Religia si Arta (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ai ca mai bag una din Tudor Octavian, ca prea-i misto... sper sa nu o ia tata lu toma personal

quote:
UN SAT UNDE NUMELE localnicilor pare sa fi fost secretizat de o masina pentru uzul spionilor. In acte, Costica e Costca, Marioara e Mariroa, Vasilescu e Vasilscu. Putini sunt taranii carora sa nu li se fi pocit in inscrisuri oficiale prenumele sau familia.

Oamenii sunt consolati: toti sunt analfabeti cu patru clase, iar primarele, care are sapte, dar si-a cumparat diploma de doctorat, e cel mai impacat cu situatia. "Daca era numai sapte, opt – zice el cu filozofia persoanei care se stie aprobat de comunitate – facea sa te superi. Dar e toti". Pe ai primarului ii chema candva Buzaverde, dar scribul care intocmea hartiile de botez i-a chinuit toate literele si a iesit italienescul Bazuvurdi.



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Conchita sincer nu mi se pare ca n-ar avea dreptate, dar nici ca are...ci doar ca este extrem de simplist, copiat, "folosit", "uzat"...mesajul, cei care au cazut in extaz la citirea celor scrise de el, cu mesaj duhovnicesc sau nu...intreb asa: oare e mai bine sa mergi direct la sursa, sa-l citesti pe Iisus sau pe ceilalti care il interpreteaza...asta sincer este off-topic, dar ca idee eu zic ca-si are rostul...de ce?

Pai el poate fff bine sa interpreteze din prisma lui, din viziunea lui, din "revelatiile"lui dar cine imi spune mie ca asta este ADEVARUL...din cate stiu eu, nu sunt practicanta, dar din cate stiu eu Isus este cel care spune: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata...deci el dupa mine reprezinta "sursa"...nu Savatie...dar de povestirea Thais ati citit...pai daca o lauam asa, diavolul tenteaza oriunde, si-n pustie.

Revenind la Arta...vedeti ca am scris cu majuscula :-))...asa un gust metalic am in gura, cand citesc inversunarea impotriva a tot ce mie mi se pare "dumnezeisc" (se poate citi si divin) in secole de progres ale omenirii...toate tablourile, toate culorile, luminile, muzica, cartile...incat sa iau acum buretele si sa sterg tot mi se pare ceva de domeniul fantasticului, de "tertipurile" de care s-au folosit renascentistii sa poata cerceta cadravele, pemtru a vedea corpul omenesc...de cate idei revolutionare ar fi murit in fasa, de fuga tuturor protestantilor in Flandra sau mai sus spre Nord cand biserica le-a interzis "libertati"...de multe, fff multe exemple pe care le stiti si voi nu e nevoie sa le insir.

Daca mi-ati da un alt exemplu decat Savatie care spune ca arta duce la necredinta...as avea sincer dorinta de a-mi reevalua propriul meu atasament pentru biserica ortodoxa...oare de ce grecii, unii dintre cei mai "ortodocsi"daca ma pot exprima asa...nu au distrus ramasitele antichitatii, de ce convietuieste, ortodoxismul acolo alaturi de ele...sa inteleg ca pentru a ne mantui, avem nevoie de asta, deci vom privi arta doar la modul "trecut"??!!

Mai departe sincer, desi citesc de 3 pagini de unde nu am mai apucat, discutia parca a luat alta infatisare...si daca este o discutie doar intre "initiati"...e normal ca eu nu-mi pot da cu parerea necitind cartile sfintilor si neprivind arta decat ca o mare si iremediabil "indragostita".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:




Sânt un frate tânăr, care crede în dreptate,
Am ochi negri, dar am mâinile curate.
Iubesc pletele si ploaia si cămăsile-nflorate,
Nu răspund când mi se-aruncă vorbe-n spate.

Un fapt fără importantă mă poate face să sper,
Mă-nclin si pun în balantă ce-i sfânt cu ce-i efemer.

Peste tot atârnă greu
Teama de sinceritate...

Dar de câte ori, prieteni, n-am surâs cu întristare,
Când sperantele păreau înselătoare.
Când necinstea si prostia si-ascundeau prin gropi norocul,
Stiti de câte ori, prieteni, le-am prins jocul.

Ne-am săturat de palavre, de cărti si filme de soc,
Cu vampe, regi si cadavre, cu stele de iarmaroc. [...]

Ploaia care va veni
Le va potopi pe toate.
Să-ncercăm să facem noi
un pământ fără păcate.

Ploaia care va veni
Le va potopi pe toate...


PLOAIA CARE VA VENI - Dorin Liviu Zaharia



Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

da' ploaia aia, cine-o trimite, ha?

da, stiu, se imbraca q in paparuda


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

da' ploaia aia, cine-o trimite, ha?

da, stiu, se imbraca q in paparuda


Mei, io nu ma pretez la ritualuri din astea pagane, precrestine... ca sa nu mai vorbim ca la calendarul agricol momentul paparudelor este putin cam depasit. Si-apoi cum mi-ar sedea mie, urbana, carunta si serioasa cum ma stii, imbracata-n joarde de trestie cu matisori si dansand bezmetica cu galeata-n mana?

Atat! Sa revenim la cestiune, va rog!

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

quote:
Originally posted by cataghe
[
Exact, pacat ca nu au renuntat la a crea si Beethoven, si Michelangelo, si Mozart si toata clica lor de complexati. Va dati seama ce galerie de sfinti aveam acuma, care i-ar fi tinut companie lu' Stefan cel Mare (si Sfant, bineinteles)? Ce opere de arta? Puah! Trebuiau sa se retraga intr-o chilie si sa se dedice "operei supreme de arta". De ce sa creezi pentru altii cand poti crea numai pt tine? Adicatelea, pana in final, singurul lucru care conteaza e mantuirea ta personala. Iote exemplu de altruism crestin 100%! La yoghinii aia adevarati (nu aia cool) exista conceptul de boddhisatva, dar pt noi e prea mult.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



De ce batjocoresti ceea ce nu intelegi?

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA





Nu batjocoresc nimic, nu am facut decat sa continui ducand pana la absurd o idee expusa aici pe forum. Si am pus niste intrebari la care, bineinteles, nu mi-a raspuns nimeni, decat cu asa zise "exemple personale" de "artisti" prezenti pe aici prin batatura care isi imagineaza ca ei sunt un model care explica foarte bine zbuciumul creator prin care au trecut geniile omenirii pentru ca la un moment dat au incercat ei sa scrie nush ce, si dupa aia au ajuns la concluzia ca e mai bine sa se roage (nu ma refer la Sabina, in caz ca se va gasi vreun "binevoitor" care sa-mi perverteasca spusele). Ceea ce probabil a fost o hotarare inteleapta in cazuri particulare, dar sa nu generalizam.

Deci Irina, sa reluam, scuze daca te-ai simtit jignita, dar as vrea sa ripostezi la ceea ce am scris cu contraargumente, eu asta astept intr-o discutie. Chestia cu "vai ce obraznica esti" nu prea mai merge la varsta mea, crede-ma, si in nici un caz din partea cuiva de aici de pe forum. Fara suparare.

P.S. A, si nu inteleg de ce te simti jignita, pentru ca,,, Casandra a si raspuns la postare si a recunoscut ca ea sa crede, ca toti astia citati de mine ar fi trebuit sa se retraga in rugaciune in loc sa creeze. Deci...?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Catalina, am citit postarea ta, stai linistita, dar deocamdata nu am timp sa raspund.
Atata doar nu imi amintesc care e intrebarea despre educatia copiilor. Daca poti sa o repet, ar fi bine.
Oricum, eu nu am spus ca artistii ar fi trebuit sa se retraga in rugaciune. Nu sunt eu in masura sa le spun ce trebuie si ce nu trebuie sa faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lena
Pai el poate fff bine sa interpreteze din prisma lui, din viziunea lui, din "revelatiile"lui dar cine imi spune mie ca asta este ADEVARUL...din cate stiu eu, nu sunt practicanta, dar din cate stiu eu Isus este cel care spune: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata...deci el dupa mine reprezinta "sursa"...nu Savatie...dar de povestirea Thais ati citit...pai daca o lauam asa, diavolul tenteaza oriunde, si-n pustie.


Lena, dar asta sunt oare asteptarile consumatorilor de arta, sa li se serveasca adevarul de catre artisti? si cum li se pare ca artistul, vezi Savatie, nu raspunde dupa calapod, gata, sa desfiinteze artistul, de parca artistul ar avea vreo datorie la consumator? intreb si eu, ca prea vad consumatorul mai obsedat de produsul artistic decat insusi creatorul sau.

Vlad, daca zice Gandacelul ca nu stem initiati, acu' gata, ne luam jucarelele si plecam? unde-i Myrrha?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by lena
Revenind la Arta...vedeti ca am scris cu majuscula :-))...asa un gust metalic am in gura, cand citesc inversunarea impotriva a tot ce mie mi se pare "dumnezeisc" (se poate citi si divin) in secole de progres ale omenirii...toate tablourile, toate culorile, luminile, muzica, cartile...incat sa iau acum buretele si sa sterg tot mi se pare ceva de domeniul fantasticului, de "tertipurile" de care s-au folosit renascentistii sa poata cerceta cadravele, pemtru a vedea corpul omenesc...de cate idei revolutionare ar fi murit in fasa, de fuga tuturor protestantilor in Flandra sau mai sus spre Nord cand biserica le-a interzis "libertati"...de multe, fff multe exemple pe care le stiti si voi nu e nevoie sa le insir.


inversunarea nu e buna, asa e. dar nu se pune, in confesiune, ca atunci e inversunare pe sine, e dezamagire mare de om care s-a dus cu sacul la pomul laudat si si-a crescut si mai mult rezerva de incertitudini si angoase.

si unde vorbeste savatie de prigonirea artistilor, maaai, se pare ca citim texte diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

q, intrebarea mea era on-topic

tie ti-ar sta bine, ca altfel nu bateam apropoul, mai ales dac-ai pastra pe tine si camesa aia populara, cu care ne-ai luat ochii

astea fiind zise, eu ma retrag...
cer iertare celor pe care i-am suparat...

ma gandesc daca nu e timp efectiv irosit sa ne certam asa, in van, fiecare cu a lui pana-n panzele albe... nu e mai bine sa discutam ceva constructiv, cum ar fi despre Maica Siluana? sau o fi si cearta buna la ceva?
ne face sa ne simtim mai destepti, da, asa e, si cearta e buna la ceva, e-ntelectuala, bre!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput