Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Va dau eu prima buna dimineata!
cafeaua am baut-o, acu sunt la ceaiul de urzica:)


Ana iubita, zi tot ce vrei lui Alin...da la topicu alalalt

Joanna, ce mai face tatal tau? Irina Claudia, dar matusa ta?



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata!Gata,v-am dat trezirea,vorba Sabinei!
Ca a vezi si sa nu crezi,mey Xeno,azi BO il serbeaza pe Sf. Apostol Toma ,supranumit si Necredinciosul,prietenii stiu de ce.
Din Sf.Evanghelie dupa Ioan:24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamănul, nu era cu ei când a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
26. Și după opt zile, ucenicii Lui erau iarăși înăuntru, și Toma, împreună cu ei. Și a venit Iisus, ușile fiind încuiate, și a stat în mijloc și a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu!
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut! (Ioan 20)Doamne,cu rugaciunile Sf. Apostol Toma,miluieste-ne si mantuieste-ne pe noi!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Sabina,ca sa vezi,ne-am trezit odata!A citit cineva "Euharistia" de Schmemann?Eu nu o am,cred ca azi ma duc sa vad daca este la Sophia.Mi-a recomandat-o parintele.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Ana iubita, zi tot ce vrei lui Alin...da la topicu alalalt



mai zi o data, dar pe inteles: deci el sa ne scrie aici, iar eu sa ma duc sa-i raspund in alta parte? sa ma duc numai eu sa-i raspund in alta parte, sau va mutati si voi raspunsurile pe care deja i le-ati dat, in alta parte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Conchita,nu te supara, ,cred ca Sabina s-a gandit doar ca dezvoltarea discutiei se potriveste mai mult la topicul deschis de Xeno.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

N-ai inteles era o invitatie subtila pt xeno

uof, uof



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sabina

N-ai inteles era o invitatie subtila pt xeno uof, uof

Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
:))Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Conchita,nu te supara, ,cred ca Sabina s-a gandit doar ca dezvoltarea discutiei se potriveste mai mult la topicul deschis de Xeno.


cine vorbeste de suparare?! voiam sa vad daca am inteles bine mesajul. sincer, am crezut ca e vorba de vigilenta cu efect intarziat si voiam sa va marturisesc speranta mea ascunsa ca lumea care va deranjeaza grupul poate o face cu drag subconstient de Ortodoxie si ca eu una nu am nici o legatura cu asta, asa cum pare sa creada si Sabina - eu, un outsider cu mesaje din an in paste la voi. dar, Irina, multumesc de explicatie, suna plauzibil si, ce nu fac eu pentru voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Anaaaaaaaaaa??????
apai outsider sunt eu, nu tu, ca scriu mai rar ca tine, am cam aceeasi frecventa a mesajelor cu xeno, si eu am aceeasi convingere nemarturisita ca si tine ,cu dragu de Ortodoxie si eu ma duc mai rar la biserica ca tine si sunt mult mai fara legatura, ca nici n-am citit cat tine etc etc etc. deci?





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Dragele mele, imi revine _infama_ placere de a va aduce la cunostiinta organizarea Congresului International "Stiinta si Ortodoxie, un dialog necesar"

Sint convins ca putem discuta in pauzele dintre sesiuni pe holurile Academiei despre diferentele dintre teologia apofatica si cea catafatica.

Na, asta sa nu mai zica despre atei conchita ca sintem masini de socotit fara inimi si sentimente.

Mai multe informatii puteti afla de la adresa:
http://www.adstr.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=93


Cu stima,
Alin




Cu ani in urma, s-a organizat la facultatea de fizica o discutie pe tema "stiinta si religie", cu doi invitati, un asistent, poate lector, de la Fizica si unul de la Teologie. Pe ambii ii avusesem profesori, unul facea seminarul de cuantica, iar altul preda la teologie un curs de cultura si civilizatie.
Marea mea surpriza a fost ca fizicianul s-a dovedit un fin teolog, iar teologul a dezamagit printr-un limbaj care s-a vrut "stiintific". Adica a teoretizat mult in termeni teologici, in timp ce profesorul de cuantica mi-a mers direct la inima cu teologia lui.
Dificultatea caracteristica unor astfel de intalniri este lipsa unei terminologii comune si uneori, dificultatea de a-ti recunoaste propriile limite (de ambele parti). Asta desigur, din ceea ce am mai observat si pe la alte conferinte, articole, pe tema asta.
mariuta

Mergi la inceput