Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by capra cu trei iezi

am citit "cum sa nu dai chix ca femeie"-carmen rico godoy-ceva usor si haios.


am si eu cartea asta de vreun an, trebuie sa-mi fac cumva timp pt. ea, e mult laudata.
in seria "cartilor de relaxare pt. femei" am vazut ca poliromul a scos www.polirom.ro/titluri.cgi?action=titluri&class=details&id=2177" target="_blank">colectia www.polirom.ro/colectii.cgi?action=colectii&class=details&name=chic" target="_blank">chic, unde se pregateste sa vada lumina tiparului si o carte a lui Marian Keyes, autoare despre care am citit pe DC, fiind apreciata de fetele "de afara"; de atunci imi tot doresc sa apara si la noi cartile ei si se pare ca in curand mi se va indeplini dorinta.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
am trecut la Sinuciderea fecioarelor


Anamariame, sa scrii cum e dupa ce terminio de citit, ok? si eu o vreau dar sa aud niste pareri despre ea intai.



quote:
mai plange cineva la carti sau filme sau eu sunt depasita de vreme?


Capra cu 3 iezi, si eu plang, si nu numai la carti, ci si la filme, zici ca imi dua sufletul la unele




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ingerash, imediat ce termin cartea, voi scrie si parerea mea despre ea aici. Insa nu stiu cand se va intampla asta, pentru ca citesc o multime de carti in paralel (eu de obicei nu fac asta, dar mi-am cumparat mai multe in ultimul timp, si nu mai am rabdare): am inceput si Memoirs of a Geisha, in format electronic, si Shopaholic & Sister de Sophie Kinsella (pe mine stilul ei ma distreaza teribil, si o citesc cu o placere imensa cand sunt intr-o stare mai proasta). Mi-am mai cumparat si La revedere, pe maine de William Maxwell si Legende de Torgny Lingren (am citit doar doua dintre ele, dar imi plac; par dintr-o alta lume, insa ating atatea probleme pe care le intalnim adesea!).Capra cu trei iezi, si eu plang, si la filme, si la carti. Ultima carte la care am plans a fost Sfarsitul unei iubiri de Graham Greene. Ultimul film...nici nu mai stiu, au fost multe.Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

ati citit INDRAGOSTITA DE UN MASAI de Corinne Hofmann? eu am vazut acum cateva saptamani filmul care m-a impresionat enorm.si cautand dupa carte pe internet am vazut ca a aparut anul trecut si in romania.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

am recitit acum dupa 5 ani o carte...eu nu prea obisnuiesc sa fac asta...de fapt e prima data cand o fac si vreau sa va spun ca am ramas impresionata tare de tot

cartea sa numeste "Daca intr-o noapte de iarna un calator" de Italo Calvino si cred ca o sa va placa mult de tot...este mai deosebita de tot ceea ce am citit si cred ca nu o sa puteti sa o lasati din mana pana nu o terminati

dupa experienta asta cred ca o sa ma mai apuc sa recitesc carti
voi ce parere aveti despre recititul cartilor?...vreau sa spun ca acum 5 ani nu prea mi-a placut aceasta carte iar acum abia asteptam sa v-o recomand si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am descoperit-o pe Isabel Allende absolut intamplator- mi-a placut teribil prima carte cumparata, si de atunci am cumparat tot ce am gasit de ea...Usor ironica, fina, spontana, cam feminista - ce mai, reteta ideala pentru mine.
Apoi Tracy Chevalier, la fel...Nu sunt lecturi grele, nici usoare..mi-au mers la suflet.
Am gasit intr-o librarie in Arad care - f. buna idee - vinde si carti in regim de anticariat alaturi de cele noi - "Varsta ingrata" de Henry James.Mi-a placut mult, pe vremuri, "Potirul de aur".
Aaa, si Iris Murdoch.."Vlastarul cuvintelor" taare mult mi-a placut, celelalte nu chiar asa...
Si sper ca am tot ce s-a publicat la noi de Somerset Maugham si John Galsworthy...cel putin pe ultimul in re-re citesc de cate ori pot...

V

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Osna, despre "Indragostita de un masai" s-a mai povestit pe aici, pe mine m-a captivat cartea, dar e adevarat ce a spus una din fete, ca "nu e literatura", dar e f. interesanta; as vrea sa vad filmul si as vrea sa citesc continuarea cartii, chiar am intrat zilele trecute pe site-ul editurii All sa vad daca nu se pregateste aparitia continuarii,dar nici vorba de asa ceva. Uite aici un subiect doar despre aceasta carte.

Cautand subiectul cu cartea despre masai, l-am gasit si pe cel despre cartile recitite, unde poti citi Alinax mai multe pareri; desigur ca discutia poate continua si aici daca se doreste.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

intrand pe site-ul Humanitas-ului, am gasit una din ultimele aparitii la aceasta editura, ia vedeti www.librariilehumanitas.ro/product.php/O_istorie_culturala_a_penisului/4680/?PHPSESSID=8f40e99562a82e0ab8c7c675abe957bd" target="_blank">aici, poate va smulge si voua un zambet.
nu m-as fi gandit ca i se va dedica o carte "culturala" penisului, dar cum mi-a venit gandul asta cu "nu m-am gandit" mi-am si imaginat o persoana de pe DC f. rodnica in postari(nu spui cine) sarind cu "de ce nu te-ai gandit, e perfect normal, doar i s-au dedicat atatea opere de arta bla-bla bla-bla"; e clar, mintea mi-e imbibata de DC, o iau razna.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, nu ma bag la discutia despre carti bune / carti proaste. Dar se stie ca sant unii autori, care nu pot scrie . . . Se screm pana cand produc un escrement, care ajunge pe Best Seller list la Borders . . .
Marquez l-am incercat, dar cred ca tipul ma depaseste. Am citit 2 carti, si nu stiu daca o voi incerca pe a treia. Acesta este un autor care poate sa scrie, dar nu pe intelesul meu.
Camus imi place. Am citit recent "Strainul" si m-a impresionat placut.
Adrienne m-a facut curioasa, acuma citesc "Femeia la 30 de ani" de Balzac. Decameronul nu l-am terminat inca, asa ca mergem in paralel. . .
Am studiat link-ul ce l-a postat CristinaT. Nu am citit nimik de Chinua Achebe, dar o sa o adaug pe lista mea, de curiozitate mai mult, fiind, top of the list. A citit-o careva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by Georgia2

Vin si eu cu o rugaminte. Unde pot gasi siteurile cu carti si cum se acceseaza. De-abia acum am gasit subiectul asta si nu reusesc sa dau de partea I sa ma dumiresc de una singura. Ma ajuta cineva?



Daca vrei sa citesti in engleza, uite aici un site de carti:

http://www.literaturepage.com/

Mergi la inceput