Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

intrand pe site-ul Humanitas-ului, am gasit una din ultimele aparitii la aceasta editura, ia vedeti www.librariilehumanitas.ro/product.php/O_istorie_culturala_a_penisului/4680/?PHPSESSID=8f40e99562a82e0ab8c7c675abe957bd" target="_blank">aici, poate va smulge si voua un zambet.
nu m-as fi gandit ca i se va dedica o carte "culturala" penisului, dar cum mi-a venit gandul asta cu "nu m-am gandit" mi-am si imaginat o persoana de pe DC f. rodnica in postari(nu spui cine) sarind cu "de ce nu te-ai gandit, e perfect normal, doar i s-au dedicat atatea opere de arta bla-bla bla-bla"; e clar, mintea mi-e imbibata de DC, o iau razna.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Teo
Shi ca sa fiu shi io on topic, o sa pun titlurile terminate de mine in ultima perioada, pen' ca-s in campanie de autoculturalizare, mi-am dat seama ca internetu, cu toate ca se crede ca destupa mintzile, de fapt prosteshte asha ca mi-am reluat obiceiurile bune, shi m-am facut devoratoare de cartzi bune Deci: Povestashul- Llosa, 19 Trandafiri shi Maitreyi- ultima terminata as'noapte la doo, ca eram prinsa :D- de Eliade, shi inca un somnifer, Bancuri porcoase cu Bula cumparata de sotz acu 10 ani printre multe alte cartzi, ca sa reinvetze romaneshte, acu, citind io cartea, mi-am dat seama de unde shtie atitea injuraturi suculente shi vorbe porcoase

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu ma chinui de ceva vreme cu Sotron-ul lui Cortazar. Este o carte care ma bulverseaza. Pe alocuri are niste idei sau ganduri sau sentimente in care ma regasesc perfect, de parca autorul ar fi intrat in sufletul meu si ar fi vazut ce este acolo (de exemplu citatul de la semnatura ), iar prin alte locuri parca as citi in japoneza. Pur si simplu parca oamenii aia vorbesc criptat. Unele pasaje din ultima parte le-am si sarit, erau prea enciclopedice. Mie in general imi plac cartile "altfel", dar asta e un pic prea altfel. Cred ca dupa ce o termin revin la ceva mai digerabil. Iar pe asta o reiau peste vreo 10 ani .



In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

ce mult imi place subiectul asta...deja mi-am facut o lista de asteptare foarte luga cu cartile recomandate de voi

ultimele citite sunt "Padurea norvegiana" de Murakami de la care ma asteptam la mai mult mai ales dupa ce am citit parerile voastre...nu este genul de poveste de dragostea care imi place mie dar merge

si "Uimire si cutremur" de Amelie Nothomb care e interesanta...e aceeasi tipa dupa care s-a facut filmul "Amelie"? stie cineva?

iar acum m-am apucat de "Conspiratia"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by Alinax
ultimele citite sunt "Padurea norvegiana" de Murakami de la care ma asteptam la mai mult mai ales dupa ce am citit parerile voastre...nu este genul de poveste de dragostea care imi place mie dar merge

si "Uimire si cutremur" de Amelie Nothomb care e interesanta...e aceeasi tipa dupa care s-a facut filmul "Amelie"? stie cineva?


nu cred ca exista vreo legatura dintre Amelie din film si autoarea Amelie N.(belgianca parca); eu nu am citit nimic de ea, decat un fragment din cartea "Biografia foamei", aparut intr-o revista, am inteles ca e o autobiografie, in care povesteste peregrinarile sale prin lume si mi s-a parut interesant. daca a citit-o cineva(a aparut de curand la polirom) poate scrie niste pareri.

"padurea norvegiana" ma tot pregatesc sa o citesc de un an, pana acum nu am vazut decat laude la adresa ei; sunt curioasa cum mi se va parea...

Kehleyr, aceleasi sentimente mi-a trezit si mie "Sotronul".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Buna seara,

Va urmaresc de foarte mult timp, uneori mi-am si cumparat carti recomandate de voi si sa stiti ca nu ati dat gres. Primiti de la mine o

Eu sunt acum intr-o perioada in care am chef de carti usoare, de relaxare si am reusit sa fac asta cu Olivia Joules si imaginatia hiper activa de Helen Fielding, o alta Bridjet Jones dar mai trasa de par. E slaba dar ma face sa rad.

Spre norocul meu De veghe in lanul de secara am citit-o netradusa si m-am indragostit de cartea asta (impreuna cu Maytrei au fost cartile adolescentei mele)

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

* hiperactiva

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

quote:
Originally posted by Alinax
ultimele citite sunt "Padurea norvegiana" de Murakami de la care ma asteptam la mai mult mai ales dupa ce am citit parerile voastre...nu este genul de poveste de dragostea care imi place mie dar merge

si "Uimire si cutremur" de Amelie Nothomb care e interesanta...e aceeasi tipa dupa care s-a facut filmul "Amelie"? stie cineva?


nu cred ca exista vreo legatura dintre Amelie din film si autoarea Amelie N.(belgianca parca); eu nu am citit nimic de ea, decat un fragment din cartea "Biografia foamei", aparut intr-o revista, am inteles ca e o autobiografie, in care povesteste peregrinarile sale prin lume si mi s-a parut interesant. daca a citit-o cineva(a aparut de curand la polirom) poate scrie niste pareri.

"padurea norvegiana" ma tot pregatesc sa o citesc de un an, pana acum nu am vazut decat laude la adresa ei; sunt curioasa cum mi se va parea...

Kehleyr, aceleasi sentimente mi-a trezit si mie "Sotronul".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Amelie Nothomb este fiica unui ambasador belgian in Japonia- unde s-a si nascut, perioada despre care povesteste in cartea biografica Stupeur et tremblements, care a luat si un premiu pentru literatura; mie imi place mult stilul usor auto-ironic si umoristic cu care scrie; am mai citit citeva carti ale ei (sunt usurele, si m-au ajutat cind ma chinuiam cu franceza); Acide sulfurique, Hygiène de l'assassin,
Antechrista, Robert des noms propres,Métaphysique des tubes; irelevant-ca picanterie- citeam pe undeva ca este lesbiana.



http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

fetelor, daca sunteti inscrise sau va inscrieti aici, intrati la "download",selectati la "cauta" "amelie nothomb" si puteti descarca 4 dintre cartile ei(apar in partea de jos a paginii), inclusiv "uimire si cutremur" de care a scris Ana ca e autobiografica.
gasiti desigur multe alte carti bune; am mai scris de link-ul asta la un alt subiect, cel cu "carti online".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

multumesc Teodora...nu stiam de site-ul asta...deja am gasit unele carti pe care nu le gaseam nicaieri doar timp de citit sa am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinapop spune:

Va recomand "Memoriile lui Hadrian" de Marguerite Yourcenar,e foarte frumoasa.Cu drag,Alina

alinapop

Mergi la inceput