Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Articolul lui Savatie nu este extremist. Doar spune lucrurilor pe nume. Dar noi nu vrem sa vedem, pentru ca asta ar insemna sa ne schimbam, sa renuntam la cate ceva, care ne asigura o anumita stare de bine, ar trebui sa ne asumam statutul de credinciosi, daca spre asta nazuim.

Pai ce spune Savatie? Spune ca credinciosul nu poate fi artist. Acum intrebarea e cine e credincios cu adevarat? Pai cine? Doar sfintii. Sa nu ne amagim. Care sfant a murit artist?

Savatie spune ca artistul e complexat. Care artist nu e complexat?

--------------
Ai dreptate Sabina sa fi data peste cap pentru ca, potrivit lui Savatie, tu daca esti artista, n-ai nici o sansa de-a ramine si credincioasa...:-((
--------------
Savantie nu spune asta. Spune ca pe masura ce inaintezi in credinta, te vei adanci in ea si nu vei mai avea nevoie de arta.

--------------
De ce credinciosul nu se poate intilni cu Dzeu prin arta??
--------------
Te poti intalni cu Dumnezeu in arta, dar dupa ce il gasesti vei fi mult prea implinit pentru a picta, compune, dansa,....

Uite, de exemplu, sa spunem ca pictezi asteptandu-ti iubitul. Te gandesti la el, te inspira, pictezi cu sarg... Dar cand vine, cand e alaturi de tine, dupa ce l-ai asteptat cu sufletul la gura, ce faci, pictezi sau te duci la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by casandra

Articolul lui Savatie nu este extremist. Doar spune lucrurilor pe nume. Dar noi nu vrem sa vedem, pentru ca asta ar insemna sa ne schimbam, sa renuntam la cate ceva, care ne asigura o anumita stare de bine, ar trebui sa ne asumam statutul de credinciosi, daca spre asta nazuim.

Pai ce spune Savatie? Spune ca credinciosul nu poate fi artist. Acum intrebarea e cine e credincios cu adevarat? Pai cine? Doar sfintii. Sa nu ne amagim. Care sfant a murit artist?

Savatie spune ca artistul e complexat. Care artist nu e complexat?

--------------
Ai dreptate Sabina sa fi data peste cap pentru ca, potrivit lui Savatie, tu daca esti artista, n-ai nici o sansa de-a ramine si credincioasa...:-((
--------------
Savantie nu spune asta. Spune ca pe masura ce inaintezi in credinta, te vei adanci in ea si nu vei mai avea nevoie de arta.

--------------
De ce credinciosul nu se poate intilni cu Dzeu prin arta??
--------------
Te poti intalni cu Dumnezeu in arta, dar dupa ce il gasesti vei fi mult prea implinit pentru a picta, compune, dansa,....

Uite, de exemplu, sa spunem ca pictezi asteptandu-ti iubitul. Te gandesti la el, te inspira, pictezi cu sarg... Dar cand vine, cand e alaturi de tine, dupa ce l-ai asteptat cu sufletul la gura, ce faci, pictezi sau te duci la el?




asa simt si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by casandra

Savantie nu spune asta. Spune ca pe masura ce inaintezi in credinta, te vei adanci in ea si nu vei mai avea nevoie de arta.





casandra, unde spune asta, fiindca oricum as suci io fraza "Credinciosul zice: "Pe mine Tie reda-ma".De aceea credinciosul nu poate fi artist", nu-mi iese concluzia ta...chiar si citind in context. In plus Savatie spune ca "intilnirea cu Dzeu anuleaza metoda, adica arta"...de aia exemplul tau nu are analogie cu ce discutam noi aici (fiindca, io nu pictez ca sa-mi intilnesc iubitul...eventual iau un tramvai pina la el...asta e metoda!!)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

--------------
(fiindca, io nu pictez ca sa-mi intilnesc iubitul...eventual iau un tramvai pina la el...asta e metoda!!)
--------------------
In analogia mea, iubitul era Dumnezeu. Pentru ca prima porunca este sa Il iubim pe Dumnezeu, cu toata puterea.
Tu tocmai spusesi ca cine are dor de Dumnezeu nu picteaza, ci se duce catre el. Tramvaiul este rugaciunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Daaa, da' Savatie zice ca tocmai se anuleaza metoda...adica tramvaiul!!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Pai si n-are dreptate, in momentul in care ai ajuns la el, ce iti mai trebuie tramvaiul? Te mai gandesti la tramvai? Discutati despre tramvai? De asta te duci la el?


-------------
casandra, unde spune asta, fiindca oricum as suci io fraza "Credinciosul zice: "Pe mine Tie reda-ma".De aceea credinciosul nu poate fi artist", nu-mi iese concluzia ta...chiar si citind in context.
-------------

Cand credinciosul zice "Pe mine Tie reda-ma", ce face? Se roaga. Rugandu-se, credinta-i sporeste. Sporindu-i credinta, simte nevoia sa se roage mai mult, mai des, iar nevoia de arta dispare, fiind inlocuita cu nevoia de rugaciune.
Si tu ai spus, in felul tau, ca credinciosul nu poate fi artist. Cand ti se face dor, iei tramvaiul, nu pictezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ma iertati, zic si eu ceva paralel cu discutia, ca de obicei

Parintele Savatie NU e schizofren, era doar genial cand l-au bagat profii de la scoala in spital... in acea perioada, a castigat si un mare premiu la poezie si atunci si-au dat seama ca, de fapt, era doar artist, nu si nebun (spre dezamagirea lui lil, care il voia invers)

am citit o carte biografica, nu mai stiu amanunte, dar asta era esenta

cat despre articolul Parintelui, intr-adevar, mesajul lui Savatie trebuie citit de la un anumit nivel duhovnicesc in sus, el se adreseaza celor care au inceput, calugareste, sa se rupa de lumea asta (nefiind neaparat calugari) si sa aspire cu toata fiinta catre Dumnezeu... cine i-ar putea acuza ca isi daruiesc inimile integral si dupa porunci Domnului?
numai ca e greu de inteles ca crestinismul nu e o cafea cu lapte, pe care sa o consumam la o tigare

mai vad in mesajul Parintelui inca ceva, foarte personal: o spovedanie, o ruptura (violenta) de trecutul lui (este scris la inceputul convertirii), o dezbracare de omul vechi, o lepadare, o dinamitare a vechilor idoli (arta) in momentul intalnirii cu Adevarul

de asta este scuzabil tonul dur pe care scrie, pentru ca se refera in primul rand la el - eu am inteles foarte bine acest mesaj, pentru ca am simit la fel in momentul intrarii in Biserica, ca trebuie sa las "afara" tot ce imi umpluse in mod iluzoriu viata inainte

ma intreb, daca venea Rimbaud si scotea un manifest al avangardismului si al anti-artei din acest discurs ati fi fost sau nu extaziati?
sau daca venea vrun yogin si va povestea de maya iarasi era sau nu f cool?

problema este, pana la urma, tot prejudecata... dar pe invers, dragii mosului, pe invers

fara suparare, io nu mai scriu ca ma oboseste discutia (poate pe voi va amuza) si apoi, incepe sa-mi placa si aura asta, arat si eu acuma a gandac in mijlocu' naturii, nu?

ps: pana la urma, parintele a scris tot cam ca un artist, inspirat, de ce nu respectati sinceritatea si ecorseul cu care isi sfarama fostul condei?

pps: nah! acu v-am bagat in moebius! scapa cine poate!


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Sa inteleg deci ca Sabina ar/va trebui sa se reprofileze, pentru ca pe masura ce va inainta in credinta nu va mai avea nevoie de arta, nu va mai avea nevoie sa compuna ?

Dar mai bine s-o lasam pe Sabina sa ne spuna ea ce anume a dat-o peste cap in articolul lui Savatie !

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Buunn...concluzionam de aici ca un artist care, l-a intilnit pe Dzeu nu va mai face arta..ci va incepe sa se roage??!!! Avem ceva exemple???

Apoi de ce crede Savastie ca necredinciosul face arta doar de a scapa de frica de anonimat??? Io tocmai sustineam ca faci arta, ca sa exprimi ceva, chiar si dragostea pentru iubit (ca doar asa facu si Savastie)!!! In plus, Sabina si altii pe linga sustin ca faci arta fiindca esti "macinat/framantat/chinuit de ceva"...asa ca de unde si pina unde trage concluzia Savastie ca artistul umbla dupa celebritate (raportindu-se la el, probabil!!!)

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
Parintele Savatie NU e schizofren, era doar genial cand l-au bagat profii de la scoala in spital... in acea perioada, a castigat si un mare premiu la poezie si atunci si-au dat seama ca, de fapt, era doar artist, nu si nebun (spre dezamagirea lui lil, care il voia invers)




gindacel, io' nu-l vreau nicicum pe dl. Savastie!!! iar schizofrenic nu l-am facut io, ci doctorii, care mai sustin ca schizofrenicul e o fiinta foarte inteligenta...da' de la a-l asculta si pina la a-l imbratisa dogmatic e cale lunga...
In plus a mai zis ca nu "avangardimsul" concluziei sale m-a bulversat, ci tocami califcativele pe care le ofera generos artei...asa in general...:-((

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput