Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2)

Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2) | Autor: Freia

Link direct la acest mesaj

prima parte aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73319&whichpage=20

... continuati...

Freia si Alexa


Intram in legalitate


www.afsolutions.ro/help-ema/despre.php" target="_blank">Sa ajutam la terapia pentru Ema

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Dragelor I'm back in town ! Contrar amenintarilor prognozelor vremii, a fost soare in fiecare zi, primele 3 zile mai cu nor asa, insa de vineri a fost su-per-ba!
Nu stiu ce sa va zic ca sa va "ajute" in vacantele voastre. Noi am stat la Helios Spa si vad ca nu mai sta nimeni pe-acolo ca sa va ajute detaliile legate de hotel.
Altfel, pe plaja se platesc sezlongurile, umbrelele cate 6 leva pe zi de bucata (la Nisipuri). Noi nu am mers pe plaja decat dupa-amiaza cand se trezea copilul, si stateam direct pe nisip ca aveam de facut castele . Apa marii era f f rece, am intrat doar asa, de senzatie pina la genunchi dar iti trebuia pe urma ceva timp sa te incalzesti la loc. Dimineata stateam pe terasa cu piscine a hotelului si faceam baie in piscina interioara care avea apa caldutza si era ok pt bebe.
Nisipurile de Aur este asezata pe dealuri, sunt cateva hoteluri la nivelul plajei (Marina, Astera, Berlin Golden Beach, Riu Arabella, Iberostar, si inca cateva pe care nu le-am vazut listate la nici o agentie din Romania).
Hotelurile mi s-au parut putin cam alandala aranjate, unul oblic, altul perpendicular, iar accesul cu masina e cam ciudat spre hoteluri. Am observat ca unele nu aveau parcare sau era f f mica, la noi am avut nocor ca, fiind mare hotelul, avea parcare cam de 50 locuri (oricum f mica pt un hotel de 350 camere!) dar probabil se bazeaza ca majoritatea turistilor sunt veniti cu avionul
La noi a fost asa cum va spuneam hotel de 4* cu all inclusive. Am primit la venire fiecare cate o bratara (galbena in cazul nostru). Mesele erau sistem bufet suedez toate, intre mese serveai ce vroiai de la orice bar din incinta hotelului, de asemenea te serveai cu inghetata (era pusa intr-o vitrina frigorifica in restaurant si iti luai cata doreai) sau checuri, fursecuri, etc. care erau insirate pe mese in restaurant.
Personalul este zimbitor, binevoitor, stiu mai mult germana decat engleza, turistii sunt majoritatea nemti, danezi, englezi, israelieni, si media lor de varsta este spre 50 de ani. E drept am vazut si perechi tinere cu copilasi de 1 an, care abia mergeau, si parau ca se descurca de minune.
Prosoapele se schimbau zilnic, asternuturile la 2 zile. Cate o sticla de apa plata zilnic gratuit in camera.

Noi ne-am plimbat putin si in Albena - care e o combinatie gen Mamaia si Neptun de-al nostru, e mai ne-modernizata daca pot spune asa, nu arata chiar asa ca in poze hotelurile, nu am intrat in interior, insa pe dinafara sunt cam obosite. Pe acolo am intalnit mai multi bulgari, romani, dar si nemti, danezi, oricum mai multi decat pe litoralul romanesc.
Am mai fost la Balcic unde intrarea ne-a costat 20 leva (apropos am schimbat 1 euro=1,88 leva pe stradutza comerciala din Nisipuri, altfel la hotel era 1 euro=1,85 leva). La plecare am facut o mica abatere pe la capul Kaliakra care merita vizitat, e speciala panorama.

Una peste alta, pe total, e mai bine decat la noi, au si ei minusurile lor, drumurile sunt cam nasoale, noi am vazut vreo 2 echipaje de politie, dar spre norocul nostru aveam sub 90 km/h la momentul respectiv. Masini nu prea vezi la ei, e cam saracie, sunt niste sate deprimante rau pe parcursul drumului, cred ca nivelul de trai e mai jos decat al nostru pe total.
Nu stiu ce sa va mai povestesc, cred ca am povestit alandala, asa cum mi-au venit ideile. Va stau la dispozitie pt orice intrebari. Poze am sa pun maine.

Pup iu!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Buna, ne-am intors si noi azi noapte dintr-un we petrecut la Nisipuri, de data asta am stat la Marina Grand Beach 5*, a fost super hotelul, mancarea (noi am luat doar cu MD), vremea, tot...Va recomand hotelul din toata inima.
Intr-adevar avea dreptate soacra Craciunitzei, a propos de cei 25 leva pt sezlonguri, acesti 25 leva incluzand 2 sezlonguri cu 2 saltelute (tariful era separat) si o umbrela. Dar noi am stat pe prosoapele noastre si mai mult la piscina hotelului, unde copiii au putut sta numai in apa...
Noua ne place foarte mult in Nisipuri, iar despre Albena pot spune ca imi e putin teama, caci acolo vom merge peste 2 saptamani in sejur de 7 zile (apucasem sa luam deja biletul inainte de 1 mai cand am vazut cum e la Nisipuri/Albena...si nu am mai schimbat).Asa ca o sa va pot da detalii si despre Albena mai incolo.
Daca mai aveti intrebari, spuneti.

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (4 ani)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

A fost sotul meu in we la Albena.
Va recomanda sa va feriti de Kompas si de Panorama!! Nu au fost renovate sau imbunatatite de vreo 14 ani, camerele arata ca la un hotel de 2*.
A incercat sa faca rezervare la Laguna Beach pt august, dar n-a mai gasit locuri. I-a placut cum arata hotelul, a cerut sa vada si o camera si a fost multumit. Incercam sa facem rezervare la Nova Touring pt perioada 10 - 21 august.
Si el si colegii lui au primit bratari din plastic, de culori diferite in functie de hotel; cei care au stat la Panorama aveau un fel de cantina unde sa manance si nu erau primiti (se uitau ce bratari au ) la masa la Kompas, desi acolo stateau tot colegi de-ai lor.
Mancare cu specific bulgaresc, bauturi tot bulgaresti, pt celelalte trebuia sa platesti.
I-a placut ca era curat si ingrijit... Apa marii, intr-adevar, foarte rece, nu a intrat decat cu juma de picior , a stat mai mult la piscina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Fetelor , eu sunt noua pe forumul vostru , dar am vazut ca dezbateti lung problema litoralului bulgaresc..iar eu sunt super interesata de subiect..
Tocmai am platit avansul pentru hotel sunrise la Europa Travel ..Hotelul am auzit ca este OK , dar se pare ca agentia nu este una foarte serioasa ..
Asa ca poate cele care au fost deja acolo ma pot ajuta cu un nr de tel de la acest hotel pentru ca as vrea sa verific daca a fost facuta rezervarea asa cum am cerut eu .

Va multumesc mult si va stept si cu impresii despre hotel .
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Speram sa primesc ceva ajutor de la voi ...
Ei , dar mai am rabdare , nu disper..Sunt sigura ca pana la urma o sa observati si postul meu .

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

buna!
laura, imi poti spune please , cat ati platit taxele la vama atat la romani cat si la bulgari?
eu am fost in grecia acum ceva ani......dar nu mai tin minate ce si cum.
shpaga ati dat la bulgari? si cat?

vrem sa ne facem un calcul cat de cat...si sa estimam cat mai precis...

merci mult
pupici


roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Maddy , trebuie sa primesti un voucher daca ai platit. Mai gasesti pe site-urile straine date despre hotel dar , ce sa zic, nu cred ca se pot trage tzepe chiar asa. Nu ti-au cerut datele personale pentru aest voucher adica biletul cu care pleci? nu ai incheiat un contract ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Maddt,mesajele tale intra mai greu pt ca sunt moderate.
asa sunt primele 10 mesaje.
la Europa travel am facut si eu rezervare si astept sa ma sune sa vedem ce si cum.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

sa-mi spuna si mie cineva, cum se activeaza PM???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Multumesc mult pentru lamurirea cu mesajele ..Am observat eu ca desi scrisesem nu apareau mesaje noi ..O sa ma straduiesc sa ajung repede la 10 ca sa nu mai existe problema asta .
La Europa travel am platit avansul si am semnat contract cu ei ..Am inteles ca rezervarea s-a facut prin Eurotravel TGV - ceea ce mi s-a parut un pic ciudat - dar ma rog - or fi parteneri ...
Probabil ca biletul il voi primi la achitarea intregii sume .
Oricum multumesc mult pentru ajutor .
Daca mai aflati chestii noi despre hotel sau agentie vaastept cu draga inima .
V-am pupat .

Mergi la inceput