ce deja era "copilul nostru". asa ca la fel de bine putea sa aiba HIV... ca tot copilul nostru ar fi ramas. cat despre familia biologica... habar n'am mare lucru. si nici nu'mi pasa.
asa ca, michelle, se poate sa adopti pur si simplu pentru ca'ti doresti un copil. si sa nu conteze "specificatiile tehnice". biolog fiind, stiu si eu cum ii cu genetica si cu transmiterea caracterelor. iar faptul ca fii'mea o sa ne semene fizic sau nu, chiar nu ma intereseaza. pt ca e adoptata ! si daca era biologica putea sa nu semene fizic. dar va semana la valori, principii de viata...
eu nu ma consider superioara. ma consider doar o mama implinita. o femeie implinita careia i'a fost dat darul de a fi mama. si nu trece o clipa in care sa nu multumesc si sa nu fiu recunoscatoare pentru asta.




alexa si mami



da, asta inseamna sa iti doresti un copil cu orice pret, asta inseamna sa vrei sa fii parinte fara sa conteze riscurile, consecintele si mai ales fara tocmeala... de acord cu tine!


cat despre subiect, am avut rabdare sa va citesc pana la capat, dar subiectul a degenerat pe alocuri, mai intai s-a transformat intr-un razboi intre unii dintre voi si Adrianaangi, apoi intr-un razboi pro si contra a ceea ce inseamna o adoptie, si aici parerile sunt impartite desi multi isi dau cu parerea pur si simplu, fara sa aiba nici cea mai vaga idee ce inseamna o adoptie in Romani sau o adoptie in lume...

eu cred, dupa umila mea parere, ca se cerea la inseputul subiectului comentat faptul ca B.C. a adoptat un copil strain si nu unul roman, atat... atentie la topic!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Si daca ar fi adoptat un copil din Romania s-ar fi gandit multi sa comenteze pentru ca la noi exista inca multe prejudecati.
Cei care au adoptat se lovesc zi de zi de aceste prejudecati, peste unele poti trece dar altele lasa urme.
Elise, spuneai ca pe tine nu te intereseaza ce spune lumea. De acord cu tine dar atunci cand vei avea un copil adoptat ai sa vezi ca te va interesa pentru ca atunci nu vei fi atacata doar tu ci si puiul tau si aici doare foarte tare. Cum vei reactiona cand un copil ii va spune copilului tau " nu ma joc cu tine pentru ca esti adoptat" , acel copil intelegand prin adoptat ceva rau pentru ca asa a auzit la parintii lui ? Nici atunci nu-ti va pasa de gura lumii ?
Cei care am adoptat suntem mereu sub supraveghere, ca sub o lupa, cel putin asa ma simt eu, si poate de aceea uneori ne simtim calcati pe coada, dupa cum spunea Aissa.


carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

carmen,
de acord cu tine, rautati se intimpla - dar nu cred ca asta ar atirna cel mai mult in balantza. Adica nu mi-ar influenta decizia neaparat.
Planul nostru a fost de la inceput sa avem 2 copii.
Ulterior am stabilit sa facem un copil si sa adoptam unul, de virste cit mai apropiate.
Daca am reusi asta, crescindu-i la fel, probabil s-ar obisnui de mici cu ideea ca nu exista diferentze si sint copiii nostri amindoi.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Atunci cand estei hotarat nimeni si nimic nu-ti poate influenta sau schimba decizia.

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

din cate am inteles io Catalin nici n-a adoptat nici nu sposorizeaza copilul. ci ii este tutore, care e mai mult decat sponsor si a ales varianta asta tocmai pentru ca nu l-a putut adopta.
daca ar fi facut acest gest pentru publicitate, ar fi ales un copil pe care il putea adopta. dar el de copilul ala se simte "legat" si atunci a facut ce i-a permis legea. e tutore. bravo lui!

chiar sunt copii care spun "nu ma joc cu tine ca esti adoptat"? nu inteleg, ce motive ar putea invoca parintii celorlalti copii ca sa le spuna asta? ce e rau in a fi adoptat? chiar nu inteleg!

cum se procedeaza in Romania, in general ... li se spune copiilor adoptati ca sunt adoptati? intreb pentru ca aici se discuta (nu stiu la ce stadiu s-a ajuns) sa se scoata o lege prin care parintii sa fie "obligati" sa le spuna copiilor ca sunt adoptati. nu cred ca vor spune si la ce varsta s-o faca, dar din cate am citit io se recomanda varsta frageda. probabil si pentru ca cei mai multi sunt adoptati din alte tari, in special Corea, Columbia si mai noi tari europene. cum in Suedia au inceput adoptiile in proportii mai mari pe la inceputul anilor '60, copiii adoptati atunci fiind acum oameni maturi si facandu-se tot felul de studii, s-a ajuns la concluzia ca cel mai bine e ca cc copilul sa stie ca e adoptat, plus sa i se faca cc cunoscuta originea - in limita posibilitatilor ... am vazut multe programe, documentare cu acesti copii in cautarea radacinilor. cei mai armoniosi erau cei care au stiut de la inceput ca sunt adoptati.

Mergi la inceput