Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.
Povesteam acum cateva saptamani despre Laura Esquivel si filmul mexican realizat dupa cartea ei "Ca apa pentru ciocolata"


Ok, puneti ceasurile sa sune, ca l-am vazut in seara asta si e un film frumos, multumesc pentru sugestie.

Totusi, nu am inteles (n-am citit cartea) de ce se numeste ca apa pentru ciocolata. Si mi s-a parut ca pe alocuri prea e frate cu Marquez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, tocmai am terminat de citit "Love in the Time of Cholera" de Marquez. Am ramas profund dezamagita, desi nu pot spune exact de ce. Poate aveam alte asteptari, dar am simtit de la inceput ca nu e ceea ce speram. Am citit-o pana la capat, sperand in o recuperare, desi nu imi dau seama ce alt sfarsit ar fi fost potrivit. O sa fac o analiza mai detaliata dupa ce las sa se aseze apele si sa ma distantez, sa nu vorbesc cu pasiunea cititorului ordinar . Sigur o sa incerc si altceva de Marquez, tot fictiune - eseurile lui mi-au placut, insa nu sunt acum in dispozitie de eseuri . Ii mai dau o sansa, sa vedem ce o sa iasa .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ah, ce bine ca ai zis de film, Teodora!!! suuper, am sa il pun la inregistrat!!!
si eu am citit "arsa de vie", este asa cum spune Ingerash....nu e vreun stil literar nemaipomenit dar aici faptele conteaza!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Llaura, cartea se numeste asa pentru ca la un moment dat se spune ca apa e mai buna in prepararea ciocolatei decat laptele (si exact chestia asta despre ciocolata facuta cu apa apare si in cartea "La fel de iute ca dorinta")
Adimercedes, si eu am fost dezamagita de inceputul de la "Dragostea in ..." a lui Marquez dar dupa ce am trecut de primele pagini (adica 150 mai exact ) pur si simplu m-am indragostit
Roxanaz, ma bucur ca ti-a placut, eu la cateva zile dupa ce am citit-o eram obsedata sa aflu daca e adevarat si am gasit site-ul celor de la Surgir unde se vorbeste f f putin fara sa dea nume despre experiente precum cea a lui Suad.




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by ingerash

Roxanaz, ma bucur ca ti-a placut, eu la cateva zile dupa ce am citit-o eram obsedata sa aflu daca e adevarat si am gasit site-ul celor de la Surgir unde se vorbeste f f putin fara sa dea nume despre experiente precum cea a lui Suad.



da, povesteam si eu de ea in capitolul II parca.....eu i-am vazut recenzia in Elle si m-a hipnotizat coperta....ce inseamna marketing'u domle
in alta ordine de idei eu din lipsa de timp inca nu am terminat "evanghelia dupa isus cristos" a lui saramago....dar imi place muuuult de tot!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

uite am ajuns si eu iar la subiect,in ultimul timp am lasat-o mai moale cu cititul,ca sa ma apuc de recapitulat gramatica engleza,am examen la Cambridge in iunie si ma cam strange in spate.
Inssa acum citesc de Paullina Simons "The girl in Times Square" e..trista si nu v-o recomand daca nu vreti sa cititi despre cancer.Nici eu nu stiam despre ce e vorba exact cand am cumparat-o,doar critici bune despre cartile ei.Foarte recent prietena mea a facut 'jdemii de analize tocmai din cauza unei tumori posibil maligne si cand,in sfarsit,dupa ore de discutii epuizante am dat de subiectul cartii imi venea s-o arunc,dar m-a prins si o termin,normal,e scrisa bine si are substanta.Pe scurt,povestea unei tinere de 24 de ani cu leucemie.
va rog recomandati-mi o carte vesela si usoara sa o citesc in paralel cand ma simt mai depresiva:)
am pregatit si isabel allende "de amor y de sombra"-nu mai stiu cum au tradus titlul in engleza,ca eu o am in germana,sper sa ma descurc cu stilul traducerii.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

am vazut aseara "Ca apa pentru ciocolata" si mi-a placut cu exceptia faptului ca n-au dat explicatia titlului !!! Cine l-a mai vazut? Ce parere v-ati facut?




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

quote:
Originally posted by ingerash

am vazut aseara "Ca apa pentru ciocolata" si mi-a placut cu exceptia faptului ca n-au dat explicatia titlului !!! Cine l-a mai vazut? Ce parere v-ati facut?


Eu l-am vazut, ingerash. (Multumesc Teodora pentru informatie ). Mi-a placut, nu spun nu, dar filmul pierde mult din substanta cartii. Daca as fi vazut filmul inainte de a fi citit cartea, cu siguranta nu as fi fost tentata sa o citesc... Altfel, actorii bine alesi. Tita in special mi-a placut. Ca si mama Elena. Cu doctorul Brown parca nu au nimerit-o. Ma asteptam sa fie putin altfel... Nu stiu de ce nu au lasat vocea din back off sa "povesteasca" mai mult. Multe scene ar fi avut de castigat daca mai explicau pe ici - pe colo cate ceva. Pe ansamblu ok, dar o sa recomand oricui cartea si nu filmul . (Aaaah, ce mi-ar fi placut sa si vad retetele pe care mi le inchipuiam in fel si chip din carte... Dar se pare ca voi ramane cu imaginatia.)

Si ca sa nu fiu total off-topic va spun ca citesc acum "Porumbelul" de Suskind. Aseara m-am apucat de ea si desi e mica-mica inca nu am terminat-o. Are un parfum aparte, daca pot spune asa. Revin cu impresii dupa ce o termin.

Si o carte pe care o recomand nu doar pentru informatia prezentata ci si pentru stil: "O scurta istorie a romanilor povestita celor tineri" de Neagu Djuvara. Scrie savuros acest Domn. Si eu, care nu pot inghiti date si locuri, m-am trezit ca am citit cartea pe nerasuflate!

Iar despre "Dragoste in vremea holerei" am aceeasi parere ca si adimercedes. Asteptam parca altceva. Iar spre sfarsit chiar mi s-a parut ca da in patologic...

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

A citit cineva vreo carte de Anita Brookner? Nu stiu daca s-a tradus in Rom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Eu citesc acum "Scarlett", continuarea de la "Pe aripile vantului" (una dintre cartile mele preferate, citita prima oara la 14 ani. Continuarea ei e scrisa de Alexandra Ripley.

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput