Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Neata dragelor,

Mie mi-ar place tare mult sa merg pe 14 oct. la Cuv. Paraschiva, chiar stiu un grup care merge. Care ati fost vreodata, puteti sa ne descrieti putin atmosfera ? Pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Sabina,Doamne ajuta!
Nicol,cat am fost studenta(am facut facultatea in Iasi),am participat in fiecare an la sarbatoarea Cuvioasei Paraschiva.E foarte frumos,orasul e plin de pelerini si peste tot miroase a busuioc si a tamaie.Atmosfera e superba,daca poti sa mergi,nu rata ocazia.Doamne ajuta!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ca vorbeati de copii, duminica pregatisem icre si cumparasem fanta pentru dupa biserica (ne mai adunam in sala sociala, asa e pe aici). Si George: "Icrele le duci la Doamne-Doamne ?" "Da". "Si sucul ?" "Da". "Of, da numa el maninca, eu nu ?"
L-a pus parintele baiat la altar, sa vedeti ce patruns era de importanta momentului...mai mult decit dupa toate citaniile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Ca vorbeati de copii, duminica pregatisem icre si cumparasem fanta pentru dupa biserica (ne mai adunam in sala sociala, asa e pe aici). Si George: "Icrele le duci la Doamne-Doamne ?" "Da". "Si sucul ?" "Da". "Of, da numa el maninca, eu nu ?"
L-a pus parintele baiat la altar, sa vedeti ce patruns era de importanta momentului...mai mult decit dupa toate citaniile mele.

:)) Amuleta,mi-ai amintit de o povestire:o mamica ii da baietelului doi banuti,uite,unul sa-l dai la Biserica,iar celalat sa-ti cumperi cu el bomboane.In drum spre Biserica,baiatul pierde unul din banuti si rugandu-se zice:Doamne,te rog sa ma ierti,dar am pierdut banutul Tau!
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Dragele mele, imi revine _infama_ placere de a va aduce la cunostiinta organizarea Congresului International "Stiinta si Ortodoxie, un dialog necesar"

Sint convins ca putem discuta in pauzele dintre sesiuni pe holurile Academiei despre diferentele dintre teologia apofatica si cea catafatica.

Na, asta sa nu mai zica despre atei conchita ca sintem masini de socotit fara inimi si sentimente.

Mai multe informatii puteti afla de la adresa:
http://www.adstr.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=93


Cu stima,
Alin

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Dragele mele, imi revine _infama_ placere de a va aduce la cunostiinta organizarea Congresului International "Stiinta si Ortodoxie, un dialog necesar"Sint convins ca putem discuta in pauzele dintre sesiuni pe holurile Academiei despre diferentele dintre teologia apofatica si cea catafatica.Na, asta sa nu mai zica despre atei conchita ca sintem masini de socotit fara inimi si sentimente.Mai multe informatii puteti afla de la adresa:
http://www.adstr.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=93
Cu stima,
Alin*segmentation fault*

Deci ne vedem acolo?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca merge xeno merg si io, ca acu am o gramada de timp liber


da cum pica in weekend...s-ar putea sa fiu la busteni.

noapte buna maine o astept pe irina sa dea trezirea



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Sabina

daca merge xeno merg si io, ca acu am o gramada de timp liber
da cum pica in weekend...s-ar putea sa fiu la busteni.


Vin si eu, vin si eu ....

Nu la.... cum ii zicea ? La Congresul International "Stiinta si Ortodoxie, un dialog necesar" (Doamne, si rugaciunea aceea „Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pre mine pacatosul !” e mai usor de zis decat numele acestui congres !!!), ci la Busteni – daca ma iei, of course !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Dragele mele, imi revine _infama_ placere de a va aduce la cunostiinta organizarea Congresului International "Stiinta si Ortodoxie, un dialog necesar"

Sint convins ca putem discuta in pauzele dintre sesiuni pe holurile Academiei despre diferentele dintre teologia apofatica si cea catafatica.

Na, asta sa nu mai zica despre atei conchita ca sintem masini de socotit fara inimi si sentimente.

Mai multe informatii puteti afla de la adresa:
http://www.adstr.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=93


Cu stima,
Alin

*segmentation fault*



Hai ca ma dadushi gata! Si io cred ca ti-e dor, chiar daca nu stii tu de ce sau Cine... Si io care ma hotarasem, ce mai, eram ca si jurata sa nu mai raspund la provocari! :)

bebe si puii:

Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun
Ziua Filiponului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid
Na, asta sa nu mai zica despre atei conchita ca sintem masini de socotit fara inimi si sentimente.


eroare totala. io am incercat sa va persuadez sa observati stiintific ca sunteti+suntem mai mult decat niste masini de socotit. si ca ce ne deosebeste de masini tine de neshte chestii care nu se pot masura si analiza empiric in veci, chiar daca vom ajunge in stadiul de a ne folosi creierul suta la suta. eventual va trebui sa acceptam ca exista si alte forme de cunoastere. si ca masina in sine nu are valoare daca nu e si-un om langa ea care sa-i confere sens. plus, cunoasterea e minunata, daca e in slujba binelui. hai ca iar te-am ametit. :-))

dar mai am un argument imbatabil, draga Xenocid: esti de acord ca absolut toate civilizatiile primitive au gasit de cuviinta sa "inventeze" un dumnezeu sau mai multi? sigur ca esti, ca e fapt dovedit. ei, bine, cum se face ca oameni aflati la distante uriase, fara comunicare intre ei, dezvoltati in medii diferite, s-au trezit hop sa dezvolte aceeasi matrice conceptuala despre lumea inconjuratoare, si anume un Dumnezeu? ia zi tu cum explici asta? vezi sa nu te duci inspre psihologie cu argumentele, ca am contra-argumente pregatite la ce deja stiu ca vrei sa zici.

Mergi la inceput