Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Si pe mine m'a intrebat Bogdan (3 ani) unde merg oamenii cand mor.
I'am spus sincer ca sint ingropati si putrezesc fiind mancati de viermi.

Stiu ca trebuia sa'i spun adevarul si anume ca cei mai multi dintre noi vor merge in Iad unde vor fi chinuiti o eternitate si vor arde vesnic dar nu am vrut sa fiu atat de dur cu el
Alin



Cu explicatia asta l-ai intrecut pe Galileo Galilei! Plus ca daca o sa te uiti bine la ce ai scris...ai ratat ironia!
Numai bine si sa nu ne lasam mancati de viermi si inainte de a muri!


...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Irina.c, inseamna ca ma intelegi daca vorbesc cu mare dor de locurile acelea.Uneori, cand e liniste adanca in jur, inchid ochii si pot auzi clopotele batand pe la o manastire! Mi-am cumparat si o caseta Byzantion, Cantari bizantine din tezaurul Ortodoxiei, Vol.I. E foarte frumoasa.
Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Irina.c, inseamna ca ma intelegi daca vorbesc cu mare dor de locurile acelea.Uneori, cand e liniste adanca in jur, inchid ochii si pot auzi clopotele batand pe la o manastire! Mi-am cumparat si o caseta Byzantion, Cantari bizantine din tezaurul Ortodoxiei, Vol.I. E foarte frumoasa.
Numai bine!
anto...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Da,te inteleg.Si mie mi-e atat de dor,n-am mai fost acasa de 2 aniPoate da Domnul sa mergem luna asta.Abia astept sa ajung la Putna .Chiar,merge cineva la Iasi,la Cuvioasa,pe 14?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

Hmmmm... sunt unii care se arata foaaaaaarte dezinteresati de ortodoxie si religie in general, decretand ca Dumnezeu nu exista. Ma intreb ce mai cauta aici sa strice atmosfera, daca ei cred cu adevarat ca e totul asa de clar si definitiv.

Stiti bancul ala sec si slab cu Nietsche? Asta le-as transmite, dar nu merita sa ma obosesc...

bebe si puii:

Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun
Ziua Filiponului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

<LOL>

Asa ma intrebam si eu de ce ortodocsii adepti ai liniei hard au ales sa raspunda la intrebarea "De ce sinteti atei"

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Apropo de intrebarile copiilor, eu vorbesc lucruri serioase cu Gabriel si uneori ma mir si eu de ce explicatii ajung sa-i dau, le rumega mult in mintisoara lui de copil si nu pot sa evit adevarul. El stie si de invierea oamenilor de la sfarsitul veacurilor, stie si de iad (chiar daca Maica Magdalena zice sa nu le vorbim copiilor), a vazut desene in carti si trebuia sa-i explic, nu e speriat, el are relatia lui cu Dumnezeu si nici nu i-am spus niciodata ca daca face vreun lucru rau se duce in iad. Stie cum l-au chinuit oamenii rai pe mantuitorul, iar dupa Denia din Joia Mare de anul acesta mi-a povestit el cu lux de amanunte, cum l-au impuns cu sulita, cum i-au dat sa bea otet etc. M-am mirat si eu ca nu-i povestisem chiar asa dar a fost atent la evanghelie si a retinut. Ma gandesc si eu uneori ca e prea mic pt astfel de discutii dar nu ma lasa si trebuie sa-i explic pana la urma aproape ca la un om mare. El stie si despre sfintii mucenici care au patimit pt Hristos si nu e deloc speriat. Poate pt ca stie ca pana la urma drumul nostru se termina la Doamne Doamne. Si chiar daca viermii ne vor manca trupul (!) sufletul va fi in ceruri si va veni o vreme cand ne vom lua trupurile inapoi cu puterea lui Dumnezeu. Sta, se gandeste, ma mai intreaba si apoi imi spune ca a inteles, Uneori imi spune peste cateva zile: da, acum am inteles. Si eu il cred. Nu stiu insa daca si Sofiei voi putea sa-i dau astfel de explicatii, ea cred ca gandeste altfel. De aceea cred ca depinde de copil, cum intelege el lucrurile. Probabil ca ma voi plia (Dumnezeu sa imi ajute!) pe felul ei de intelegere. La varsta ei, de exemplu, Gabriel stia sa povesteasca multe de pe icoane, ea insa abia recunoaste pe unii sfinti. Poate nici nu m-am ocupat suficient de ea, dar totusi.
Zilele trecute Gabriel a tras urmatoarea concluzie: Unde se duc sfintii cand mor? In icoane.

Anto, am si eu cateva discuri cu Byzantion si, intr-adevar canta superb!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by xenocid

<LOL>

Asa ma intrebam si eu de ce ortodocsii adepti ai liniei hard au ales sa raspunda la intrebarea "De ce sinteti atei"

*segmentation fault*



pentru ca toata imaginatia voastra (ca stiinta nu poci sa-i zic, pentru ca nu ati facut dovada) nu v-a fost de ajutor sa va autocontrolati, vorbind strict in dreptul vostru, fara diagnostice si etichete despre lucruri si oameni (religiosi) despre care habar nu aveti. pe mine chiar m-a emotionat pompa cu cc care ati silabisit "stem atei pen'ca nu vrem sa fim prosti ca religiosii" incercand sa explicati ce si cum in ce va priveste - mi-a adus asa o nostalgie in suflet dupa coana chirita, cum se chinuia ea sa nimereasca veriga lipsa cu "furculisionu'". si cum ii cazuse basca pe figura, norocoasa, ca asa n-a mai putut sa vaza ridicolul in care a picat.

cu alte cuvinte, draga Xenocid, aici nu vorbeste nimeni despre atei, dincolo numai despre religiosi v-ati manifestat talentele, deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta,

Multumesc de raspunsuri.

Irina (bagoiu) ce varsta are Gabriel? Oare cam pe cand pot si eu incep sa-i povestesc Ioanei mai detaliat despre Domnul Hristos?
Ar fi utila o Biblie din-aceea ilustrata? Caci ei ii place foarte mult sa-i povestesc pe imagini. Iar despre icoane ea deocamdata stie ca sutn poze ale lui Doamne Doamne,Maicii Domnului si ale sfintilor, care sunt prietenii lui Doamne Doamne.

Aseara am facut un lucru minunat: m-am inteles cu o prietena sa ne intalnim pe la 23 in ruagciune , la Acatistul Mantuitorului. Credeti-ma fetelor demult n-am mai avut asa o stare in rugaciune. Se vede unde sunt 2 adunati....

O zi binecuvantata!

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 10 luni)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata,dragelor!Astazi este miercuri,asa ca va doresc post usor si cu bucurie!Irina(b.),asa ma gandesc si eu,ca trebuie sa ne ghidam si dupa felul de-a fi al copilului cand ii explicam lucrurile credintei si sa cautam explicatii potrivite pe masura intelegerii lor.Xeno,ce sa zic,ne bucuram ca urmaresti subiectul nostru.Cred ca undeva,in adancul inimii,ai si tu un dor dupa Dumnezeu.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Buna dimineata si de la mine.cu ajutorul lui Dumnezeu am sa postesc si eu azi





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput