Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Teodora, eu am citit "Arsa de vie", e pur si simplu impresionanta!!! Din punct de vedere stilistic nu e ceva spectaculos, dar povestea m-a marcat ! M-a facut sa apreciez lumea in care noi traim...fata de cea in care a trait cea care a scris cartea.
Acum as vrea si eu sa citesc si "Maritata cu forta" (sunt povesti adevarate) da' nu stau prea bine cu finantele , poate ceva mai incolo.




Nu īnceta niciodata sa zāmbesti, nici chiar atunci cānd esti trist, pentru cć nu se stie cine se poate īndragosti de zāmbetul tću!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Capote a mai fost publicat in romaneste de mult timp. Eu l-am descoperit in Romania, prin '85-'90. Nu inteleg de ce au tradus Harfa si de ce nu Harpa de iarba.
Ce e harfa?

Mai am un pic si termin Decameronul. M-au amuzat toate povestirile. Sant super haioase.
Cred ca dupa Decameron ma apuc de Memoriile Ghisha, pana cand nu-mi cade filmul in mana.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Uimire si cutremur resp. Metaphysique des tubes de Amelie Nothomb mi-au placut si mie, se citesc usor si sunt relaxante. Celelalte carti ale ei nu le cunosc.
Saptamīna trecuta, īn concediu ...aah, am citit Ensemble, c'est tout de Anna Gavalda, o carte placuta, cu-n happy end mare, lectura ideala pt. concediu, si īnainte de asta Umbra vīntului de Carlos Ruiz Zafon, un roman care reda captivant atmosfera Barcelonei de la sfīrsitul razboiului.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Llaura, īntrebai de o carte potrivita pt. nepoata ta. Eu ti-as recomanda The Hungry Tide, de Amitav Ghosh. Autorul o dedica fiicei lui, cred ca e potrivita pt. o adolescenta.
Iar tie, pentru ca scriai ca ti-a placut mult Jhumpa Lahiri, īti recomand cu caldura Brick Lane de Monica Ali.
Lectura placuta!
Enn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Ca tot vorbeati de carti ptr. adolescente, prima mea 'carte adevarata' am citit-o la 14 ani, si a fost "Pe Aripile Vantului". Efectiv, cartea m-a fascinat, si atunci, si acum. Sigur ca depinde de gusturile literare ale fiecarei adolescente.



Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Povesteam acum cateva saptamani despre Laura Esquivel si filmul mexican realizat dupa cartea ei "Ca apa pentru ciocolata"; am vazut in programul tv ca TVR2 a programat acest film miercuri, 19 aprilie, la ora 22.30, aviz amatoarelor!

p.s.-filmul a primit 10 premii Ariel, echivalentul mexican al Oscarului.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Teodora, mi-ai luat vorba din gura , asta vroiam sa anunt si eu
Chiar vineri am vazut si eu programul si mi-am setat alarma sa sune joi sa nu uit de film , dar nu stiam ca a luat atatea premii.
Abia astept sa il vad




Nu īnceta niciodata sa zāmbesti, nici chiar atunci cānd esti trist, pentru cć nu se stie cine se poate īndragosti de zāmbetul tću!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by ingerash
si mi-am setat alarma sa sune joi sa nu uit de film


miercuri Ingerash, miercuri!


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

puteam sa jur ca e joi, si iar ma dupa....mersi de atentionare
Morala: nu va mai luati dupa mine ca-s cu capu-n nori!




Nu īnceta niciodata sa zāmbesti, nici chiar atunci cānd esti trist, pentru cć nu se stie cine se poate īndragosti de zāmbetul tću!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Ai dreptate, [red]Nadia/red], eu, la vīrsta mea matusalemica, uitasem deja de cartile "clasice" pentru fete. Mīndrie si prejudecata, Jane Eyre, La rascruce de vīnturi ar mai intra īn aceeasi categorie, sigur daca nu le-a citit īnca.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput