Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Da' santaju' lu' matale cum e ? Etic, hm ? Estetic, hm ?



_
Sunt moderator dar ma tratez



dupa cat ma dau in stamba, cred ca estetic (dar cu aparenta fariseica de etic)

ps: ignorati-ma, va rog frumos!
pps: deja is in pat cu laptopul
ppps: mai q, da' de unde-ai auzit matale ca sfintii nu au chip? sfintii au fost oameni ca si noi... tu esti saturata de estetisme si te-ai intors la naivisme, ma gandesc eu, ca altfel nu-mi explic


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by qsar

quote:
q, ma provoci cu rubliov ca stii ca mie imi place peste poate... deci tu dupa ce judeci mey? nu inteleg? dupa ce? dupa sufletul celui care picteaza? dupa inocenta sau dupa inteligenta?
...dupa smerenie, daca e s-o luam pe-ale' dogmatice. :)) Dupa smerenia artistului si-a receptorului. Pentru ca eu cred ca pe undeva s-a produs o "rasucitura logica"... Adeca daca acceptam ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa, este implicit valabila si reciproca?

Q


Honi soit qui mal y pense...



smerenia o judeca doar Dumnezeu, nu noi, ca exista o multime de false smerenii care se vad mai dihai decat adevarata smerenie, care trece neobservata

cat despre smerenia receptorului, aici m-ai prins, ca io nu sunt smerita ca tine

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chip si asemanare, dar in caderea din Rai, omul a pierdut asemenarea, pe care e dator sa o recastige, implinind virtutile
reciproca e, deci, adevarata, numai in cazuri rare, persoanele de fata se exclud

iertati!


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
mai q, da' de unde-ai auzit matale ca sfintii nu au chip?
Eu, draguta, te-as ignora, dar nu poci :)). Unde-am auzit?
"chipul lui Dumnezeu a-l vedea nu este ingaduit oamenilor nici cetelor ingeresti" (cit. fff aprox.) Ringabel?
edit: Eu nu spun ca sfintii n-au chip... doar ca "ne cam riscam" daca cu arta cu tematica religioasa. :))
quote:
dar vorbeam despre sfinti, nu despre Dumnezeu
pentru mine e tot-una... pen'ca sfintenia poate fi contopirea cu Dumnezeu. In rest, chipurile sfintilor sunt niste tablouri, portretele unor oameni de treaba.


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by qsar

quote:
mai q, da' de unde-ai auzit matale ca sfintii nu au chip?
Eu, draguta, te-as ignora, dar nu poci :)). Unde-am auzit?
"chipul lui Dumnezeu a-l vedea nu este ingaduit oamenilor nici cetelor ingeresti" (cit. fff aprox.)

Ringabel?


Honi soit qui mal y pense...




q, dar vorbeam despre sfinti, nu despre Dumnezeu...

io una asa credeam...


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

cat despre "Sfanta Treime", ca acum am inteles la ce te gandeai, tu, de fapt: la cea mai celebra icoana a lui Rubliov, sa stii ca nici o icoana nu este pictata daca nu are corespondent biblic, asa ca si aceasta Sfanta Treime are urmatorul corespondent: cauta la Avraam si Sarra care i-au ospatat pe cei trei straini la Stejarul Mamvri, fara a sti ca sunt ingeri (tot aceeasi ingeri vor merge apoi in Sodoma si Gomora si vor fi adapostiti de Lot, care cred ca era fratele lui Avraam)

acesti trei ingeri, au descoperit apoi Avraam si Lot, erau, de fapt, Dumnezeu, Sfanta Treime

asadar, icoana figureaza o intamplare reala petrecuta in Vechiul Testament - nu imaginatia "indrazneata" a pictorului!

cat despre sfinti, ei au fost oameni ca noi, si nu arata altfel acum, in Rai, tot asa arata, au chip omenesc, deci faptul ca nu ii picta acea pictorita naiva nu inseamna ca era, mama, inocenta si smerita, ci doar nestiutoare
cat despre icoana "Sfintei Treimi" a lui Rubliov, intruchipeaza intreaga teologie ortodoxa, ca sa vezi ca e si "adanca", nu doar bine pictata - iti recomand cartea monahului Gabriel Bunghe pe aceasta tema, in care explica foarte bine care toate sensurile si profunzimile...

iertare!


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
cat despre sfinti, ei au fost oameni ca noi, si nu arata altfel acum, in rai, tot asa arata, au chip omenesc, deci faptul ca nu ii picta acea pictorita naiva nu inseamna ca era, mama, inocenta si smerita, ci doar nestiutoare
Ooo, biata tata Maria lu' Gavril :)). Pai ea biata, analfabeta, nu se simtea vrednica sa deschie nici macar sandala unui stiutor de carte (considera si invataura un har de la Dumnezeu) d-apoi sa picteze chipul unui sfant "ridicat" prin duh...

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Cu alte cuvinte, draga Gandacel, avem in fata un "happening" estetic, etic, de inspiratie divina si cu rol de educare a plebei !?
Sabino-bino-bino-bino, vino sa-ti vezi visu' cu ochii !!!




_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

bine, q, toata admiratia mea! io nu ma simt vrednica sa pun mana pe pensula... inseamana ca sunt cea mai "cool" dintre toti?


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by qsarpen'ca sfintenia poate fi contopirea cu Dumnezeu. In rest, chipurile sfintilor sunt niste tablouri, portretele unor oameni de treaba.


sfintenia poate fi contopirea cu Dumnezeu numai in panteism, nu si in crestinism (despre care discutam)

cat despre diferentele intre icoana si tablou, asta e alt subiect

cat despre "sfintii au fost niste oameni de treaba", se bate cap in cap cu panteismul de mai sus

am impresia ca iarasi am ajuns la diferente intre defintiile de termeni... ca sa ii clarificam, e multa munca de convingere, mai bine zis de convertire, si cum stiu ca nu te scot din ale tale...

cu respect pentru libertatea ta de gandire libera,
va pupic
si ma duc (definitiv) acum la culcare


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:



Bine-bine! Ca vorbiram de religie si arta; arta religioasa de inspiratie crestina ne este cel mai la indemana pentru exemplificari :)). Dar cum eu nu mi-am declinat religia, si nici n-am de gand...

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput