Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu am citit acum cativa ani Scarlett,mi-a placut,dar pe cat de realista mi s-a parut "pe aripile vantului" pe atat de trasa de par mi s-a parut continuarea,cu scarlett si castelul ei
Nu zic,buna carte,chiar o sa o recitesc probabil ca o am si in germana si mai exersez,dar nu ca o continuare a originalului,se simte rau ca e alt autor,alt stil,alta imaginatie.
Pe aripile vantului a fost si o sa ramana una dintre cartile de capatai.,mi-a placut enorm,am citit-o macar de 3 ori si as reciti-o oricand,pe cand filmul,vazut prima data pe la 24 de ani m-a dezamagit total,prea ..superficial,desi Vivien e minunata.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Sunt la inceputul cartii, si inca nu am realizat. Legat de "Pe aripile vantului", si mie mi-a placut mult mai mult cartea decat filmul. Nu are comparatie. Dar cum nu am cartea aici, e la ai mei, mai pun filmul din cand in cand. Si eu am "Scarlett" in franceza, sper sa nu imi fie greu sa o citesc, desi nu e prima carte citita in franceza. Mami, dar spune-mi ceva, pana la urma rame cu Rhett? Ca oricum citesc, sa vad ce si cum. Dar mi-ar place sa stiu finalul (nu imi place sa imi arunc ochii pe ultimele pagini sa ma uit).

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE
1 2 3
4 5 POZE MARTIE-APRILIE

SUNT MANDRA DE ECHIPA MEA FAVORITA! STEAUA, SUNTEM ALATURI DE TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, eu am terminat "Femeia la 30 de ani" si "Invitatie la Vals" - mai am un pic si sant gata si cu Decameronul, care m-a amuzat mult.
Am inceput "Viata ca o prada" de Marin Preda, sant la primele pagini.

A-ti auzit/ citit ca Gabriel Garcia Marquez s-a retras din viata publica din motive de sanatate: cancer limfatic. Acum, se pare ca boala s-a agravat din ce in ce mai mult.

o zi buna,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asaaaa in primul rand sa imi fac mea culpa ptr ca am uitat de "ca apa pentru ciocolata" (dupa ce ca ma laudasem ca il inregistrez...ufff...sunt ultima uituca).
dar....am inregistrat vineri noapte pe tvr1 "fata cu cercel de perla" dupa tracy chevalier...este intr-adevar fff bun! (pls nu ma trageti de ureki ca nu v-am spus dar si eu am vazut programul vineri la 11 noaptea!) bineinteles ca nu e atat de detaliat ca si cartea....dar e un film extrem de bine facut! asa ca il recomand cu caldura, daca v-a atras si cartea.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

si mie mi-a placut f mult filmul Fata cu cercel de perla. Problema e ca daca nu citesti cartea, nu intzelegi mai nimic din film, si pare neinteresant. Daca stii cartea, filmul e fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Si Fata cu cercel de perla a fost? nu l-am vazut, offfff
Plz, daca mai aflati ca se dau astfel de ecranizari scrieti aici la subiect :)
Roxanaz, nu stii numele original al filmului? Poate il gasesc pe undeva...




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ingerash, chiar asta e titlul "girl with pearl earring" - 2002 parca. cu scarlett johanson si colin firth. uite aici link-ul: http://www.imdb.com/title/tt0335119/
scuzeeee ca nu am zis pliiiiz!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu sunt mare amatoare de literatura SF asa ca in ultima vreme am citit aproape in totalitate numai carti SF (sotul meu de cite ori pleaca in afara Romaniei se intoarce cu minim 3 carti SF, asa ca am colectie zic eu destul de bogata). Ultima mea descoperire in domeniu este o scriitoare britanica Elizabeth Moon (de fapt nu scrie doar literatura SF, scrie si fictiune si proza scurta) - prima carte a ei care mi-a placut mult si care m-a facut sa-i caut in continuare cartile a fost Speed of Dark o carte despre un autist, scrisa din perspectiva lui. Mi s-a parut asa de interesanta si de captivanta ca l-am rugat pe sotul meu sa-mi mai aduca si alte carti ale ei. Asa ca a urmat Remnant Population (super!), seria Vatta's War (luna asta a aparut si vol 3 - abia il astept!) si seria Serrano Legacy - aici sunt in prezent, la vol.3 (din 7).
Din beletristica contemporana un alt scriitor preferat este Jeffrey Archer - am citit multe din cartile lui in original pentru ca traducerile in lb. romana mi se par o porcarie!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si inca ceva - am doua carti de suflet pe care le recitesc oricind cu mare placere: "Pinza de paianjen" a Cellei Serghi si "Arta Conversatiei" a Ilenei Vulpescu.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Panza de paianjen e si cartea mea de suflet. Din pacate nu o am aici, si nici n-o gasesc nicaieri :( (peste tot e epuizata, si nici de downlodat de undeva n-am gasit...)


Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaďs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput