Bulgaria - impresii:drum,hoteluri,statiuni,etc(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Fetele, merge cineva la Albena la inceput de august (1-8)? poate ne vedem pe acolo cu piticii (eu posed una bucata baiat 4 ani si juma).

Noi mergem le hotel Orlov (e lipit de Malibu), all inclusive, mancam la restaurantul lui Malibu.

A fost cineva la Hotel Orlov? Daca da, astept impresii .


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velma spune:

Caprioara, noi mergem din 5 august cu Lau (3 ani). Eu zic ca ar fi frumos sa ne intalnim. Daca aflu mai multe despre Orlov iti scriu.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

OK Velma


Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vv spune:

quote:
Originally posted by olguttza

Lavinia, how much fu distractia asta? adica, cele 10 zile de cazare + mic dejun? si prin ce agentie? ne tenteaza si pe noi bulgaria anu asta (dupa ce anu trecut furam la greci), mai precis albena. n-avem masina, asa ca o vom lua-o cu trenu, cel mai probabil, caci de autocar ne-am cam lecuit - desi nu-s atatea ore de mers ca pentru grecia.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...


O sa raspund eu :)
10 zile de cazare + mic dejun + cina, 553 euro (inclusiv taxa de statiune). Mai costa 5lv/sejur "taxa de parcare" daca esti cu masina, si atat. Daca includem si cheltuielile personale - inca 400 euro + cartea verde, asigurari medicale, benzina. Agentia - "eurotravel group" sau altfel spus altours srl :)
Eu personal as sugera totusi autocar (mai putin cazul in care sunteti cu copii) - altfel nu stiu cum puteti ajunge de la Varna la Albena (desi probabil sunt destule autocare Varna-Albena, dar nu stiu daca pleaca si de la gara sau doar de la aeroport).
Kaliakra arata ok din exterior, pe interior nu l-am vazut :), ar trebui sa fie rezonabil. E misto ca e pe malul marii, mai inspre corabie, in zona ceva mai ieftina a a statiunii, dar suficient de aproape de 'centru'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Buna,

azi ne-am facut si noi rezervari pentru Bulgaria, Nisipurile de Aur, Hotel Astera 4*; perioada 15-22 iulie; demipensiune; pret 2 persoane/camera/7 nopti - 798 EUR; pentru copil pana la 2 ani nu se plateste nimic si i se da patut gratis; a mai fost cineva la acest hotel? cum e cu parcarea?

nu stiu ce sa fac ; daca sa iau fata sau nu cu mine; are 1 an si 7 luni; e atat de agitata incat probabil nu as putea sa stau sa mananc normal la restaurant; na ca pun si eu o intrebare: au scaune de masa pentru copii mici la restaurante?; exista babysitting? noi am intrebat la hotel si au zis ca e extra charge, maine sa vedem cat costa....am dubii pentru ca nu cred ca au inteles prea bine deoarece, mai intai, la agentie tipa a sunat si a vorbit cu cineva in engleza la hotel si aia i-au zis ca e free, inclus in pret........ne-am bucurat si mirat in acelasi timp.......s-a dovedit ca atunci cand am sunat noi ni s-a spus ca nu au inclus......cred ca ei se refereau la patuturi.....e ok cu bebe in statiunea asta?

noi am rezervat prin marshal..atentie pentru ca la hotelul asta au de ex si camere la 52 de eur pentru perioada respectiva, dar sunt camere care nu au vedere spre mare, sunt mai mici, nu au balcon, nu au cada, au dus, si posibil sa nu aiba aer....celelalte sunt 59 de eur....si pe unele site-uri te atrag preturile mai mici, dar atentie si la taxa de statiune care nu e inclusa in cele mai multe cazuri......asa tot la astera am gasit si pe alte site-uri,era mai ieftin, dar taxa de statiune nu era inclusa; si inca ceva ce ne-a zis tipa de la agentie care lucra cu TUi sau Tuv ca ei au rezervate camere mai bune la hoteluri si la etaje superioare; "ei " ma refer la touroperatori mari

astept detalii si mai multe info despre cum e cu bebe asa mic la nisipurile de aur si atatea zile la hotel

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Caprioara, eu merg in perioada 9-15 iulie la Hotel Malibu, asa ca daca vrei vreo informatie speciala cu privire la H. Orlov, sa-mi spui si ma voi interesa.

Va pup!

Ajutati-l pe Alex: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74100



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Precizare: vv e sotul meu, deci se refera la vacanta de la Nona.
Inca o precizare: agentia e eurotravel tgv, cei cu vacanteinbulgaria.ro dar am platit pana la 30 aprilie si pe chestia asta am avut 10% reducere. Altfel sunt mai scumpi.

Orlov arata f bine pe exterior, as fi stat acolo.

Kaliakra e compus dintr-un corp mare, cu vreo 10 etaje si unul mic cu vreo 3 sa zic? Arata bine din exterior, pus la punct.

Multe hoteluri mici au camerele doar pe o parte si pe cealalta parte e holul care e un fel de balcon. Iar baile au geamuri care dau in acel balcon. Am impresia ca si corpul mic de la Kaliakra e asa.

Cu zona ieftina, vv e un pic incomplet. Intr-adevar in jurul corabiei sunt cateva restaurante mai ieftine (dar mancarea la fel de buna).

Zona ieftina a statiunii e de fapt aripa din dreapta-sus cum te uiti pe harta. Din ce m-am plimbat eu pe acolo, sunt in majoritate hoteluri de 2* care sunt ele varuite si par curate dar nu arata la fel de bine ca si celelalte. Pe acolo si preturile (la mici cumparaturi - de ex Cola) erau mai mici. Ce e mai nasol la zona aia e ca pare distanta mica fata de plaja dar de fapt ai de coborat destule trepte prin padurice daca vrei sa nu ocolesti mult. Ceea ce cu copiii e mai greu, ce sa mai zic de carucior.

Ca hoteluri mie cel mai mult mi-a placut Kaliopa (si colorit si tot, mi-a cazut cu tronc mie), dar si Lagunele, si Orlov, Malibu, Oasis, Boriana... Si Dobrudja arata bine pe interior.

Gergana si Albena Beach Club sunt cam departisor.

Ce mi-a placut mult in Albena:
-multe locuri de joaca pt copii
-multa verdeata
-muzica life seara la terase; si terasele aratau dragut, rar vedeai clasicele scaune de plastic alb sau galben de la noi
-mancarea de la terase - tot felul de specialitati altfel decat la noi
-faptul ca sunt multi straini si te simti asa, pe un teritoriu international
-curatenia de pe plaja si de la hotel
-plaja neaglomerata, in apa nu te trage nimeni de slip ca sa zic asa, nu se joaca nimeni cu mingea in capul tau; fiind plaja f lunga si multe hoteluri cu piscine, nu e deloc aglomerata

Inca un lucru pe care l-am remarcat: in peregrinarile mele de dimineata prin statiune cu caruciorul, vedeam o gramada de oameni lucrand: la spatiile verzi, la hoteluri...

Ce nu mi-a placut:
-nu se mai face control la intrarea in Albena - daca ai sau nu bilet de cazare acolo. Drept pentru care duminica s-a umplut de bulgari veniti sa-si petreaca duminica la mare. Si-au parcat masinile in padurice (rezervatia Baltata) si cu plasuta cu picnicul la ei (ca mancarea e scumpa in Albena fata de alte orase Bulgaresti) tzup pe plaja. Cu mic cu mare, cu Audi-uri nou-noute sau Moskwich-uri din anii '70. Pe seara au plecat.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cursul valutar:
Pe un euro primeai:
-in vama 1.91 leva, in Albena 1.85, in Balcic 1.90, in Kavarna (mic orasel cam saracacios pe langa care treci ca sa ajungi la Albena) 1.95 (la banca).

Ca excursii noi am fost la capul Kaliakra (multumim cuiva de pe forum care a zis ca merita vazut; chiar e frumos) si la Balcic.

Poze - nu am avut inca timp sa fac o selectie sa pun pe net.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

pana acum am stat sa caut info si sunt super incantata.....totusi as prefera si parerea cuiva care a petrecut vacanta in acest hotel

oricum ce parere aveti asa din poze???

http://www.holidaywatchdog.com/Astera_Hotel-Video-Clip-1032.html - prezentare video TUI

http://www.disco.bg/designs/inox2_en.php?id=174 - poze disco bar

http://www.bulgariaholidays.net/holiday-in-Astera-Hotel-hotel-Bulgaria-626-en/?PHPSESSID=ab4a077530720112f27a5e36e35d0eb8 - poze

http://www.hotelbewertungen.net/foto,bid1126370684,chub,kontinentEuropa,landBulgarien,regionNorden+Varna,ortGoldstrand,hotelAstera.html#teaseranquor - super poze cu detalii

http://thomson.webromtv.com/ - detalii (rating acordat TTTT ) TUI



Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

lavi02, exista banca in Albena unde sa pot schimba bani? e deci avantajos sa schimbam in vama? Noi avem niste dolari si parca n-as mai vrea sa schimbam ca sa plecam cu EUR. Ai idee care e paritatea dolar/leva? Inteleg ca ei au taxele in euro, deci nu pot plati decat eur? sfatuiti-ma, va rog.

Altceva - azi au zis la radio ca s-a dat in folosinta o noua bucata din "Autostrada Soarelui", vreo 37 km. Asa ca sa tot plecam la mare!

Mergi la inceput