Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Salut!
Dragelor, eu recunosc ca in ultima vreme am cazut in capcana comercialului si am citit dan brown (si mi-a placut! sic!), am cumparat un volum de povestiri de Marquez si m-a dezamagit teribil.... si azi am inceput "Buna seara, Melania" (am gasit-o pe un site de unde poti descarca carti) si mi-am printat-o sa ma delectez (sunt innebunita dupa rodica ojog brasoveanu).
La mine in casa e o regula, sa cumparam carti in fiecare luna: o luna aleg eu, o luna el, si avem si un buget stabilit. Astfel ne mai imbogatim si noi biblioteca.

P.S. La Dalles e Kilipirim, targul de carti, merita sa mergeti, credeti-ma; la editia trecuta am cheltuit 2 milioane si am cumparat o groaza de carti, ce sa faci era super oferta la "Numele trandafirului" de Eco si la cartile pt copii (dupa care sunt innebunita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Leah ce volum de povestiri marqueziene te-a dezamagit??? Romane care sa dezamageasca da (vezi Povestea tarfelor mele triste) insa povestirle sunt extrem de reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by Leah

Salut!
.... si azi am inceput "Buna seara, Melania" (am gasit-o pe un site de unde poti descarca carti)






Eu sint la "Intilnire la Elizeu".Nu am citit-o la vremea cind am inceput s-o citesc pe R.O.B.si o fac acum.
Inainte de ea,am recitit "Cianura pt.un suris" si "Buna seara,Melania"
M-ar interesa sa stiu: care carti ale ei de dupa '89,sint la acelasi nivel cu acestea?
"Violeta din safe" mi s-a parut slabuta....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am senzatia ca toate cartile scrise dupa '90 sunt mai proaste...toate romanele cu Melania mi-au placut, sunt vreo 3 sau 4. Cianura pentru un suras, Buna seara Melania si inca o carte, nu-mi amintesc exact titlul, ceva cu niste "pisici negre". Insa am inteles ca ar mai fi una, n-am citit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by iarina

Adreinne are dreptate pana la un punct.


Cred ca toate avem dreptate, citim in mare masura de placere, si atunci e normal sa iubim un autor si sa-l urmarim si sa ii citim toate cartile si sa ne mai si placa foarte mult. Pur rational poate ne prindem ca scartzaie pe ici pe colo, dar daca ne place...
Mie imi place Llosa si gasesc ca nu scartzaie pe nicaieri.
Am citit doua carticele despre emigrare, sunt cu indieni, dar ni se cam potriveste tuturor, Jhumpa Lahiri o cheama pe autoare, una din carti se numeste "The Namesake", iar cealalta e de povestiri, "Interpreter of maladies".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu citesc “Breviar pentru pastrarea clipelor”, un dialog al lui Alexandru Paleologu cu Filip-Lucian Iorga. Imi place atat de mult, incat mi-am comandat de pe internet si o carte aparuta mai demult, « Sfidarea memoriei », convorbiri ale aceluiasi Paleologu cu Stelian Tanase, tot o carte in care deapana amintiri din vremea copilariei si tineretii sale,zugravind o fresca a aristocratiei romanesti din prima jumatate a secolului XX si facand diverse consideratii pe tema istoriei.
Odata cu aceasta carte am comandat si « Cele mai frumoase zile ale tineretii mele », un titlu amar pt. ceea ce e considerat a fi singurul jurnal care a iesit din Auschwitz. Autoarea, evreica maghiara nascuta in Romania, la Dej, a devenit dupa razboi o cunoscuta romanciera, in Franta ; am citit primele pagini ale jurnalului si e greu de lasat din mana.
In paralel citesc « Marile familii » a lui Maurice Druon, un roman bun pe care mi l-a recomandat RA (Ingrid,nu te-am "vazut" de mult) si care "pacatuieste" printr-un singur lucru fata de gusturile mele de moment- e fictiune.
Au aparut o multime de carti bune in ultima vreme. Am doar regretul ca nu gasesc timp pentru toate.

p.s.-un fragment din “breviarul” lui Paleologu:”de la sotia mea am capatat o profunda superstitie:in noaptea dintre ani si la momente de cumpana deschizi Biblia la intamplare si citesti, incepand din stanga sus. Absolul totdeauna dau de ceva viu,care se potriveste ori cu o framantare sau o necesitate personala,ori cu o problema mare a actualitatii. O fi o superstitie batraneasca, dar in cazul meu a functionat. »


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ce ma buucr ca v-am gasit!Citesc si eu cu mare placere. Acum tocmai am terminat Anna Gavalda-O iubeam, si am trecut la Sinuciderea fecioarelor de J. Eugenides. Prima mi-a placut foarte mult, desi are un mod simplist de a scrie, atinge niste idei care pe mine ma pun pe ganduri. A doua abia am inceput-o, nu mi-am format inca o parere. Mi-am mai achizitionat Celine-Calatorie la capatul noptii, Marquez-A trai pentru a-ti povesti viata, Nicholas Sparks-The Notebook si inca alte cateva titluri pe care le voi mentiona in mesajele viitoare.Mi-am facut o lista si cu multe dintre titlurile recomandat de voi, abia astept sa savurez cartile!Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

bine v-am gasit!

citesc acum cat mai apuc caci dupa ce vine bebele nu stiu cat voi maia vea timp.
ana-maria imi plac cartile scrise de Nicholas Sparks.tocmai am terminat de citit Accidentul si am inceputIntentii Periculoasede Robin Cook.

m-am uitat si eu printre titlurile recomandate de voi si cand ajung in romania imi voi face din nou provizii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

am citit "cum sa nu dai chix ca femeie"-carmen rico godoy-ceva usor si haios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

mi-a placut f. mult laura esquivel "ca apa pentru ciocolata"(usor fantastica) si " la fel de iute ca dorinta" (care m-a facut sa plang-apropo, mai plange cineva la carti sau filme sau eu sunt depasita de vreme?) si m-a impresionat jose mauro de vasconcelos-"lastarul meu de portocal"- o carte sensibila si trista.

Mergi la inceput