Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

------------
Buunn...concluzionam de aici ca un artist care, l-a intilnit pe Dzeu nu va mai face arta..ci va incepe sa se roage??!!! Avem ceva exemple???
-----------
Da!!!! pr Savatie, Sf Sofronie din Essex, ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

In buna traditie a fanteziilor copilariei de genul "Cine e mai tare Superman sau Batman" tare as vrea sa'i mai vad fata in fata pe Savastie Schizofrenicul si Exorcistul de la Tanacu

Alin

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by casandra

------------
Buunn...concluzionam de aici ca un artist care, l-a intilnit pe Dzeu nu va mai face arta..ci va incepe sa se roage??!!! Avem ceva exemple???
-----------
Da!!!! pr Savatie, Sf Sofronie din Essex, ...



Casandra, imi cer iertare de ignoranta; de Savastie am auzit, da' cine-i Sf. Sofronie ca artist???

Iar acum, chiar trebuie sa-mi iau la revedere pentru citeva zile de la voi, si nu pentru ca discutia ma oboseste, ci fiindca voi avea parte de weekend...hehehe... artistic. Miine zbor la Viena si n-as vrea, nici chiar in schimbul unei discutii superinteresante despre parintele Savastie, sa ratez Muzeul Artelor Fine sau galeria austriaca de la Belvedere. Sa ne auzim cu bine!!!


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by casandra

------------
Buunn...concluzionam de aici ca un artist care, l-a intilnit pe Dzeu nu va mai face arta..ci va incepe sa se roage??!!! Avem ceva exemple???
-----------
Da!!!! pr Savatie, Sf Sofronie din Essex, ...

Casandra, imi cer iertare de ignoranta; de Savastie am auzit, da' cine-i Sf. Sofronie ca artist???pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Lilanda,am amintit eu de parintele Sofronie la inceput(inca nu e canonizat ca sfant,dar sigur va fi).El era pe drumul afirmarii sale ca pictor,incepuse sa fie recunoscut ca un artist talentat,dar a renuntat la tot pentru a se dedica in totalitate rugaciunii.Probabil ca daca s-ar fi dedicat in totalitate artei,ar fi ajuns un mare pictor.Dar s-a dedicat lui Dumnezeu si a ajuns sfant.Este suficient sa citesti macar cateva pagini din scrierile sale,sunt cutremuratoare,este ceva deosebit,poti vedea ce inseamna un om indumnezeit.Si cum zicea Gandacelu pe aici,asta e opera de arta suprema.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------------
Apoi de ce crede Savastie ca necredinciosul face arta doar de a scapa de frica de anonimat??? Io tocmai sustineam ca faci arta, ca sa exprimi ceva, chiar si dragostea pentru iubit (ca doar asa facu si Savastie)!!! In plus, Sabina si altii pe linga sustin ca faci arta fiindca esti "macinat/framantat/chinuit de ceva"...asa ca de unde si pina unde trage concluzia Savastie ca artistul umbla dupa celebritate (raportindu-se la el, probabil!!!)
----------------
De ce nu il stii pe Sf Sofronie, ca artist? Pentru ca a fost credincios si nu i-a fost teama de anonimat.

pr Savatie spune si:
-------------
Iata arta: neimpacarea omului cu moartea, revolta impotriva ei, suferinta din cauza ei.
--------------
adica, spune asi el ca artistul este chinuit/muncit... de ceva. El defineste acel ceva ca frica de moarte.

Si crezi tu ca artistii nu isi doresc recunoastere, apreciere, admiratie? Pai, daca tot ai pomenit-o pe Sabina, mi-am amintit ca ea spunea ca isi doreste ca fiica ei sa fie mandra de ea, sa isi aminteasca de compozitiile ei, mai degraba decat de prestatiile casnice.

Savatie mai spune:
-------------
El este tiranizat de idei care îl smulg realității. El este hărțuit de aceste idei, oricît de frumoase n-ar părea ele.
------------
Tot de Sabina mi-a amintit si de remuscarile ei ca nu e sotie destul de buna, ca e tare grea impartirea sotie/mama/compozitoare. Inclinatia artistica o smulgea realitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
sau daca venea vrun yogin si va povestea de maya iarasi era sau nu f cool?



Nu, pentru mine personal nu era deloc cool. Iar toata povestea asta cu rejectarea artei imi este la fel de straina ca o doctrina orientala. Pot sa o studiez, pot sa o analizez dar in nici un caz nu o pot adopta. Si, ca veni vorba, chiar ma gandeam la similitudinile astea intre adeptii lui Bivolaru care se feresc foarte de orice ar putea sa ii tulbure, si adeptii ortodoxiei habotnice care se feresc foarte de orice ar putea sa ii sminteasca, mergand pana la a desfiinta valorile umanitatii, cica, de dragul lui Dumnezeu. Si mi se pare cu atat mai periculos. Deci, nu e chiar deloc cool.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by casandra

------------
Buunn...concluzionam de aici ca un artist care, l-a intilnit pe Dzeu nu va mai face arta..ci va incepe sa se roage??!!! Avem ceva exemple???
-----------
Da!!!! pr Savatie, Sf Sofronie din Essex, ...



Casandra, imi cer iertare de ignoranta; de Savastie am auzit, da' cine-i Sf. Sofronie ca artist???



pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet



Lilanda,am amintit eu de parintele Sofronie la inceput(inca nu e canonizat ca sfant,dar sigur va fi).El era pe drumul afirmarii sale ca pictor,incepuse sa fie recunoscut ca un artist talentat,dar a renuntat la tot pentru a se dedica in totalitate rugaciunii.Probabil ca daca s-ar fi dedicat in totalitate artei,ar fi ajuns un mare pictor.Dar s-a dedicat lui Dumnezeu si a ajuns sfant.Este suficient sa citesti macar cateva pagini din scrierile sale,sunt cutremuratoare,este ceva deosebit,poti vedea ce inseamna un om indumnezeit.Si cum zicea Gandacelu pe aici,asta e opera de arta suprema.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Exact, pacat ca nu au renuntat la a crea si Beethoven, si Michelangelo, si Mozart si toata clica lor de complexati. Va dati seama ce galerie de sfinti aveam acuma, care i-ar fi tinut companie lu' Stefan cel Mare (si Sfant, bineinteles)? Ce opere de arta? Puah! Trebuiau sa se retraga intr-o chilie si sa se dedice "operei supreme de arta". De ce sa creezi pentru altii cand poti crea numai pt tine? Adicatelea, pana in final, singurul lucru care conteaza e mantuirea ta personala. Iote exemplu de altruism crestin 100%! La yoghinii aia adevarati (nu aia cool) exista conceptul de boddhisatva, dar pt noi e prea mult.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by casandra
Si crezi tu ca artistii nu isi doresc recunoastere, apreciere, admiratie? Pai, daca tot ai pomenit-o pe Sabina, mi-am amintit ca ea spunea ca isi doreste ca fiica ei sa fie mandra de ea, sa isi aminteasca de compozitiile ei, mai degraba decat de prestatiile casnice.
Tot de Sabina mi-a amintit si de remuscarile ei ca nu e sotie destul de buna, ca e tare grea impartirea sotie/mama/compozitoare. Inclinatia artistica o smulgea realitatii.



Complet nerelevant, nu te supara. Eu nu creez nimic si tot as vrea sa isi aminteasca fiul meu de mine pentru altceva decat prestatiile casnice. Idem cu remuscarile, nu trebuie sa fii artista ca sa le ai si nu are nici o legatura cu ancoratul in realitate, iti e de ajuns o profesie solicitanta.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Tot io, ma scuzati... Nu pot sa nu ma intreb, si va rog sa ma lamuriti, cele care sustineti ca preotul asta are dreptate, cum intentionati sa va educati copiii din punct de vedere cultural? Ce gen de valori culturale intentionati sa le insuflati? O sa-i duceti sa vada Capela Sixtina, sau nu? Are copilul nevoie si de altfel de spiritualitate, sau e suficient sa invete sa se roage? Ce o sa-i spuneti, "uite, mama, pictura asta a fost facuta de un nene complexat si nebun care nu a fost in stare sa-l gaseasca pe Dumnezeu"?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

cat despre articolul Parintelui, intr-adevar, mesajul lui Savatie trebuie citit de la un anumit nivel duhovnicesc in sus, el se adreseaza celor care au inceput, calugareste, sa se rupa de lumea asta (nefiind neaparat calugari)
Pai in cazul asta articolul ar trebui insotit de un avertisment, ceva, ca sa nu bage-n fibrilatii pe tot omul de rand amator de arte. Daca este vorba de adevarurile dumisale individuale, revelate dupa post indelungat, rugaciune si lepadare de sine si de lume si nu ma privesc pe mine, mireanul, iarasi trebuia anuntat. Pen'ca eu taman eream cu cartile gramada in mijlocul curtii, cu gazul si amnaru' la indemana, sa le dau focului pe toate, sa arza toata desertaciunea asta colturala.

De ce nu mi-a placut articolul parintelui Savatie? In primul rand pentru ca e vehement. In al doilea rand pentru ca este o reteta simpla (simplista chiar) de manipulare:
1. cateva chestii reale, palpabile si sacaitoare cum ar fi "arta" de consum; o gasim pe toate drumurile, suntem rasfatati sau agreasati de "arta" de cu zori si pana-n noapte...
2. cateva sabloane ieftine de tip "artistii sunt cu totii cam dusi cu mintea, fara nici un Dumnezeu, niste chinuiti sociopati care alta grija n-au decat posteritatea si de doi franci absint..."
3. cateva teorii ne-verificablie dar credibile despre degradarea societatii, pierderea identitatii si-altele asemenea

Si dupa ce ne serveste cateva "adevaruri" de-astea esentiale, zbaaang! ne serveste si versiunea dumisale, care urmand celorlalte capata la randul sau valoare de adevar...

sincer, era mai distractiva, mai instructiva si, de ce nu, mai constructiva discutia asta pana la articolul parintelui Savatie ilumina(n)tul.

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput