Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

danielai, nu-ti pot da linkul pt. ca nu exista nici unul!
hai sa-ti zic cum sa te uiti, ca eu am incercat chiar acum si merge perfect. So, intri pe "milioane de oferte", de acolo alegi 4 stele cu trasport propriu, apoi alegi datele tale astfel: personen - 2, 1 kind- alegi varsta, al doile copil, daca e cazul,lasi "alle regionen",

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

CONTINUARE, am apasat din greseala, trimite.
ok, "hotelkategorie" alegi 4* binenteles, " zimmerart" doppelzimmer" sau ce te inrtereseaza, "reisendauer" alegi cate nopti vrei sa stai, "anreisetermin" alegi prima zi de sejur, "toleranz" alegi cum sa afiseze, adica cu o toleranta de 2,3, sau cate zile vrei, adica iti va afisa de la prima zi a sejurului cu 2-3 zile inainte sau dupa, "hotelname" nu pui nimik, "verpflegung" alegi "all inclusive",apoi "jetzt finden". apoi in josul pagini alegi"OSTEUROPA" SI vARNA. SI GATA, ai ceea ce ti-ai dorit!.
Daca mai ai intrebari, scrie-mi.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Draga mea ...chestia aia cu OSTEUROPA nu apare pe nicaieri ...
Mie nu-mi gaseste bulgaria oricat m-as stradui ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

nu trebuie sa-ti gaseasca BULGARIA ci VARNA, iar daca urmezi pas cu pas "instructiunile" mele, o sa ai succes. Ca doar eu am facut rezervare! A, dar trebuie sa intri pe hoteluri de patru stele DE LA INCEPUT, ca intr-adevar, si eu am ales initial 3* si nu aparea. Right!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy26 spune:

Gata , m-am lamurit cum se intra ..
Am vrut sa verific preturile ..Am gasit la acelasi hotel si in aceeasi perioada cand merg eu ..si costa cam cu 50 Eur mai mult /2 persoane .Deci daca gasiti luati de la noi biletele ca sunt mai ieftine .
Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. M-am lamurit de ce nu-mi lista mie nimic. Eu caut 2 camere si puneam 4 pers. Daca caut pt 2 pers gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ne-am intors aseara din Bulgaria. Am fost la Albena, hotel Nona (cu demipensiune), pe 10 nopti. 17-27 iunie. Impresie buna spre foarte buna.

Apa a fost calda - cat de calda e Marea Neagra (puteai sta in era cat voiai fara sa ti se faca frig)

Noi am fost cu fetele: 8 luni, respectiv 4 ani. Sunt multe locuri de joaca, si cu bani si fara bani si multi copii.

Masa la demipensiune: OK dar nu te da pe spate. Te hraneste, te satura, dar nu-ti "gadila papilele gustative". In schimb de pranz, pe la restaurante am mancat niste specialitati...

Dupa mine nu merita all inclusive ci mai degraba doar mic dejun.

Am vazut ca intreba cineva de Nona.
Nu are piscina, dar noi nu i-am simtit lipsa, hotelul e chiar pe plaja si preferam sa facem plaja pe nisip si baie in mare. In fata piscinei de la Boriana e un tabel cu preturi pt ne clientii hotelului dar nu ne-a tentat.

Hotelul avea tablouase prin camere datate 1997 asa ca am o banuiala ca atunci a fost renovat. Are AC in camera, TV, minibar, balconel. Curatenie luna, iti schimba prosoapele pe care le lasi pe jos. Noi am avut un pat dublu si unul simplu(pt copil) si loc unde sa punem patutul de voiaj pt bb, asa ca am dormit f confortabil. Am platit o camera dubla. Pe jos e gresie. Balcoanele au grilaje metalice care ar fi putut suporta un revopsit. Geamuri din termopan, la balcon usa glisanta din plasa.

Masa. Intr-adevar, imposibil sa nu gasesti ceva de mancat.

Mic dejun (cu mici variatiuni zilnice): cascaval, telemea, unt, margarina, br de vaci sau topita, mezeluri mai ieftinute (ceva sunci presata mai spre canadian, ceva parizere, cremvursti), oua fierte, omleta, ochi, clatita, friganele, rosii, castraveti, ardei, masline, cereale de mai multe feluri, iaurt, lapte, cafea la automat, apa plata, sucuri chimicaloase, prajituri, fructe (mere, banane, grepfruit, cirese, pepene rosu, la inceput erau si capsuni dar probabil s-au trecut), gem, miere, compot. Fresh de portocale pe bani - 2 leva paharul cam de 250 ml. Plus pt cei cu regim - cartofi fierti sau macaroane sau naiba stie.

Cina - 3-4 salate, 3-4 feluri cu carne, 3-4 garnituri - variabile. Acelesi fructe. Prajituri, compoturi, etc. Plus branzeturile si mezelurile de la mic dejun. Si cruditati. Uneori si inghetata. Carnea - ori la tava, cu sos, ori pane, nu gratar. In general bune dar uneori mai dadeau cu stangul in dreptul.

Nasol: la cina nu era nici o bautura inclusa, daca voiai comandai, inclusiv apa care era 1.9 leva 330 ml. Seara se canta muzica live pe terasa pt a incuraja consumul probabil.

Seara se canta live pe la mai toate terasele.

NU: manele, masini din care se aud basii si muzica la maxim. Ce am apreciat: acolo lumea parea ca foloseste masina la ajuns in si plecat din statiune, nu plimbat cu ea prin.

Locuri de parcare - putine dar neocupate toate, pt ca practic erau numai masini bulgaresti si romanesti. Occidentalii vin cu avionul la Varna si de acolo sunt adusi cu autocarele.
Parcarea cu plata - dar simbolic: 5 euro (sau leva) tot sejurul.

Pe la 22.30 se cam inchideau tarabele si lumea se cam culca.
=> publicul tinta: familii cu copii + oameni in varsta.

--------
N-am avut nicio interactiune cu politia, am intrat si iesit pe la Vama veche, fara probleme, intr-adevar aia se misca de parca ei ar fi in concediu, nu noi. Noroc ca nu era aglomerat.

Daca mai aveti intrebari, ziceti. Inclusiv despre alte hoteluri, cum aratau. Pe bb nu l-am pututduce la plaja dimineata asa ca faceam cu sotul cu schimbul plimbari prin statiune.

Interesant sus pe hotelul Dobrudja la et 17 si 15 sunt 2 cafenele de unde se poate admira panorama statiunii.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Lavinia, din ce ai povestit eu cred ca e de bine .Ai vazut hotelul Kaliakra ? cum ti s-a parut ? Sintem mai multe fete care avem bilete acolo si eu am emotii .Si noi mergem cu copilul si sper sa nu avem surprize neplacute .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Lavinia, how much fu distractia asta? adica, cele 10 zile de cazare + mic dejun? si prin ce agentie? ne tenteaza si pe noi bulgaria anu asta (dupa ce anu trecut furam la greci), mai precis albena. n-avem masina, asa ca o vom lua-o cu trenu, cel mai probabil, caci de autocar ne-am cam lecuit - desi nu-s atatea ore de mers ca pentru grecia.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velma spune:

Lavinia, foarte importante impresiile tale. Se pare ca ati avut o vacanta frumoasa. Ca si Diana si noi mergem la Kaliakra si daca ai ceva informatii ti-as ramane indatorata. Ceva poze ne arati si noua?

Mergi la inceput