Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Salut,
Sunt cam stresata, n-am cablu, n-am calculator acasa, dar pot sa imi de la biblioteca din campus cam ce carte vreau.
Asa ca va rog frumos, cine imi recomanda ceva frumos, optimist si sa denote ca viata e frumoasa? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ceva optimist e "Life of PI" - mie personal mi-a placut cartea, si stilul in care e scrisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Am cautat-o, dar e data. Thnx.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Llaura, nu am idee cat e de optimista, dar sa fiu eu in campus in locul tau stiu ce as vrea sa citesc-www.polirom.ro/supliment/nr22/pop1.html" target="_blank">Reading Lolita In Teheran. din pacate trebuie sa astept sa fie editata la noi, daca va fi editata vreodata.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mda, la asta sunt si doi la coada
Ma duc la raft sa caut, mai copiii astia fac lectura in loc sa studieze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

incearca o carte de Capote. Sant short stories si sant haioase.

editez sa adaug - exclude "In Cold Blood" - care e OK, dar nu e asa de relaxanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Neatza, dragutzele,
Multumesc foarte mult pt sugestii, am sa le urmez pe toate.

Teodora, am gasit pana la urma "Reading Lolita in Tehran"; nu am apucat sa citesc prea mult din ea. Mi-a facut senzatia ca e scrisa dintr-o mare dragoste pentru carti, nu neaparat acompaniata de cantitatea necesara de mestesug.
Poti sa iti formezi o parere
aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Llaura, am intrat pe link, dar mi se cere un ID; oricum, cand termini cartea revino cu impresii!

quote:
Originally posted by alinapop

Va recomand "Memoriile lui Hadrian" de Marguerite Yourcenar,e foarte frumoasa.Cu drag,Alina

alinapop


acum un an am cautat innebunita cartea asta; am gasit-o pana la urma la "anticariatul academic" din cluj si...nu am apucat sa o citesc. intre timp a fost editata si la humanitas, deci acum se gaseste peste tot.

eu cumpar 2-3 carti deodata,dar rar reusesc sa le citesc pe toate pana la urmatoarea achizitie de carti; si intotdeauna simt un impuls irezistibil de a citi una din ultimele carti cumparate. astept concediul, ca sa termin tot ce ma asteapta pe raft.
acum citesc www.librariilehumanitas.ro/product.php/Amante_si_regine._Puterea_femeilor/4661/" target="_blank">"amante si regine", o carte placuta si bine documentata despre femeile "puternice" ale monarhiei franceze.
mi-au atras atentia alte doua carti-www.librariilehumanitas.ro/product.php/Maritata_cu_forta/4708/" target="_blank">maritata cu forta si www.librariilehumanitas.ro/product.php/Arsa_de_vie/4144/" target="_blank">"arsa de vie",am inteles ca e vorba de doua marturii, le-a citit cineva?

edit-mi-am amintit ca Ingerash a scris despre "arsa de vie",am gasit postarea chiar la pagina 1 a acestui subiect.



Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Pentru cine cauta Truman Capote( eu caut demult si nu prea gaseam) sunt in stoc la editura vremea (http://www.edituravremea.ro/oferta_noastra.php). Eu le-am comandat acum.

De citit am mai citit cate ceva.

M-am chinuit o vreme cu Sotron care ma cam depaseste si am lasat-o deoparte pana mai cresc; am terminat de curand In tata aspra a minunilor... de Haruki Murakami -frumos scrisa, dar subiectul mi se pare fie SF, fie metafora e prea grea pentru mine. Cred ca se poate interpreta in diferite feluri, in functie de cititor.

Acum am inceput Clubul norocoaselor -draguta, sa mai vedem.

Week-end placut si lecturati, lecturati!

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Teodora, sorry, eram sigura ca functioneaza :-(

Mergi la inceput