Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

legile pentru protectia si drepturile copilului sunt aproape peste tot si ca peste tot au aparut mai intai ca o necesitate (adica parintii isi bateau copii, ii lasau nesupravegheati de la varste fragede, samd) si mai apoi ca o prevenire ...
www.reclama/modules.php?name=News&file=article&sid=329" target="_blank"> De la 1 ianuarie 2005 parintii nu-si mai pot bate copiii nici in Romania si sunt aproape convinsa ca sunt sanctiuni si pentru nesupravegherea copiilor ... incetul cu incetul ...

edit: imi pare rau, linkul era de la un forum concurent, de aceea nu merge ... am gasit insa www.9am.ro/revistapresei/Social/902/Bataia-nu-mai-e-rupta-din-rai" target="_blank"> Bataia nu mai e rupta din rai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

bataia e rupta din rai numa cind e vorba de neveste ! eeeeeeee mana cereasca hahahahaha

verilor cum merge cu repatrierea ? atzi intocmit o comisie de repatriere ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

apropo de siguranta pe strada si alte chestii d'astea, luati d'aci niste exemple:
- acum cateva luni a fost impuscat un adolescent la intrarea intr-un mall dintr-o zona f buna aici in montreal in timpul zilei ( am trecut cu masina chiar la 5 minute dupa ce s-a intamplat )
- tot prin zona asta buna a orasului a fost impuscat unul in fata unui local
- altul a fost injunghiat in parcare la McDonalds
- ieri, pasamite aflata in misiune, o masina a politiei a intrat din greseala in alta masina si a omorat 2 oameni

toate acestea s-au intamplat pe o distanta de 7-8 km in jurul casei unde sta Doroftei ( pe care sincer il admir f mult, un om intr-adevar cu foarte mult bun simt si foarte modest ca persoana )
...asta pt ca tocmai citisem cum descria jurnalistul care i-a luat interviul suburbia linistita din Pierrefonds...intr-un fel are dreptate, pt ca este o zona linistita fata de altele...

stiu "amanuntele" astea pt ca in zona asta locuiesc si eu.
asa ca totusi eu cred ca ti se poate intampla orice oriunde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Eu n-o sa inteleg niciodata de ce atunci cand un om are o idee in cap (in cazul de fata aici repatrierea - cu care sint intru totul de acord pt. unele persoane), incepe sa distorsioneze lucrurile gen: Canada nu e o tara sigura, uite cate se intampla, impuscaturi pe strada (care exista peste tot mai ales in ziua de azi, unde te poti trezi cu o bomba sub scaun in metrou, si nu le neaga nimeni), spaga (care sincer vorbind mie nu mi s-a intamplat niciodata aici, dar vreun destept de roman s-o fi gasit sa-i dea o ciocolata unui politist canadian, pt. ca el a incalcat limita de viteza, de-o fi ramas saracul ala interzis samd...dar totusi oameni buni ce vreti sa scoateti la iveala cu asta? Canada e o tara mai nesigura decat RO sau decat oricare alta? Care e rostul unor astfel de postari? Ati citit statisticile? Toti cei care ramaneti aici sinteti niste snobi si cosmopoliti cu exceptia celor care ne repatriem Si mai e ceva ...threadul acesta e numai pt. "repatriati only"? Pt. ca daca e asa, specificati dom'ne asta in titlu, si cereti taxa de membru celorlalti figuranti, macar se strang ceva taxe cu scopuri nobile...si nu va mai inoportuneaza agasantii

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anul trecut Bucurestiul era un oras... extrem de "sigur": oameni impuscati in cap sau chiar in ceafa in parcul IOR, impuscaturi din goana masinilor prin Colentina, violuri (dar astea deja nu mai sint interesante, ca nu-s cu morti de obicei!), mascati care scot mari traficanti de droguri sau de carne vie din casa (unii chiar aproape de unde stateam eu - spre Gara de Nord), si cite si mai cite. Eu, una, nu mai ieseam singura din casa, mai ales seara. Daca era de mers undeva, numai cu sotul meu cu masina.

Diferenta este ca in Ro toate astea se cam musamalizeaza, ca deh... poate ala cu omoritul in parc, noaptea, a dat citeva mii bune de Euro sa iasa basma curata (pina am plecat nu stiau cine a fost criminalul, erau doar supozitii), aia cu drogurile SIGUR au dat bani girla si au iesit (i-am vazut prin cartier la scurt timp), etc.

Asa ca... asta cu siguranta... nu prea e un bun argument...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

pai tocmai asta am si spus, nesiguranta exista peste tot, si in Romania, si in Canada, si in Europa, si in America...tocmai asta era ideea...
si ma rog, de ce informatia pe care am dat-o eu e "distorsionata" cand ce am relatat s-a si intamplat, daca vreti dau amanunte, nu am distorsionat nimic...
Mie personal nu mi-e frica sa merg pe jos nici in Canada nici in Romania...daca e sa ti se intample o patesti oriunde ai fi...

si de unde stii tu ca cel care a dat spaga la politist era roman ? chiar crezi ca spaga si tot ce e rau s-a inventat in Romania ?...pai atunci daca tot ce e rau e doar in Romania inseamna ca si noi suntem toti vai de mama noastra, si cum padure fara uscaturi nu exista, pai om fi noi uscaturile din padurea canadiana...

oare chiar e greu sa admitem ca peste tot sunt si bune si rele ?, intr-o proportie diferita, evident, dar totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Draga miti, sincer n-am inteles ce vrei tu cu exemplele respective de impuscaturi in CA....voiai sa ne pui la curent sau ce? Care era scopul final al postarii tale? Voiai cumva sa ne demonstrezi violenta la nivel mondial in ultimii ani? Altfel, faceai o comparatie intre doua sisteme daca voiai obiectivitate...Cat despre spaga cu politistul povestita de tine, nu cred ca avea vreo importanta nationalitatea aici, eu sincer n-am auzit pe nimeni in Ontario sa dea spaga politiei aici, am voie? La fel, ai si tu dreptul sa crezi ca traiesti intr-o tara corupta, mai corupta chiar decat RO in multe domenii....si finalement, nimeni nu a afirmat ca nu exista bune si rele atat in tara cat si peste hotare, constat doar fara surprindere ca cei cu ideea repatrierii in minte incearca sa gaseasca cat mai multe bube tarii de adoptie . Nu e nevoie dragilor sa deschideti intr-atata mintea celorlalti, ok? Stii vorba aia cine are urechi de auzit, sa auda...

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

"Nu e nevoie dragilor sa deschideti intr-atata mintea celorlalti, ok? Stii vorba aia cine are urechi de auzit, sa auda..."

cu chestia asta sincer nu sunt de acord, nu te supara.
eu as fi preferat inainte sa vin aici sa aud si de rele si de bune, nu numai de bune...pt ca am plecat cu idei preconcepute si acum mi-o iau la bot, ca de, daca se mai gasea unul sau altul sa zica cate ceva de canada sareau zece sa-i dea la cap...doar o cunostinta de-a mea imi zicea inainte sa vin : "vino draga, ca sa nu fiu singuru' care mi-am luat teapa"...
acum eu nu consider ca mi-am luat chiar "teapa", deocamdata o numesc "experienta de viata"...

ps: si mai propun sa nu mai fim asa scortosi la vorba, uite, tocmai d'asta va pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Apropos de repatriere...o prietena foarte buna din RO, doctorita, ar vrea sa emigreze in Canada. As vrea sa le intreb pe fetele din Canada, daca are sanse dupa citva timp si multe "hopuri" sa profeseze. As dori tare mult sa-mi spuneti si mie cum arata. Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Miti, acum sa nu incepem sa facem statistici ale criminalitatii din ambele tari, ca nici nu ar avea sens, Ca este una din tarile cu cea mai mica criminalitate din lume....crime sunt peste tot si vor fi mereu, important este cum se reactioneaza in fata lor, cum se reactioneaza pt. preventia lor, etc. In Ro au trebuit sa manance cainii capul nu stiu cator copii ca sa reactioneze si autoritatile cu o lege, ca apoi ea sa nu fie respectata, of course. Mai sunt pittbuli in Ro ? Mai sunt caini de prada ? La Bz i-am atras atentia unuia cu pittbul in parc (dupa ce se daduse legea) sa nu se mai apropie cu javra de copii si mi-a ras in nas. In Ca a murit un singur copil sufocat cu o punga pe cap la o garderie, in clipa urmatoare s-a dat lege si daca in vreo gradinita sunt descoperite pungi sau dulapuri cu pungi de plastic accesibile copiilor... se inchide gradinita, eventual este si eliminat educatorul responsabil din sistem, si aici nu te mai salveaza nici tata mare, nu exista mita, spaga, etc.

La povesti nemuritoare de genul "am fost pacalit", "mancarea nu are gust", "copiii nu se joaca si nu se catara in copaci", "la scoala sunt invatati sa-si infrunte parintii", "la gradinita sunt interogati daca parintii respecta legea", "canadienii nu stiu sa se distreze" si alte perle demne de festivalul juste pour rire....nu mai plec urechea. Aici nimeni nu a fost pacalit, atras cu zaharelul, mancarea are gust mai bun, eu imi adun copilul numai de prin copaci, copiii stiu sa se joace, sunt invatati aici sa faca asta si sa profite de natura la maxim, la scoala sigur ca copiii sunt invatati sa sune la 911 daca parinti ii agreseaza fizic sau psihologic, la gradinita nu este interogat nimeni (eu, care sunt educatoare, nu am fost rugata sa interoghez pe nimeni, de ex.), parcuri de distractii ca in Canada nu a mai vazut lumea, safariuri si rezervatii naturale, etc. Este incredibil cat de SF pot fi povestile unora de pe aici, chiar de curand un roman care nu-si daduse copilul niciodata la gradinita (pana la 4 ani) imi sustinea ferm si sigur ca la gradinitele de aici sunt copiii interogati, sfatuiti, etc.....sechele de paranoia frate, ce ne-a lasat Ceausescu asta...

Eu zic sa mai luam o gura de aer conditionat din cand in cand, caldurile astea mai dau si viziuni deformate ale realitatii...Pupi si mai asteptam cu interes si alte aforisme, ca astea de pana acum nu ajung !

ps. Adela99, asta e prima veste buna pe care o aud de cand am plecat din tara, cu legea contra agresiunii fizice la copii. Acum sa vedem si cat se respecta si care ar fi pedeapsa contraventionala.

Vara quebecoise

Mergi la inceput