Impresii despre insula Thassos

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Si noi am fost pe drumul 2, cel cu serpentine si fara radare, dar am fost spre Turcia atunci. Nu mi-e clar daca e punct de granita pe drumul ala. Crinutz, cum se numeste punctul de vama Bulgaria-Grecia pe care l-ati folosit voi ?


Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Puiul meu se pregateste de armata: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Este vama la Ormenio.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Crinutz, multumesc mult de tot de info. Poti sa-mi dai si mie mai multe detalii despre Elsa? (incerc din rasputeri sa mai salvez ceva ... )

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Puiul meu se pregateste de armata: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Informatii gasesti pe siteul lor www.elsahaus.gr si poze multe in linkul din semnatura mea.
iti trimit un PM cu preturi.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niordane spune:

Buna
Vrem si noi in thassos in iunie.
Suntem o familie alcatuita din 2 adulti si 2 copii
Avem o dilema: Nu stiu sa aleg intre Potos si Skala Potamia.
Puteti sa ma ajutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna!!! Merge cineva la hotel Maria in potos?
Ne-ar place sa avem companie, mai ales ca
avem un nazdravan de 6 ani....
Noi vrem sa mergem in a doua parte a lui
iunie si ne-a placut Maria ( si e destul de
ieftin?!).
salutari...

didi si cata
http://www.flickr.com/photos/dia_si_cata/
http://picasaweb.google.com/DiasiCata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozomic spune:

Avem o dilema: Nu stiu sa aleg intre Potos si Skala Potamia?
Mergeti neaparat cu masina voastra sau inchiriati acolo. Statiunile sunt relativ apropiate, este o sosea care inconjoara toata insula. poti face drumul acesta intr-o zi, fara probleme si treci prin toate statiunile. Cea mai frumoasa apa de o culoare incredibila, turcoaz este la plaja Psili Amos, dar din pacate plaja e din pietricele si apa e adinca imediat la 2 metri de mal.
Fara indoiala la aceasta dilema iti raspund ca pentru o familie cu copii este mai bine la Scala Potamia. Aici plaja este foarte lata, nisipoasa, intrarea in mare se face treptat, apa este mica pina departe in larg. Limpede, calda, cu pestisori mici care fac deliciul copiilor. Golful este numit din aceste motive Hrisarmundia, adica golful cu nisip de aur, pe romaneste. Un alt avantaj este ca in aceasta statiune esti si la munte si la mare in acelasi timp, deoarece plaja este la poalele unor munti minunati, Ipsarion parca se numesc, care sunt ca cei de la Busteni de la noi. Aerul este deci minunat. Stai in apa si privesti la munti. Ce mai e minunat! (mi s-a facut cam dor!)Noi am stat la Mouragio, iar patroana, doamna Giorgia este de o finete si discretie rar intilnite. Curatenia este exemplara, se schimba zilnic prosoapele si asternutul! Ai frigider, televizor, aer conditionat si o terasa imensa. sa ceri neaparat camera la etaj cu vedere la mare.Pina la plaja faci 5 minute de mers pe jos.Masa cea mai buna e la taverna Crambuza.Preturile sunt excelente 5-8 euro o portie mare,cu garnitura cu tot. Nu comandati desert ca va aduce din partea casei.Copiii vor fi incintati. Potos este mai animat, mai galagios,dar cu o plaja foarte ingusta, 2 rinduri de sezlonguri, de ai picioarele vecinului in cap!
O plaja privata, parca 5 euro intrarea, este MaKryamos,(plina de nemti si englezi, conditii deosebite, piscine, bar pe plaja, loc de joaca pentru copii, pauni si caprioare in parcul imens cu cabanutele raspindite printre copaci, minunata plaja dar scumpa locatia! ca sa dormi acolo ) la 2 km de capitala Limenas. Un oras dragut este si Limenaria in sud, cu un castel cocotat pe faleza si taverne pe malul marii.
Acum depinde ce vrei sa faci in vacanta, in Thasos precis nu te vei plictisi! Si ai sa vezi ca plaja cea buna este la Skala Potamia, chiar daca la inceput o sa ti se para un satuc. Vizitati macar odata satucul Panagia, care este in patrimoniul Unesco. Nu veti regreta.
In drum spre casa vizitati macar 1 ora Kavala, nu o sa va para rau! Concediu placut1 ( si luati-ma si pe mine in bagaj daca puteti!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

bozomic, ce frumos ai povestit, mi s-a facut si mai dor decat imi era.
Dar sa stii ca plaja din Potos nu e toata asa de aglomerata, adica acolo unde se termina, unde e san Antonio beach e chiar larga si neaglomerata, apa mica, plaja cu nisip. Deci vorbesc de partea opusa centrului potosului. Mie de ex, nu imi place plaja care se afla in fata tavernelor, unde e si Irene. E prea aglomerat si lumea se uita fix in fundul tau.
Oricum din povestirile voastre constat ca mai am cate ceva de vizitat desi am fost 2 ani la rand. Nu am apucat sa fac plaja la Aliki, la golden beach, la tripiti, psili amos, pefkari etc...Nu am vazut toate orasele. Asa ca ar mai fi cate ceva.

Ralcat ce ai mai facut cu rezervarea? Ai rezolvat?

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niordane spune:

Multumesc pentru toate informatiile.
Am ramas cu Skala Potamia optiune principala.
Problema este ca acolo nu am gasit cazarea care ma intereseaza.
Si anume nu am gasit un apartament pentru 2 adulti si 2 copii.
Puteti sa ma ajutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Eu am rezolvat deocamdata ca imi returneaza banu esperia. Cu haus elsa inca n-am vorbit, maine o s-o rezolv si pe ea.
Eu m-am decis la Potos pentru ca e cel mai in sud si cred ca am mai mare sansa de apa mai calda la inceputul sezonului. Si pentru ca nu e port de ferry.
Cum am noutati cum zic. Crina multumesc mult de tot pentru tot ajutorul, sunt datoare vanduta.

Copiii merita tot efortul nostru
Simona, Sonia,
Alex, Andrei


Puiul meu se pregateste de armata: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Pregatire

Mergi la inceput