Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Cand am citit titlul subiectului,prima fraza care mi-a "tasnit "pe buze a fost:nu erau destui copii in Ro care ar merita sa fie infiati si sa aiba alta soarta? nu am nimic cu originea sau culoarea copilului,dar mi se pare clar publicitate!

cat despre restul parerilor exprimate anterior chiar nu am avut rabdare sa le citesc pe toate,mi se par filozofie,si mi se pare ca usor s-au indepartat de subiect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by bonsai

Cand am citit titlul subiectului,prima fraza care mi-a "tasnit "pe buze a fost:nu erau destui copii in Ro care ar merita sa fie infiati si sa aiba alta soarta? nu am nimic cu originea sau culoarea copilului,dar mi se pare clar publicitate!

cat despre restul parerilor exprimate anterior chiar nu am avut rabdare sa le citesc pe toate,mi se par filozofie,si mi se pare ca usor s-au indepartat de subiect!



Publicitate se face in jurul fiecarui lucru si daca copilul acela era roman, rom tot asta s-ar fi speculat! De ce nu puteti lua un asemenea gest fara a face n speculatii, fara suspiciuni si intrebari de genul "nu cumva...". Si chiar daca e pentru publicitate, nu stiu de ce ne lovim atat de lucrurile astea

Nu mai poate omul sa faca nimic, daca e "vedeta" imediat trebuie disecat si aratat cu degetul, stim noi tot si suntem in masura sa judecam motivatia tuturor



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
in Ro pentru binele copilului e inca indicat sa semene macar la suprafata, parul, culoarea pielii cu parintii adoptatori, pentru ca altfel invariabil vor aparea comentarii din partea binevoitorilor.



Parintii mei NATURALI & sor'mea si in genere neamurile mele sint pur blonde cu okii mari si deskisi la culoare, stil caucazian.
Iar eu am parul negru si okii oblici, ceva verde-inkis.
Si nu seman cu ei oricita bunavointza ai avea!

Sa deduc ca e mai bine sa infiezi un copil, ca dak il faci tu nu stii ce iese?!
Si, Doamne fereste, comenteaza babele in fatza blocului...ce nenorocire mai mare poate fi?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by aissa
in Ro pentru binele copilului e inca indicat sa semene macar la suprafata, parul, culoarea pielii cu parintii adoptatori, pentru ca altfel invariabil vor aparea comentarii din partea binevoitorilor.

Cristina si Ale (30.09.2004)



Sa nu exageram.... sunt copii care nu seamana cu parintii lor naturali deloc! "Binevoitorii" pot sa comenteze cat vor, oricum se gasesc motive tot timpul. E nevoie ca ei sa-si schimbe vederile inguste, nu ca altii sa-si modeleze procesul de adoptie. Cred ca atunci cand te indragostesti de un copil anume nu mai conteaza ce culoare are. Cunosc o familie din Romania care a adoptat un baietel super simpatic dar care, dupa cum arata, pare a fi rom. Taica-su adoptiv e saten cu ochii deschisi si mama adoptiva e bruneta dar cu un ten alb, de portelan. Copilul nu seamana cu niciunul si nici nu cred ca si-au pus problema asta, pe el l-au iubit si pe el l-au luat.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Hai ca ce zic eu si ce iese....
In fine, chiar n-am dispozitie sa mai scriu.
Am vrut sa ma refer la ce spuneau fetele inainte, copil negru, asiatic, rrom, nu cu ochi verzi pusi amandoi pe partea dreapta a fetei...
Elise nu ma asteptam sa ma iei peste picior chiar tu care te lauzi uneori ca vrei sa adopti. Te asteptam sa ne impartasesti impresiile cand vei lua un copil negru. Nu e vorba de babele de la bloc e vorba de comportamentul copiilor si persoanelor din jur. Fa un exercitiu de imaginatie si inchipuie-ti un copil de 3-4 ani care vine acasa si spune: "mama de ce zice nenea x/ionel/d-na educatoare ca tu nu esti mamica mea?"
E ultima interventie a mea la acest subiect.
Va las sa discutati voi cele care sunteti in afara fenomenului si care dati asa de usor diagnostice. De afara e usor sa intrebi de ce nu luati negru, de ce nu luati mare....dar si voi vedeti adoptia ca pe ceva "nobil" de facut.
Noi, cei care adoptam de-adevaratelea (nu doar declarativ) simtim altceva. Ceva ce muritorilor de rand le e refuzat. Pentru ca da, ma consider superioara.

PS: ca sa ma explic, faptul ca a mea copila seamana cu mine e pur intamplator. Noi am gasit-o cand avea 20 de zile si am vazut-o prima data treaza si dezbracata cand am adus-o acasa, la 2 luni. Si era si sasie si cu ochi albastri. Asa ca nu am ales decat faptul ca era mica, asa cum vroiam. Deci sa nu ma catalogati ca rasista....sau ca am ales sosete ca musc.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Draga aissa, nu inteleg de ce te superi asa usor. Nici eu si cred ca nici Elise (zic eu) nu am avut in intentie sa te suparam si in nici un caz sa te ironizam! Imi cer scuze daca mesajul meu s-a putut interpreta astfel

Eu doar ziceam ca sunt parinti care au adoptat -exemplul pe care il cunosc eu- si care nu si-au pus aceasta problema cand au cautat sa adopte.

Eu insami imi doresc sa adopt mai tarziu, chiar daca voi si naste sa zicem.

Io n-am inteles treaba cu superioritea din mesajul tau, muritorii de rand, da ma rog...
Sincer, nu am avut nici o intentie de a te ofensa.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

quote:
Originally posted by Elise


Sa deduc ca e mai bine sa infiezi un copil, ca dak il faci tu nu stii ce iese?!
Si, Doamne fereste, comenteaza babele in fatza blocului...ce nenorocire mai mare poate fi?




Asta e de bine, nu e ironie. Hmmm ce fraiera sunt, nu stiu sa interpretez un text.
Ma supar usor, recunosc, pentru ca e a mia oara cand se isca discutii pe tema asta, citit cei care aveti vreme subiectul de la adoptii cu "de ce nu adoptati un copil mai mare" sau ceva in genul asta. De mult prea multe ori ma simt pusa in situatia sa justific de ce am ales un copil alb, mic, in loc de unul mare si chinez.
Nu ca m-ar intreba pe mine cineva personal, dar ma simt pusa la zid de astfel de intrebari, discutii....
Si superioritatea provine din faptul ca noi am trecut peste afirmatii de genul "vreau sa adopt" la fapte. Ma crezi ca nu imi place (si eu una nu as scrie nicaieri) "si eu vreau sa adopt" stiind ca de fapt nici gand sa fie 20% din planurile mele de viitor?
Si gata, nu mai zic mai multe, indiferent ce mai scrieti. Imi cer scuze Mirelei ca i-am cam stricat subiectul
Dar prea multi tratati adoptia intr-un mare fel.... Sa-si dea cu parerea cei care chiar stiu ce inseamna sa adopti in Ro, ca asa muuulte pareri neavizate....



Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

eu am adoptat de'adevaratelea...
si am mers pe principiul: nici daca as ramane gravida si as naste, nu mi'as alege copilul. ca'i fata sau baiat, ca are ochii caprui sau albastri, ca'i sanatos sau nu, ca are tenul nu stiu cum... si nici la adoptie nu am vrut sa'l aleg. ca doar nu eram la piata, sa aleg.
nu zic ca'i bine sau rau, dar noi asa am procedat
pe cerere (aissa, tu stii de ce cerere e vorba), la "specificatii" nu am scris mare lucru. noi pur si simplu am vrut COPIL. a trebuit totusi sa scriem ceva, si atunci am scris "sub un an"...
analizele medicale i le'am facut mai tarziu, dupa ce deja era "copilul nostru". asa ca la fel de bine putea sa aiba HIV... ca tot copilul nostru ar fi ramas. cat despre familia biologica... habar n'am mare lucru. si nici nu'mi pasa.
asa ca, michelle, se poate sa adopti pur si simplu pentru ca'ti doresti un copil. si sa nu conteze "specificatiile tehnice". biolog fiind, stiu si eu cum ii cu genetica si cu transmiterea caracterelor. iar faptul ca fii'mea o sa ne semene fizic sau nu, chiar nu ma intereseaza. pt ca e adoptata ! si daca era biologica putea sa nu semene fizic. dar va semana la valori, principii de viata...
eu nu ma consider superioara. ma consider doar o mama implinita. o femeie implinita careia i'a fost dat darul de a fi mama. si nu trece o clipa in care sa nu multumesc si sa nu fiu recunoscatoare pentru asta.




alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by aissa

Si superioritatea provine din faptul ca noi am trecut peste afirmatii de genul "vreau sa adopt" la fapte. Ma crezi ca nu imi place (si eu una nu as scrie nicaieri) "si eu vreau sa adopt" stiind ca de fapt nici gand sa fie 20% din planurile mele de viitor?
Si gata, nu mai zic mai multe, indiferent ce mai scrieti. Imi cer scuze Mirelei ca i-am cam stricat subiectul
Dar prea multi tratati adoptia intr-un mare fel.... Sa-si dea cu parerea cei care chiar stiu ce inseamna sa adopti in Ro, ca asa muuulte pareri neavizate....



Cristina si Ale (30.09.2004)



deci stii tu ca aia care spun ca isi doresc sa adopte de fapt n-au de fapt nici intentia sa o faca, nu?

bun, deci de-acum inainte la topicurile despre copii sa nu-si dea cu parerea decat cei care au, la topicurile despre religie sa nu-si dea cu parerea decat cei care stiu teologie sau au o religie si tot asa...

nu ma straduiesc sa inteleg modul tau de gandire, probabil ca si de asta nu vad nici o ironie in mesajul Elisei...

Edit: vad ca a mai scris o mamica adoptiva si are alte pareri deci se poate sa mai gandeasca si cineva asa ca noi astia care habar nu avem de nimic.



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu vezi nici unde e cu rosu? Hmm!
Si da, mi se pare normal sa nu iti dai cu parerea acolo unde nu stii despre ce e vorba. Daca eu intreb la parintii ceva despre copil cum poate sa ma sfatuiasca cineva care nu are si nici nu e medic pediatru? Si eu de exemplu imi recunosc o greseala atunci cand am vrut sa lamuresc pe cineva ce e impartasania si mi-am inghitit galusca pentru ca am raspuns gresit. De acum la topicuri legate de religie voi fi doar spectator.
Cat despre cei care declarativ vor sa adopte...stiu destui care doar se lauda. Nu ma refer la tine, nici nu te cunosc. Dar sunt multi, aud prea multi....si repet, poate ca chiar au de gand, nu neg asta. Dar nu ar fi mai frumos sa nu ne laudam, ca asa suna, cel putin asa inteleg eu.
Oricum s-a dus naibii discutia, ideea era sa nu il mai condamnam pe Botezatu ca a vrut sa ajute un copil, chiar daca era publicitate. Pe m ine m-au starnit comentariile ca de ce nu luam negru/asiatic/rrom. Repet, e o tema care s-a mai discutat si care m-a aprins la fel ca acum.

Scuze inca o data, imi dau singura bila neagra pentru ca nu m-am abtinut.

Edit si eu: si unde difera ce spune Alexa de ce spun eu ca doar spuen ca si mine ca nu a ales? Citeste si tu topicul si vezi de la ce mi s-a pus mie pata. Ca din cate retin Jocelyn tu ai raspuns bine prima data, bine adica ina celasi fel cu mine. Apoi te-a deranjat mesajul meu catre Michelle (in care incercam sa dau una din explicatiile pentru care cred eu ca e mai bine pentru copil sa aduca cu parintii, pentru a nu fi etichetat de societatea rea). Si tot asa.....
Gata-gata-gata pe cuvant de pionier ca tac.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput