Carti recitite

Carti recitite | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

Zilele astea am facut (mental) o lista cu cartile pe care as vrea sa le recitesc, mi-au iesit vreo 20. Nu stiu cand voi avea timp pt. ele si mai ales...curaj! Pt. ca, indemnata de o nostalgie puternica de prin perioada pubertatii, am recitit acum vreo 5 ani capodopera lui Emily Bronte " La rascruce de vanturi" si am ramas teribil de dezamagita; daca nu o reciteam ar fi fost si acum pe lista cartilor mele preferate.
Am mai multe intrebari pt.voi:
-v-a dezamagit o carte pe care ati recitit-o pt. ca in trecut v-a placut f. mult? (si care carte, bineinteles)
-v-a impresionat mai mult decat la prima lectura vreo carte citita a doua oara ?
-care a fost cartea sau care au fost cartile pe care le-ati citit de cele mai multe ori? la mine sunt "rebecca", "jane eyre" si, ah, "heidi, fetita muntilor", citita in copilarie de 7 ori la rand si de cateva ori intercalata printre alte carti(asta zic si eu exces).


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io-mi amintesc acu numa Amintiri despre viitor, de Eric von Daniken, citita de cel putzin 4 ori, Ordinul Basarabilor shi trilogia Cavalerilor- Ioan Dan, nu mai shtiu de cite ori

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valenka spune:

Taunul-de E Voynich(de fiecare data pling), Tess D'Uberville- Thomas Hardy(iarasi de plins), Jane Eyre-Ch. Bronte, Mindrie si prejudecata-Jane Austen, Nord si Sud- Elizabeth Gaskell, chiar ieri am recitit si am plins Joy Fielding - The First Time.Si-ar mai fii o gramada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

pe mine m-a "uimit" cind am recitit, dupa 18 ani, "Magicianul "de Fowles, era cartea mea, a mea, a mea, preferata!!!!!!!!!!!!...am fost atit de dezamagita...mi s-a parut asa...ca un teatru ieftin, desi...prima oara mi s-a parut...REMARCABILA.
Ma mai tenteaza si "La rascruce de vinturi" dar acum mi-e frica...
of, imi doresc sa nu mai recitesc nici o carte, lasa-le asa...cum le stiu eu.
Mai bine incerc ceva nou...ce ma sfatuiti?

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am cateva carti la care ma intorc mereu, le-am citit pentru prima oara demuuult de tot, unele in copilarie, altele in adolescenta. "Mandrie si prejudecata", "La Medeleni", ciclul "Cei trei muschetari" si "Pe aripile vantului". Pe astea le-am recitit cam de un milion de ori.
Mai nou s-au mai pus pe lista "Nobila Casa" si "Tai Pan", "Jurnalul fericirii", "Dune", ciclul "Fundatia", "Numele trandafirului", "Matusa Julia si condeierul". Pe astea le-am recitit cam de o mie de ori.
Si inca vreo 20-30 de carti pe care le-am recitit de 2-3 ori si pe care, impreuna cu cele de mai sus, am reusit sa le aducem in Canada. Culmea e ca am mai adus si vreo 10 carti noi, dar inca nu le-am citit pe toate, parca mai repede ma intorc la cele care deja imi sunt dragi. Desi dintre cartile noi s-ar putea sa urce pe lista "Un veac de singuratate", in mod sigur doresc s-o recitesc.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

O sa rideti dar eu acum recitesc Ultima noapte de dragoste, intiia de razboi pe care n-am suvarat-o cum trebuie in liceu. Atunci era lectura obligatorie acum e de placere... Imi place teribil, Mi=am propus dupa asta sa recitesc Calea Victoriei, Un om intre oameni... si sa vin in tara de Paste cu o lista de carti pe care vreau sa le cumpar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Pei vreau sa recitesc
Cel mai iubit dintre pamanteni-Marin Preda
Taunul-E. Voynich
Maytrei-Mircea Eliade
Anna Karerina-Tolstoi
Si mai sunt cateva si mai am pe lista multe carti necitite pe care o sa le urc pe vapor



poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Prin liceu cred ca am citit de vreo 10 ori La rascruce de vanturi!
Carti pe care le recitesc si acum cu placere: Patul lui Procust-Camil Petrescu; Lolita- V. Nabokov; Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kesey (am vazut si filmul, si piesa de teatru, la TN Cluj), Tales of the unexpected- Roald Dahl; Un veac de singuratate- Marquez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Teodora, numai topicuri dragute nascocesti!
Chiar m-ai prins asupra faptului: recitesc Pe aripile vantului. Si nu ma dezamageste:). Nu am mai citit-o de cand eram intr-a zecea:)
Dupa asta, voi reciti Ion a lui Rebreanu. Acum vreo 15 ani o gaseam super. Voi reveni si cu impresii:)
M-a dezamagit in schimb Magicianul pe care o citisem cand era in mare voga inainte de '89 si o gaseam taaaare interesanta. Acum, mi s-a parut cam yaki:)

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

M-ai prins si pe mine asupra faptului, recitesc "Numele trandafirului" de Eco, la distanta de vreo 12 ani si-mi place. Mi-a placut si prima data. Am recitit si eu multe carti, dar la distanta mult mai mica, asa ca n-am avut impresii foarte diferite.

Claudia (11+) si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu recitesc cu mare placere cartile lui Clavell, ale lui Grisham si ale Rodicai Ojog Brasoveanu. De fiecare data simt ca ma reintalnesc cu prieteni dragi si nu ma plictisesc de ele niciodata.
In trecut, prin facultate am citit Pendulul lui Foulcaut a lui Umberto Eco si am considerat-o extrordinara, acum imi e teama s-o recitesc.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput