Catalin Botezatu a adoptat un copil din Sri Lanka

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

andrada da-mi voie sa-mi exprim indoiala. cand decizi pt adoptie mi-e greu sa cred ca ti-e tot una daca copilul ala e alb sau rrom, sau chinez sau negru bantu. Dragostea neconditionata apare atunci cand ti-ai pus genele la bataie - n-ai cum sa iubesti neconditionat toti copiii de pe planeta asta.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am vazut (la tv) o familie care adoptase 12 copii cu nevoi speciale...si le acordau foarte mare atentie...Ii duceau la scoli speciale, le facusera o casa de vis, ii plimbau pe plaja...m-au impresionat tare mult...
Ei nu puteau sa aiba copii...au inceput cu unul cu nevoi speciale si nu s-au mai putut abtine...au vrut sa ajute mai multi...


Si o alta familie, adoptase o fetita abandonata intr-un spital (dintr-o tara saraca dar nu mai stiu ce tara) caruia dr nu i-au dat sanse sa traiasca mai mult de 1-2 saptamani...
Si acum avea 1.3 ani, si parintii se luptau in spitale sa ii asigure o viata cat de cat normala...
Fetita se nascuse, fara maini, fara un picior si fara maxilarul de jos...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

sanziana - s-ar putea ca motivele lor sa nu fie nobile 100%- multi foster parents - au grija de orfani doar pt banii pe care ii primesc de la stat si pt un copil cu probleme de sanatate primesti bani mai multi.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Daca Botezatu a hotarat sa faca lucrul asta ,eu il felicit si ii doresc multa putere in a-si creste copilul pe care a dorit sa-l aibe langa sufletul sau .Trebuie sa-i luam decizia ca atare si sa nu cautam sa contorsionam si sa judecam faptele unui om care poate ca doar a vrut sa aiba un copil langa el si atat .Dupa parerea mea ,Botezatu nu mai are nevoie de nici o publicitate .Cine ii cunoaste numele stie ce face si cu ce se ocupa,cine nu ,poate ca nici nu o sa-l stie pe Catalin Botezatu nici cu unul sau chiar doi trei copii infiati .Asta este strict parerea mea personala .
Si in legatura cu ceea ce scia o pers careia nu ii retin numele si imi cer scuze , pe baza acestui subiect daca ei ii plac doar copiii mai colorati care este problema noastra in definitiv ?Trebuie sa sarim noi pe ea si sa o convingem ca trebuie sa-si doreasca neaparat un copil blond? Mie de ex nu mi-ar place sa am un copil mai inchis la culoare si asta ptr ca mi-am dorit unul blond si cu ochii albastri si mi l-a dat Dumnezeu asa cum mi l-am dorit .Asta nu inseamna ca daca vad vre-unul prin parc sau pe strada nu imi place sa ma joc cu ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

clau - eu am zis de copiii colorati . si exact asta era ideea, langa mine 24 de ore pe zi imi doresc un copil brunetel ,dar de exemplu ma joc cu orele cu fetita unei amice care e blonda cu ochi albastri dar nu vad in ochii ei copilul meu.

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

michelle, si eu am gandit asta la inceput...
Dar ii iubeau cu adevarat...nu neaparat din ceea ce faceau pt ei ci pur si simplu ca erau mereu langa ei si ca se vedea ca au o relatie speciala...

Iar cei cu fetita de 1 an, toate operatiile pe care i le faceau, le plateau ei, pt ca expansiunea mandibulei e considerata op estetica...Deci nu era ietfin deloc...si nici platit de stat!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

atunci bravo lor. eu una recunosc ca n-as fi capabila sa-mi dedic viata ingrijirii unor copilasi bolnavi

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

iar discutia ca "a adopta e un gest nobil"..."a ajuta"...aplauze...etc

adopti din acelasi motiv pentru care FACI un copil.
si nu cred ca nasti pentru ca e nobil.

ci pentru ca vrei sa fii parinte.
e dorinta ta.

copilul are nevoie de tine in aceeasi masura in care tu ai nevoie de el.

nu e unul cershetor si altul caritabil in relatia asta.

asa ca persoanele care se simt "innobilate" de faptul ca ele cresc "copilul altuia" chiar pe al altuia in cresc si probabil n-ar trebui sa o faca. Pentru ca nu vor fi parinti niciodata.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

absolut adevarat ce zici elise
cel mai tare ma enerveaza parintii care spun " m-am sacrificat pt tine si uite cum ma rasplatesti " de parca faci copilul ca un sacrificiu nu din placerea de a fi in preajma lui
bine asta cu exceptia alora care fac copii ca nu au lacat la poarta

Michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Michelle...te vad des in ultima vreme (io vorbesc, omniprezenta...) dar mai mult la subiecte aprinse. Ultimele 2 pagini ale acestui subiect sunt 1 raspuns de la cineva, 1 de la tine, un fel de ping pong, vad ca raspunzi la orice.
Cum suspectez traseul acestui subiect ca o va coti brusc in jos...imi permit sa te invit sa citesti si pe la adoptii si ai putea fi surprinsa sa gasesti acolo una din motivatiile pentru care prefera cuplurile sa adopte copii care sa le semene cat de cat la aspect. Tu traiesti intr-o societate multidiversificata, cu locuitori din nu stiu cate etnii. Dar in Ro, chiar si in anul 2006, societatea e rea si te judeca. Si nu pe tine cat pune etichete copilului. Daca noi, 2 albi, am aparea cu un copil asiatic/negru (hmmm ce mi-ar place mie sa am o fetita mulatra...) nu am avea nici o sansa ca acel copil sa treaca drept "al nostru" si decat sa ma vorbeasca toti la colturi cu "ce pomana mi-am facut", cu "ce vrei maica de la ea" (asta in general daca spui ca "nu vorbeste", "nu merge" - ceva care inseamna ca nu e in stare sa faca acele chestii pt. ca e adoptata ).
In concluzie, ca stiu ca am scris dezlanat (ma grabesc sa imi hranesc copilul adoptat ca pe sosete, am luat-o alba si satena ca mine ): in Ro pentru binele copilului e inca indicat sa semene macar la suprafata, parul, culoarea pielii cu parintii adoptatori, pentru ca altfel invariabil vor aparea comentarii din partea binevoitorilor.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput