Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Recitind articolul ce parea imposibil de irealist, cel cu sfertul de tara ce traieste cu mai putin de 1$/zi, am avut si revelatia explicatiei....cum 3/4 sferturi din economia Ro functioneaza la negru, UE nu a avut cum face statistici obiective....banii la negru nu sunt socotiti, evident...

Apoi la fel si cu crimele, daca toate infractiunile din Ro ar fi consemnate, am fi foarte surprinsi sa aflam rezultatul....asa, iesim cu fata mai curata decat alba ca zapada...

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by miti2004
eu as fi preferat inainte sa vin aici sa aud si de rele si de bune, nu numai de bune...pt ca am plecat cu idei preconcepute si acum mi-o iau la bot, ca de, daca se mai gasea unul sau altul sa zica cate ceva de canada sareau zece sa-i dea la cap...doar o cunostinta de-a mea imi zicea inainte sa vin : "vino draga, ca sa nu fiu singuru' care mi-am luat teapa"...



Miti draga, nu te supara pe mine dar ideile preconcepute ni le varam singuri in cap, nu ni le vara nimeni. Tine de discernamantul nostru si de gradul nostru de naivitate daca le acceptam sau nu - in final, pot sa vina 100 de persoane si sa-mi spuna ca cutare tara e tara perfecta, cred ca tine de bunul meu simt sa resping o atare afirmatie ca idealista, nu?
Cred ca ceea ce dorim in fond atunci cand plecam din Romania nu este sa gasim tara perfecta (sau nu ar trebui sa fie) ci sa gasim un loc in care sa ne fie mai bine decat in cel de unde am plecat. Daca reusim, dupa o perioada rezonabila de timp, sa simtim ca ne este mai bine, e ok, daca nu, mi se pare o prostie sa stai undeva unde nu ti-e bine, mai ales in conditiile in care ai optiunea de a parasi acel loc. Singura problema e ca oamenii sunt extrem de diferiti, au asteptari care de asemenea difera, si nu se pot da retete: ce poate fi rau pentru mine in Romania poate fi multumitor pentru altul, iar ce poate fi bine pentru mine aici poate fi groaznic pentru altcineva.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by miti2004

"Nu e nevoie dragilor sa deschideti intr-atata mintea celorlalti, ok? Stii vorba aia cine are urechi de auzit, sa auda..."

cu chestia asta sincer nu sunt de acord, nu te supara.
eu as fi preferat inainte sa vin aici sa aud si de rele si de bune, nu numai de bune...pt ca am plecat cu idei preconcepute si acum mi-o iau la bot, ca de, daca se mai gasea unul sau altul sa zica cate ceva de canada sareau zece sa-i dea la cap...doar o cunostinta de-a mea imi zicea inainte sa vin : "vino draga, ca sa nu fiu singuru' care mi-am luat teapa"...
acum eu nu consider ca mi-am luat chiar "teapa", deocamdata o numesc "experienta de viata"...

ps: si mai propun sa nu mai fim asa scortosi la vorba, uite, tocmai d'asta va pe toti



Miti, eu nu ma supar deloc...ca n-am de ce, sincer ...dar vezi tu, pentru ca sintem atat de diferiti (adica asa cum nu toti putem fi doctori sau businessmeni), ceea ce consideri tu a lua o "teapa", eu o consider ca o etapa importanta din viata mea. Parte din cunostintele pe care le am in Canada, fie ei doctori, ingineri sau profesori, nu stiu pe unul care sa nu profeseze in prezent (unii dintre ei, chiar si pe acest forum ), bineinteles ca in timp. Dar asta numai pt. ca au vrut sa mai puna mana si pe o carte, si sa nu considere ca o scoala este o pierdere de timp si bani, ci pt. ca au vazut-o ca pe o investitie in ei. Se pare ca pana la urma a fost o decizie potrivita, pt. ca nu aud nici unul plangindu-se, au vieti linistite, isi aduc familia din RO ori de cate ori se poate, daca nu i-au sponsorizat deja, pleaca in concedii 1-2 ori/an. Acum depinde fireste de aspiratiile fiecaruia, si cat de realizabile sint acestea in tara adoptiva. Mult noroc tuturor !

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cristina, pozele sint absolut su-per-be! Dar a "crapat" serverul de pe yahoo, cel putin asa-mi scrie si nu am apucat sa le vizionez pe toate...

Subscriu si eu la ce ai zis tu.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Am citit articolul cu saracia din romania si m-a uimit asta:

quote:
In Romania intre 28 si 34 % de persoane active in campul muncii traiesc cu 0,8 dolari pe zi", a afirmat Hossu.

Banca Mondiala a definit initial saracia absoluta ca fiind situatia in care un om traieste cu mai putin de doi dolari pe zi, pentru ca ulterior sa ridice pragul la 4 dolari.


cu alte cuvinte 28-34% din salariati traiesc cu sub 1 dolar/zi??? salariul minim pe economie nu asigura nici macar un dolar pe zi?? . Si cand te gandesti ca ar trebui sa fie minim 4 dolari/zi salariul minim ca sa asigure cat de cat strictul necesar. Incredibil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Mda... si asta in conditiile in care in iarna trecuta un ou ajunsese la 4500-5000 de lei...



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

si eu zic la fel de Romania, nu e ca la voi in State. lumea nu are un dolar pe zi ! se descurca si ei cum pot, viatza e grea, femeile rele, oule neaccesibile pe perioada iernii... acu care e miscarea, nu va mai repatriatzi ? o datzi la intors ? hahahahahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by narancea

si eu zic la fel de Romania, nu e ca la voi in State. lumea nu are un dolar pe zi ! se descurca si ei cum pot, viatza e grea, femeile rele, oule neaccesibile pe perioada iernii... acu care e miscarea, nu va mai repatriatzi ? o datzi la intors ? hahahahahaha





Acuma ce vrei, mah, am avut si eu un eveniment care m-a marcat iarna trecuta, trebuie sa fii ingaduitor.

Recitind acuma mesajul meu in context, imi dau seama ca poate suna haios, insa atunci, cand intrai in magazine, zau ca iti venea sa plangi

To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

ba io m-as repatria, ca e ieftin taxiu', la Bacau, si merge si tocmeala la greu, fain de tot. trai neneaca, te plimbi cu el de dimineata pina seara, incolo si incoace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

quote:
Originally posted by Ira

Aici nimeni nu a fost pacalit, atras cu zaharelul, mancarea are gust mai bun, eu imi adun copilul numai de prin copaci, copiii stiu sa se joace, sunt invatati aici sa faca asta si sa profite de natura la maxim, la scoala sigur ca copiii sunt invatati sa sune la 911 daca parinti ii agreseaza fizic sau psihologic, la gradinita nu este interogat nimeni (eu, care sunt educatoare, nu am fost rugata sa interoghez pe nimeni, de ex.), parcuri de distractii ca in Canada nu a mai vazut lumea, safariuri si rezervatii naturale, etc.


Ai reusit sa ajungi la orgasm ...dupa pledoaria asta la viata canadiana ?


//Dan.

Mergi la inceput