Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Teo, uite, si eu sunt una dintre acelea care au citit cartea si au vazut filmul. In ordinea asta
Am citit cartea mai demult, nu cred ca era tradusa in romana, si am "mancat-o" intr-o zi si jumate. Mi-a trezit niste imagini superbe in minte. Nu cred ca as avea curaj s-o citesc si in romana, numeste-ma snoaba de vrei
Acuma, despre film. L-am gasit in retea si cu riscu' de a-mi lua bile negre-n cap (ca DC nu tolereaza pirateria), l-am vazut fara sa platesc pentru asta . E un film poetic, pictural, ca o stampa japoneza, ca un tablou, cu actrite frumoase, costume uluitoare, dansuri incredibile. Respecta cartea intr-o oarecare masura, doar finalul mi s-a parut nitel cam necizelat, parca regizorul/scenaristul s-a plictisit brusc si i-a dat rasol la urma.
Concluzionand, mie mi s-a parut o carte placuta. Care nu face nimic altceva decat sa spuna o poveste frumoasa. Iar mie imi plac povestile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hihihi Teodora ai fost simpatica cu cartile despre blonde si cumparaturi.....adevarul e ca te relaxeaza.
ca sa revenim la subect, nu reusesc sa termin (din lipsa de timp) "Evanghelia dupa Isus Cristos" de Jose Saramago....este suuuupeeeerbaaaa! dar nu e o carte de citit in fuga....trebuie sa te gandesti la ea.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Bruxi, daca se adauga si marturia ta nu voi scapa ocazia sa cumpar cartea cu gheisa. Te rog treci mai des pe aici, da?
Roxana,pe langa relaxare, din cartile cu blonde se pot afla lucruri noi; ce, aveam habar inainte de "universul printeselor din park avenue"?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Apropos de "chic lit" ieri am fost la posta sa ridic doua carti din colectia asta pe care le comandasem pe net - asa ca acum ma asteapta pe noptiera ultima parte din seria "cu cumparaturile" a Sophiei Kinsella si inca una, scrisa tot de ea, "Poti sa tii un secret?". Pe astea insa cred ca am sa le citesc in concediul de vara ca tot va fi vorba de relaxare...

Hai ca m-ati convins sa ma duc si eu sa iau cartea "Memoriile unei gheise" - sper sa o gasesc la libraria de linga bloc.

Mai am putin si termin si "Accidentul" lui M.Sebastian - adevarul este ca imi era dor sa citesc o carte romaneasca si nu o traducere si asta a picat tocmai bine - plus ca este o poveste simpla despre dragoste si relatii, asa eu chiar am apreciat-o in felul ei.

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Cornelia, ce citesti de Capote. Cum iti place?



Am inceput cu "Mic dejun la Tiffany" Sunt inca la inceput, dar scrie frumos.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

In romaneste e Mic dejan la Tiffany de Capote?O aveti cumva si in versiunea electronica?

Teodora si eu ca tine..am vazut filmul si stau cu cartea in engleza (Memoirs of a geisha) pe comp asteptand si nepautandu-ma hotar sa o incep...

Cat despre Kinsella cam scumpe cartile de genul ei nu vi se pare?

Acum am terminat de citit Primavera de Lili Promet...o editie veche de prin 80...minunata dar iti lasa un gust amar....

Simina si Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by mitzuka

Acum am terminat de citit Primavera de Lili Promet...o editie veche de prin 80...minunata dar iti lasa un gust amar....




"Primavera" este una dintre cartile mele preferate din toate timpurile!!!! extraordinara!!!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

a citit cineva [size=2]"dimineata pierduta"[/size=2] a gabrielei adamesteanu ? mie ceva mai "veritabil" parca nu mi-a mai fost dat sa citesc ... iar tehnica povestii in poveste - extraordinara ... Bucurestiul interbelic cu toate savorile, moravurile si rafinamentele sale inchis ca intr-o capsula a timpului si "pierdut" prin realitatea de azi, grosolana si ignoranta

merita citita, fetelor, e romania asha cum a fost shi asha cum este fara idealisme, dar si fara violente de limbaj

Catrinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by mitzuka

In romaneste e Mic dejan la Tiffany de Capote?O aveti cumva si in versiunea electronica?

Teodora si eu ca tine..am vazut filmul si stau cu cartea in engleza (Memoirs of a geisha) pe comp asteptand si nepautandu-ma hotar sa o incep...




Sorry nu am nimik de Capote in vers electronica.

Ai putea sa te apuci de carte, ca sant niste descrieri nemaipomenite, care nu vad cum putea sa le captureze filmul. La inceput, descrie casa in care a copilarit, "tipsy house" - si parca o si vezi, stramba si sprijinita in betze ca un om beat.
Mai am un pic si o termin. Ma gandeam sa citesc si:
Geisha of Gion: The Memoir of Mineko Iwasaki
carte care e chiar un jurnal de geisha. A mai citit-o careva? Imi e frica ca o sa fiu dezamagita daca nu are descriierile lui Arthur Golden.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by Sanca

quote:
Originally posted by mitzuka

In romaneste e Mic dejan la Tiffany de Capote?O aveti cumva si in versiunea electronica?

Teodora si eu ca tine..am vazut filmul si stau cu cartea in engleza (Memoirs of a geisha) pe comp asteptand si nepautandu-ma hotar sa o incep...




Sorry nu am nimik de Capote in vers electronica.

Ai putea sa te apuci de carte, ca sant niste descrieri nemaipomenite, care nu vad cum putea sa le captureze filmul. La inceput, descrie casa in care a copilarit, "tipsy house" - si parca o si vezi, stramba si sprijinita in betze ca un om beat.
Mai am un pic si o termin. Ma gandeam sa citesc si:
Geisha of Gion: The Memoir of Mineko Iwasaki
carte care e chiar un jurnal de geisha. A mai citit-o careva? Imi e frica ca o sa fiu dezamagita daca nu are descriierile lui Arthur Golden.




Sanca,

Mergi la inceput