Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by RA

He,he,Qsar,ba ar fi o discutie.Cred c-ai "trisat" cand ai facut asocierea asta.Stii de ce? Lautrec se bucura de o particularitate,care,dupa umila mea parere,il face automat mai valoros:e greu sa-l bagi intr-un sablon!



cum adica in sablon? pai io aveam un tricou cu circu' (calu' alb sau cum s-o chema) (mi-l luase mama cand am luat la tonitza) si ala, ca sa fie imprimat pe tricou, nu ii trebuia un sablon?

cum, cum, ca nu-nteleg!

edit: nu era "circu', da' nici departe nu era... iac-www.normandy-tapestry.com/images/toulouse%20lautrec,%20moulin%20rouge.jpg" target="_blank">asta era - oricum, intrebarea ramane ibidema...

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

nu ca nu sa mai doneaza puncteeeeeeeeeeee

tata lu toma, mai esti sau sa iti dau un bip?


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Gandace-gandace... considera-te a(d)vertizata! :))

RA,

Ok, recunosc ca am trisat. Putin. Hai sa o luam altfel, nu din punct de vedere artistic: Ii este mai placut lui Dumnezeu Rubliov care i-a dat chip (fortez un pic, de acord) sau tata Maria a lu' mosu' Gavril Somatca de pe valea Bistritei, care picta. Naiv. Sfintii ii facea numai asaaa, niste contururi fara chip; si cand am iscodit-o a lasat ochii in jos si-a soptit ca nu indrazneste pana intr-acolo...
Sigur, posteritatea ca posteritatea... Dar in topul meu personal conduce tata Maria lu' Gavril.

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Gandacule,io nu vreu sa schimb nik,ca nu facui nik,da' ma aflu si io in treaba...si cum mai am si alte trebi,mai vin din cand in cand
No,sa-ti treaca spatele cat mai repede.Intre timp,ia-ti un lap.

Lilanda,da,conform cu titlul,despre asta ar trebui sa vorbim,dar conform cu ce ne-ntreaba Sabina,vitavercea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Sunt, sunt da' nu stiu ce sa fac ... gandu' rau imi zice sa te ajut sa-ti schimbi si anume aura care este ... gandu' bun imi zice sa-ti vindec coloana ...

_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Q-ule,femeia aia e geniala dac-a facut asa ceva si mai ales,daca a pus asa o motivatie!
Si da,sunt de acord ca celebritatea tine mult mai mult de reclama decat de geniu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Sunt, sunt da' nu stiu ce sa fac ... gandu' rau imi zice sa te ajut sa-ti schimbi si anume aura care este ... gandu' bun imi zice sa-ti vindec coloana ...

_
Sunt moderator dar ma tratez



si dupa ce te iei? dupa etic sau estetic?
de fapt, postand deja ai raspuns si te-ai dat de gol...

q, ma provoci cu rubliov ca stii ca mie imi place peste poate... deci tu dupa ce judeci mey? nu inteleg? dupa ce? dupa sufletul celui care picteaza? dupa inocenta sau dupa inteligenta?

rubliov a fost sanctificat, deci le avea pe ambele

va multumesc tuturor, ma duc sa ma-ntind pe pat sa nu mor


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Asa m-a luat valul,ca-mi si imaginam deja ce picteaza tata Maria,c-am uitat ca,de fapt tu m-ai intrebat ceva...Iti raspund prin plagiat(ce sa fac,recunosc ca m-ai marcat pe azi):nu stiu,nu ma-ndraznesc pana acolo!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Da' santaju' lu' matale cum e ? Etic, hm ? Estetic, hm ?



_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
q, ma provoci cu rubliov ca stii ca mie imi place peste poate... deci tu dupa ce judeci mey? nu inteleg? dupa ce? dupa sufletul celui care picteaza? dupa inocenta sau dupa inteligenta?
...dupa smerenie, daca e s-o luam pe-ale' dogmatice. :)) Dupa smerenia artistului si-a receptorului. Pentru ca eu cred ca pe undeva s-a produs o "rasucitura logica"... Adeca daca acceptam ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa, este implicit valabila si reciproca?

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput