Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Din pacate fetelor eu nu am mai avut timp de citit nimic pt. sufletul meu in ultima vreme, ci numai carti de programare pt. servici (yuk!!!)As vrea sa intreb pe cele care au vazut filmul Capote si citit cartea In Cold Blood cum comparati filmul cu cartea. Merita sa o citesc? N-am citit nimic de capote si filmul m-a facut intrucitva curioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Adrienne, am citit cartea, dar nu am vazut filmul. Am citit de fapt tot ce a scris Capote, si-mi place la nebunie stilul lui. El scrie mai mult short stories (novele parca in Ro). "In Cold Blood" e scrisa bine, iti da un sentiment de nesiguranta, si descrie bine cum o crima afecteaza un oras intreg. E considerat cel mai bun roman a lui, dar eu sant de parere ca povestile scurte sant mult mai bine scrise, mai spontane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Vreau sa ma apuc de citit Vin Ploile...am mai incercat si acum citiva ani..si am abandonat-o...Voi ati citit-o?

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Vin Ploile - cred ca am citit-o demult - daca nu ma insel actiunea se petrece in India, nu? Imi amintesc ca mi-a placut, din pacate nu o am si nici nu am vazut-o prin librarii re-editata pentru ca as reciti-o cu placere.
Pinza de paianjen nici eu nu am vazut-o re-editata - cea pe care o am eu este din biblioteca mamei mele si am luat-o cu mine cind m-am casatorit.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Da, in India! Ma apuc atunci! Si eu o am in editia veche..si am carat-o dupa mine pina aici...

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Am inceput "Memoirs of a Geisha" de Arthur Golden, si nu o pot lasa din mana. Cartea e bine scrisa, putin poetic. Imi place stilul. Nu am vazut inca filmul, si stiu ca a fost comentata pe DC, dar nu am citit ca nu am vrut sa stric din farmec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu am mai inceput in paralel (mi se intimpla des...) inca o carte, ca tot am primit-o cadou: Accidentul de Mihail Sebastian. Am citi cronica de pe coperta si tocmai pentru ca nu era asa buna, m-am apucat s-o citesc. Pina acum chiar imi place!

Pe Mihaela Radulescu am auzit-o spunind despre Memoriile unei gheise ca e o carte foarte buna, dar ca filmul nu se ridica nicicum la inaltimea cartii.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

O carte este intotdeauna mai buna decat filmul. Parerea mea. De altfel nu vreau sa vad niciodata filme facute dupa carti pe care le-am citit deja. Eu mi-am "facut" deja filmul meu, am imaginile mele si nu vreau sa le schimb cu nimic. Si de asemenea daca am vazut filmul nu mai citesc cartea. Asta e! Intotdeauna insa prefer cartea.
Cat despre ultimele mele lecturi Cititorul -Bernard Schlink, frumos scrisa, interesanta - mi-a facut placere. Acum ma apuc de Truman Capote.

O zi buna, in continuare

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Memoirs of the Geisha, deabea o las din mana. E scrisa nemaipomenit de bine si foarte poetic. Filmul nu l-am vazut, si bine am facut ca asa nu mai imi cadea in mana cartea.

Cornelia, ce citesti de Capote. Cum iti place?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

mor de ciuda cand citesc ce mult va plac "memoriile unei gheise"; ciuda pt. ca am vazut filmul si nu mai sunt atrasa in nici un fel sa citesc cartea. spuneti si voi, asta nu e greseala editoriala sa publici cartea concomitent cu aparitia filmului ( daca nu ma insel, in Ro a aparut chiar ulterior filmului)? sau si-or fi imaginat ca filmul va face reclama cartii?

in alta ordine de idei, am citit in ultima vreme doar literatura "chic", cu blonde si cumparaturi si sunt pe la jumatate cu cartea de care am scris anterior, "amante si regine", o citesc incet pt. ca o savurez, plus ca imi improspateaza cunostintele despre istoria Frantei.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput