Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Din cuvintele Maicii Siluana:
Mă intreba un copil: #8222;Si dacă o să fie sfârsitul lumii, o să ne doară?#8221; Si m-am gândit si i-am zis: #8222;Cred că o să ne doară, dar asa, putin, ca la o injectie. Dacă esti grav bolnav este ca la o operatie. Dacă suntem mai putin bolnavi e ca o injectie, ca să ne facem sănătosi#8221;. Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Eu cu Ioana mea abordam discutiile despre moarte...Eu ii spun frumos ca atunci cand murim mergem in cer la Doamne -Doamne...si ea trage concluzia: mami dar Doamne- Doamne a murit si el ? Si acum trebuie sa-i spun despre inviere si altele...si nu prea stiu cum...dati-mi o idee.

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 10 luni)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Irina_Claudia

Eu cu Ioana mea abordam discutiile despre moarte...Eu ii spun frumos ca atunci cand murim mergem in cer la Doamne -Doamne...si ea trage concluzia: mami dar Doamne- Doamne a murit si el ? Si acum trebuie sa-i spun despre inviere si altele...si nu prea stiu cum...dati-mi o idee.

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 10 luni)



Irina, noi mergem pe firul bibliei si dam intamplarilor un aer de poveste. Evit partile dure fiindca Ioana noastra este foarte sensibila. Spre exemplu raiul i l-am zugravit ca pe gradina lui Dumnezeu in care sunt pasarile cele mai frumoase si insectele cele mai interesante si fluturii cei mai colorati. Cei care sunt rai raman la poarta, Doamne Doamne nu-i primeste sa le arate si lor toate frumusetile astea. Am evitat orice descriere a iadului. Despre Iisus i-am povestit ca oamenii rai i-au pus o cununa de spini pe cap si l-a durut (asta a vazut si-n icoane si ne-a intrebat), dar ca pe urma a inviat, ca s-a trezit ca dintr-un somn lung...
E dificil cu ei, dar nu imposibil. Spre exemplu Ioana mi-a spus "Mama, eu vreau sa merg la Doamne Doamne acum...ca sa vad animalele alea frumoase!" Parca mi-a trecut cineva o sabie de gheata prin suflet cand am auzit-o. :( I-am explicat ca Doamne Doamne se bucura daca noi traim cat mai mult, sa ne bucuram de ceea ce a facut El pentru noi pe pamant...ca oamenii mor cand sunt batrani...si da-te la alte explicatii cand aude de moartea unui copilas...:(((....


Am inceput sa citesc Cum sa ne crestem copiii, de Danion Vasile. E foarte linistitoare si placuta.

Fetelor, am facut luna trecuta un tur al catorva manastiri de la noi din Bucovina, Moldova...Pe la ora 9 si ceva - 10 pm, mergand spre Manastirea Neamt, am vazut o lumina de la Schitul Vovideasa. La intoarcere ne-am oprit si acolo sa lasam un pomelnic. Inauntru era un preot (duhovnic fiindca la ora aceea tarzie spovedea pe cineva)cu care n-am stat mult de vorba, dar in timpul scurt in care ne-a miruit si binecuvantat ne-a transmis si mie si sotului o stare extraordinara! Efectiv mi-a devenit cosul pieptului usor! Am plecat fara sa fi intrebat cum il cheama...A fost extraordinar.

Am vorbit cam mult, va doresc numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

dragelor, va citesc sa stiti.

si eu am inghetat cand sofia mi-a zis ca vrea si ea in cer cu Pepe si Bunica(bunicul ei si bunica mea) .brrrrrrrr.


acu...ceva care ma preocupa indeaproape ,fara a fi neaprat ceva prea ....elevat.

daca esti..asa, mai grasuta, nu e de fapt rau? adica ce e mai gresit, sa pacatuiesti prin lacomie, sau sa te interesezi prea mult cum arati?
o sa ziceti ca sunt nebuna..da eu m-am ingrasat in luna asta vreo 3 kile, nu-mi mai vine nimic etc.si sotu ma cearta ca ma preocupa prea tare aspectul asta, in sensul ca ma mahneste asa de rau incat sunt prost dipusa mereu, mereu.
deci...cum e? delasare sinonim cu lacomie si cu scuze...sau pacatul preocuparii pt aspectul exterior????



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Antoioana,si eu tot din Suceava sunt!Referitor la ce ti-a spus fetita,ca vrea sa mearga acum la Doamne-Doamne,maica Magdalena spune ca trebuie sa le raspundem copiilor ca moartea e binecuvantata doar atunci cand ne cheama Dumnezeu la El,fiindca numai El stie cand suntem pregatiti pentru asta.Ca nu putem merge in cer pana nu ne trimite Dumnezeu biletul de calatorie.Sa incercam sa le vorbim copiilor in asa fel incat sa nu le insuflam o teama morbida de moarte,spune Maica.
Referitor la iad,ea spune ca celor mici nu trebuie sa le vorbim de iad si demoni,pentru a nu-i vatama,ci sa-i conducem cu gandul la Hristos si la sfintii ingeri.Sa zidim in copiii nostri nu frica de iad,ci dragostea de Dumnezeu.Sfaturile sunt din cartea Maicii Magdalena ,"Sfaturi pentru o educatie ortodoxa a copiilor de azi".
Sabina,cred ca e pacat sa te mahnesti in mod excesiv pentru aspectul exterior,dar asta nu inseamna sa te neglijezi.Lacomia e pacat,se biruieste cu postul.
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Irina_Claudia

Eu cu Ioana mea abordam discutiile despre moarte...Eu ii spun frumos ca atunci cand murim mergem in cer la Doamne -Doamne...si ea trage concluzia: mami dar Doamne- Doamne a murit si el ? Si acum trebuie sa-i spun despre inviere si altele...si nu prea stiu cum...dati-mi o idee.POZEIrina + ingerasul Ioana
(3 ani si 10 luni)


Irina,cauta cartea "Cum sa comunicam copiilor credinta ortodoxa" de Maica Magdalena.A aparut la editura Deisis.Sunt o multime de sfaturi in ea,si are si un capitol despre Inviere,printre altele.

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Si pe mine m'a intrebat Bogdan (3 ani) unde merg oamenii cand mor.
I'am spus sincer ca sint ingropati si putrezesc fiind mancati de viermi.

Stiu ca trebuia sa'i spun adevarul si anume ca cei mai multi dintre noi vor merge in Iad unde vor fi chinuiti o eternitate si vor arde vesnic dar nu am vrut sa fiu atat de dur cu el


Alin

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

----------
Si pe mine m'a intrebat Bogdan (3 ani) unde merg oamenii cand mor.
I'am spus sincer ca sint ingropati si putrezesc fiind mancati de viermi.
-------------
Tu chiar i-ai spus asta? Trag nadejdea ca glumesti. Nu mai stiu cum am aflat eu in copilarie ca pe morti ii mananca viermii, dar stiu ca m-a apucat o groaza teribila de moarte, morti,.... Nu am putut merge la nici o inmormantare, pana tarziu, prin clasa a V-a, cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Si pe mine m'a intrebat Bogdan (3 ani) unde merg oamenii cand mor.
I'am spus sincer ca sint ingropati si putrezesc fiind mancati de viermi.

Stiu ca trebuia sa'i spun adevarul si anume ca cei mai multi dintre noi vor merge in Iad unde vor fi chinuiti o eternitate si vor arde vesnic dar nu am vrut sa fiu atat de dur cu el


Alin

*segmentation fault*


Excelenta explicatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Si pe mine m'a intrebat Bogdan (3 ani) unde merg oamenii cand mor.
I'am spus sincer ca sint ingropati si putrezesc fiind mancati de viermi.Stiu ca trebuia sa'i spun adevarul si anume ca cei mai multi dintre noi vor merge in Iad unde vor fi chinuiti o eternitate si vor arde vesnic dar nu am vrut sa fiu atat de dur cu el
Alin*segmentation fault*

Draga Xeno,iadul nu e locul unde Dumnezeu ii trimite pe cei rai,cum poate gresit ai interpretat citind tu Biblia vesela sau cum ii zice,ci e durerea si chinul celor care au respins iubirea lui Dumnezeu.Cei rai nu il suporta pe Dumnezeu nici in viata asta si va fi un chin pentru ei sa il vada in viata viitoare.Ca sa gasesc o comparatie,ca si cum ar trebui sa stai in aceeasi camera,o vesnicie,cu un om pe care il urasti si nu poti sa-l suporti.Ca si crestini,noi avem nadejde in iubirea si mila lui Dumnezeu.Suntem motivati de dorinta de a fi mereu cu El,fiindca I-am cunoscut iubirea.Si asa vrem sa ne crestem si copii.Noi credem ca suntem destinati vietii vesnice in care sa ne bucuram de iubirea deplina a Tatalui nostru,si asta ii invatam si pe micutii nostri.Daca pentru tine si copilul tau crezi ca destinatia potrivita este groapa in care te mananca viermii,e alegerea ta.Noi credem ca suntem creati pentru nemurire,nu pentru groapa.Nu exista moarte,Xeno,nu te mai lasa inselat.Hristos a inviat din morti,cu moartea pe moarte calcand,si celor din morminte viata daruindu-le!Moartea nu mai are nici o putere,e doar o umbra,a biruit-o Viata!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA

Mergi la inceput