Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:


quote:


Cat despre Kinsella cam scumpe cartile de genul ei nu vi se pare?



pe www.polirom.ro au fost reduceri de 30% la aproape toate cartile din colectia "chic". cred ca numai cea de marian keyes nu a fost la reducere pana acum, probabil urmeaza sa fie. asa literatura de relaxare cum sunt, am vazut la "topuri" ca sunt cele mai bine vandute carti ale editurii.

eu vreau sa citesc toate cartile de care s-a scris pe pagina asta-"primavera", "dimineata pierduta" si pe truman capote. as reusi daca ziua ar avea vreo 30 de ore sau daca nu ar trebui sa dormim(sau daca mi-ar fi suficiente 4 ore de somn pe noapte,ca lui napoleon; ce minunat ar fi sa ma trezesc in liniste, copilul si sotul sa doarma si eu sa-mi fac de cap). gata, nu mai aberez, ma duc sa .


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.



Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu ma tot tin de Geisha mea cand prind o secunda libera. Parca as fii in stare de hipnosa - nu sant in stare sa fac nimik altceva. . .

OK, am trecut pe lista Primavara si Dimineata Pierduta, dar cred ca dupa ce ies din transa o sa ma apuc de "Taranii" de Reymont. A citit-o careva? ceva opinii - da, nu, mare greseala dupa lectura cu japoneza, etc. Astept opinii

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetele eu daca apuc sa vad intii filmul nu ma mai atrage cartea. Am vaxut Memoirs of a Gheisha asa ca nu ma apuc de carte. Similar Breakfast at Tiffanys cu Audry hepburn (daca despre asta discutati) e film classic nu ma mai intereseaza cartea (desi uneori distanta de la carte la film e uriasa).Am citi Dimineata pierduta prin anii 80 cred ca fost si adaptatat pt. scena. Am citit si Mihail Sebastian si Ionel Teodoreanu, Anisoara Odeanu pe care vi-i recomand cu caldura..Din pacate eu nu am mai citit beletristica in ultima luna din lipsa de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

quote:
Originally posted by catrinelteodoru

a citit cineva [size=2]"dimineata pierduta"[/size=2] a gabrielei adamesteanu ? mie ceva mai "veritabil" parca nu mi-a mai fost dat sa citesc ... iar tehnica povestii in poveste - extraordinara ... Bucurestiul interbelic cu toate savorile, moravurile si rafinamentele sale inchis ca intr-o capsula a timpului si "pierdut" prin realitatea de azi, grosolana si ignoranta

merita citita, fetelor, e romania asha cum a fost shi asha cum este fara idealisme, dar si fara violente de limbaj

Catrinel



Da si eu am citit-o si intr-adevar e extraordinara. O recomand si eu la randul meu. Am vazut de vreo doua ori si piesa de teatru pusa in scena dupa cartea Gabrielei Adamesteanu si joaca nume mari : Tamara Buciuceanu-Botez, Irina Petrescu.

Sanca eu am citit Mineko Iwasaki "Geisha of Gion". Eu nu am citit cartea lui Arthur Golden caci am vazut prima oara filmul - mare greseala, stiu- de aceea nu pot sa iti fac o paralela. Intr-adevar cartea este un jurnal si mi-a placut ca explica si pt "neinitiati" unele ceremonii /traditii ale geishelor (ca de exemplu ceremonia de mizuage, schimbarea stilului coafurii etc). Daca te atrage genul asta de carte sigur o sa iti placa.

Referitor la cartile Sophiei Kinsella eu le consider o totala pierdere de timp si bani. Cartile ei nu ma relaxeaza, ba chiar pot spune ca ma enerveaza si ma fac sa imi doresc sa le rasfoiesc cat mai repede si sa le arunc intr-un colt( am vazut ca sunt inregistrate ca "bestseller" unele dintre ele -asta insemnand ca sunt pe placul multora- dar nu si al meu).

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

"Dimineata pierduta" tare mi-a placut acum niste ani buni, o s-o recitesc, mi-ati facut pofta!

Am terminat recent, dupa lupte care au durat cateva luni, "la rasarit de Eden"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu citesc acum Eurydice Street de Sofka Zinovieff este spumoasa ca o zi de vara...e vorba despre Atena vazuta prin ochii familiei unui diplomat grec intors in patria-muma dupa ani intregi de peregrinari...si descrierile societatii grecesti cu plusuri si minusuri sunt excelente...daca ati si vazut Atena o savurati si mai din plin!!

Lena si t-rex Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Nana, eu acu un an sau doi, am citit "East of Eden" si nu prea m-a dat pe spate. E doar OK, la cata valva a facut ma asteptam la ceva mai clasic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

dragutelor, intrati aici.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

m-am uitat si eu prin librarii dupa cartile din colectia CHIC dar consider ca nu merita sa dau bani pe ele. o sa le iau la vara, in vacanta de la biblioteca ;)




Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by catrinelteodoru

a citit cineva [size=2]"dimineata pierduta"[/size=2] a gabrielei adamesteanu ? mie ceva mai "veritabil" parca nu mi-a mai fost dat sa citesc ... iar tehnica povestii in poveste - extraordinara ... Bucurestiul interbelic cu toate savorile, moravurile si rafinamentele sale inchis ca intr-o capsula a timpului si "pierdut" prin realitatea de azi, grosolana si ignoranta

merita citita, fetelor, e romania asha cum a fost shi asha cum este fara idealisme, dar si fara violente de limbaj

Catrinel



Da, Catrinel, iti dau mare dreptate. "Dimineata pierduta" e ca o incursiune intr-un vis, intr-un timp trecut, dar care totusi parca are o nisa ramasa deschisa. Mi-a placut mult.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput