Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

eu am o teorie(nu stiu cat de valabila e,dar din ce am observat):cand traiesti alaturi de un om mai mult timp ,incepi sa semeni cu el chiar si fizic-or avea vreo legatura neuronii oglinda cu treaba asta:-D?-si,cred ca asa se intampla si cu copiii adoptati-incep sa semene din ce in ce mai mult cu parintii lor adoptivi.

Cat despre ce vb. vecinii-vecinii,oricum afla ca este un copil adoptat si oricum vor vorbi-nu e cazul sa "alegem" copiii ca sa semene cu noi,plus vezi teoria mea:-D,plus ca la noi sunt multe romance casatorite cu barbati de alte rase si se descurca cu copiii lor,zic eu.

Cat despre C. Botezatu-e bine ca a dat unui copil lovit de soarta o sansa.Citind si "firul povestii" ma gandesc totusi ca a fost miscat de ce a vazut acolo,iar asta l-a indemnat sa faca gestul respectiv.C-o fi si publicitate-nu stiu,nu ma bag:-D

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Baiatul meu cel mic seamana cu taica-su care-l creste de la 3 ani, l-a copiat ca o maimutica, in toate, inclusiv fizic. Din punctul meu de vedere, nu are relevanta asemanarea fizica.
Vreau sa va intreb ceva, cu adoptiile copiilor romani de catre parinti straini sunteti de acord?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

quote:

Vreau sa va intreb ceva, cu adoptiile copiilor romani de catre parinti straini sunteti de acord?




Da.
Si intr-adevar teoria asta cu imprumutatul mimicii si trasaturilor se verifica perfect si la noi.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu inteleg ce discutam aici, ce ne deranjeaza?, faptul ca Botezatu e barbat, ca e singur, ca a infiat un copil, ca nu e un copil roman, poate toate astea la un loc? Prejudecati.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

pai discutam ce scrie-n titlu,plus mai toate chestiile ce decurg de aici

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Superb gestul lui Catalin Botezatu iar interpretarile sau cautarea "nodului in papura" in acest caz nu au relevanta, asta e parerea mea.
In rest, s-auzim numai de bine,

Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Din ce am inteles din articolele din ziare nu este vorba tocmai de o adoptie, ci mai mult de ceva de acest gen http://www.wvi.org/wvi/child_sponsorship/what_is_child_sponsorship.htm .
Nu implica aceleasi sacrificii ca atunci cand adopti un copil ( cand il iei acasa si-l cresti tu ), dar totusi este un gest extraordinar. Suma pe care o donezi pe luna imbunatateste viata unui copil, ii da o sansa. Nu stiu ce fel de om este Catalin Botezatu si nici ce motivatie a avut pentru gestul acesta ( sincer nici nu ma intereseaza ), dar l-a facut si prin asta ajuta un copil. .
M-as bucura daca toate vedetele ar alege sa-si faca publicitate ajutand. Numai pentru mesajul pe care l-ar transmite si tot ar fi nemaipomenit.

"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 21+ si Ruty 4,11 ani
POZE : http://photos.yahoo.com/alexxia_oana_bunea
JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Catalin Botezatu aparea anul trecut la televizor si o buna perioada parea depresiv ... evident ca toata lumea a zis ca era depresiv pt publicitate, ca nu se poate ca la banii lui sa te simti nefericit, singur, neîmplinit. Acum a facut un gest nobil (acela de a ajuta un copil ) si iar se spune ca e pt publicitate ... de parca ar avea nevoie de asta ... evident, e o persoana publica si toata lumea trebuie sa aiba o parere despre ceea ce face. Asta ni se intâmpla si noua, celor din spatele cortinei. Orice am face, intotdeauna se vor gasi persoane care sa faca afirmatii rautacioase ...

Bravo lui pt asemenea gest !

Copiii parasiti nu sunt doar in România, sunt peste tot. Si cum zicea cineva, un copil e un copil, oriunde ar fi.

Se vorbea la zz despre vulgaritatea de pe forum. As vrea sa zic ca fata de niste emoticoane si cuvinte mai deocheate, mi s-a parut mult mai vulgara atitudinea lui adrianangi fata de Mihai. Abea asta e vulgaritate !


Sibylle saptamâna 24
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

aissa,

orice parinte care adopta isi alege copilul in functie de criteriile proprii - si daca pentru tine un criteriu important a fost cum va eticheta lumea relatia voastra, fine.
E optiunea ta.
Pe mine, gura lumii nu ma prea intereseaza.

Eu sper ca atunci cind voi avea atestatul in mina sa gasesc un sufletel fata de care sa simt mai mult decit o compatibilitate a trasaturilor si culorilor.

Si, da, cred ca mi-ar fi indiferent daca ar fi african sau roman sau eschimos, daca as simti ca ACELA e copilul MEU.
Pentru ca stiu sigur ca exista pe undeva acel copil, al meu.
Si e doar o chestiune de timp sa ne gasim.

Sper ca acum ai inteles destul de bine ce am vrut sa spun.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

quote:
Elise

--------------------------------------------------------------------------------

iar discutia ca "a adopta e un gest nobil"..."a ajuta"...aplauze...etc



Elise, a lua un copil sub "aripa ta", a-l ajuta financiar si a-i oferi ceva in plus fata de ce avea la momentul de fata, este dupa parerea mea un gest nobil, asta daca nu ma convingeti voi ca acest fapt este un lucru mirsav sau oricum unul care nu merita apreciere din partea mea. Din punctul meu de vedere, gestul lui Catalin Botezatu si al celor care schimba destinul unor copiii oropsiti de soarta merita aplauze, asa cum facem la teatru, circ, meci si alte chestii de-astea cind oferim apaluze atunci cind ceva a fost frumos si efortul celor care ne-au incintat merita recompensat prin aplauze.

quote:
adopti din acelasi motiv pentru care FACI un copil.
si nu cred ca nasti pentru ca e nobil.

ci pentru ca vrei sa fii parinte.
e dorinta ta.


Cei care adopta dupa parerea mea, cred ca au mai mult decit egocentrism, adopta copiii nu numai din dorinte egoiste sau meschine, ci si dintr-o generozitate sufleteasca de care nu ne bucuram prea multi dintre noi. Iar a naste nu e nobil intr-adevar dar a ajuta un copilas sa traiasca este un lucru bun, pozitiv care merita apreciat de cei care se indoiesc ca asta nu e mare lucru.

quote:
asa ca persoanele care se simt "innobilate" de faptul ca ele cresc "copilul altuia" chiar pe al altuia in cresc si probabil n-ar trebui sa o faca. Pentru ca nu vor fi parinti niciodata.


Eu cred ca orice ajutor pt. copiii orfani care-i scoate din acest statut este important si poate ca ar trebui sa-ti lasi pietrele de-o parte si sa-ti reconsideri parerea.

Mergi la inceput