Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Tigarile sunt f. scumpe la bulgari (cam 4 leva pach=2 euro). Ia-ti din free shop-ul din Vama Veche, sunt f. ieftine (noi am luat Davidoff cu 10 euro/cartusul) - si le mai imprastii si tu prin masina, nu le pui pe toate intr-un loc. Nu m-am uitat dupa Parliament, dar Kent aveau.

Drum bun si distractie super!

quote:
Originally posted by Loreena

eu sunt in pregatiri si facut de bagaje......plecam maine in zori:); o sa iesim pe la Vama veche

am o intrebare: se gasesc tigari kent 4 si parliament extra light acolo (Nisipurile de aur)? cand am fost in austria parliament extralight nu se gasea.....

a si inca ceva am inteles ca acolo apa plata ar avea alt gust.asa e?

Poze cu toata Familia




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

noi stam in nisipurile de aur, ce imi recomandati sa vizitez......Balcik, Varna, nessebar......alte locatii?
daca vreau sa iau niste amintiri cadouri unde sa ma duc sa gasesc ceva mai de calitate si reprezentativ pentru zona respectiva?

referitor la locuri de distractii/restaurante/cluburi in nisipurile de aur.ce imi recomandati?

ce specialitati culinare bulgaresti v-au placut?

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

eu din cate am inteles nu ar mai exista duty-free-uri, voi ce stiti?.....cred ca o sa iau tigari din Bucuresti

cine a trecut de curand prin vama pe la vama veche?

am facut asigurare sanatate cu 185.000/persoana; carte verde masina 30 eur; pasapoarte - imi mai trebuie ceva?

ref. la bani; mi-am schimbat euro.....unde sa schimb in leva la vama?

a platit cineva cu cardul de lei acolo sau a scos bani?; ce comisioane sunt?


Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

In Varna e cel mai bun curs de schimb, in statiuni e un pic mai prost. Mai exista duty-free-uri in vama pina in 2007 cind nu-si mai au rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

merci mult pentru raspunsuri.......stiu ca am citit undeva ca cineva a trecut prin vama si nu mai era duty-free....de asta am intrebat

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

loreena, la varna n-ai ce vedea. merita balcikul, nessebarul si cap kaliakra e dragut.
cadouri de calitate...nu prea stiu sa-ti spun ce. eu am luat dulceata de trandafiri
distractie plus restaurant- pocco loco
asigurare de sanatate nu trebuia sa-ti faci, ptr bulgari nu e nevoie
atentie cu tigarile-duty free-ul ala din vama e deschis cand vor muschii lor, daca esti hotarata sa faci cumparaturi de acolo si iti permiti sa astepti e ok, altfel...ia-ti tigari de acasa:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Ce restaurante/terase recomandati in Nisipurile de aur?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Loreena, la ce hotel stati? Stau cu ochii pe tine cand te-ntorci Petrecere frumoasa!
Si asa stiam eu ca inca sunt duty-free-uri in Vama Veche...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinash spune:

Natasei: Referitor la intrebearea ta despre Pomorie. E foarte aproape de Nessebar (max 30 min) si merge deseori transportul public. Cam la aceiasi distanta numai ca in parte opusa, spre sud se afla Burgas. Tot merita de vizitat.
Preturile in oras(Pomorie) sunt foarte accesibile, altii care au fost si la Nisipuri au facut concluzia ca sunt de 2 ori mai mici. Oamenii nu prea cunosc limba engleza asa ca ne-am descurcat cum am putut. Am stat la sector privat care costa destul de ieftin fata de hotele. Conditiile - un apartament cu 3 camere, bine mobilat , cu multe flori la balcon (ceia ce e caracteristic tuturor caselor din oras, aproximativ toate sunt de 3, 4 etaje gen vile).
Orasul este impartit in 2 parti cea noua si cea veche , cea veche fiind mai spre mare, un fel de mini golf. Este un oras vechi si dragut. Cred ca p/u un concediu linistit merita.
Am fost si in excursie in satul bulgaresc, cam la 60 km in munti. Nu prea am fost incintata, dar odata cred ca se poate de dus. Interesant acolo - dansuri populare, mincare traditionala, mers pe jaratic, fotografii cu haine traditionale. Merita de dus si la AquaPark-ul din "SunnyBeach".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

In Varna credeti ca nu merita vizitate: Delfinariul, Gradina Botanica,Roman Baths , Varna Necropolis?
Noi ne gandeam sa mergem intr-o zi sa vizitam.

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput