Io, repatriata 3)

Io, repatriata 3) | Autor: Corina dora Visinoiu

Link direct la acest mesaj

Recunosc ca am citit cu foarte mare interes discutiile din primele doua parti. Sper ca spiritele s-au mai "racorit", si as dori ca Simona27 sa ne mai scrie ce mai e nou si ce s-a mai intimplat in cazul ei. Este un subiect care intereseaza pe foarte lume. Deci, poftiti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

chiar ma intrebam daca toata lumea s-a suparat, si-a luat jucariile si-a plecat...
Simona, am intles ca ai inceput o mica afacere gen hotelier, este pensiune? cum merge ? si eu visez la asa ceva...insa deocamdata doar visez...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Catalina, daca imi amintesc bine ai deschis un subiect mai demult despre doctorat, deci banuiesc ca alegi intre doua universitati. Felicitari! Orasele sunt diferite intre ele dar ambele sunt locuri frumoase de trait, cred ca decizia ar trebui s-o iei mai mult in functie de universitati, care are departament mai bun pe domeniul tau, in care sunt profesori mai buni pe felia ta cu care ai putea sa lucrezi, care iti face o oferta financiara mai consistenta (costul vietii e ridicat in ambele locuri). Daca doresti sa ne dai mai multe detalii, iti mai putem spune si noi una-alta despre universitatile de pe aici.


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2005 spune:

Ofertele universitatilor sunt aproximativ similare din toate punctele de vedere, ma rog cu mici exceptii, ceea ce insa ma interesa pe mine este o comparatie in cele doua orase. Spre exemplu am inteles ca in San Francisco este un mai umed si mai ploios decat in San Diego.Exista linkuri unde te poti duce sa compari cele doua orase. Imi amintesc ca am vazut undeva (nu imi mai aduc aminte unde....) un link care compara orice doua orase americane functie de venitul pe persoana raportat la costul vietii locale,criminalitate, educatie, etc, adica ceva de genul (100K in NY este echivalentul a 70K in LA, o casa medie in NY este X iar in LA este 2X, salariul mediul intr-un anumit domeniu este A in NY si echivalentul in LA este 1.5 A....ma rog, detaliile nu sunt corecte este doar un exemplu ca sa iti spun ce caut).
Daca "de la fata locului" poti sa imi spui mai multe amanunte, multumesc mult! Si sper sa ne putem vedea si auzi live cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Danro

...exista la acest topic, un cuib de cosmopolite,snoabe

lasati-ne pe noi "repatriatii" sa discutam in liniste.

In ce priveste persoanele,se stiu si vor scoate singure capul. Hai Simona,suntem destui care te vrem!Respectivele ne vor lasa in pace.

Neobisnuit e ca vii tu pe topicul asta si ne dai noua statistici pe care nimeni nu ti le-a cerut.

Nu inteleg ce cauti la thread-ul asta?

toate snoabele ca tine sa vorbiti de repatriere,ca vad ca va intereseaza subiectul si nu ezitati sa va faceti aparitia.
Normal ca tu mai lipseai.

Apropo:nika,ce inseamna ca nu e prin DEX,sau o fi vreun asimilat prin Buzau si deformat in Montreal?

Faptul ca postezi aici si vii sa bagi intrige,dovedeste rautatea sufletului tau.

Nu va goneste nimeni,nu este subiectul meu exclusiv,discutiile sunt libere,nu selectez participantii.

Ai grija ce spui...



Primul lucru care ma amuza in dialogul meu involuntar cu tine (intri ingrijorator de des in vorba cu mine) este ca nervozitatea si agresivitatea ta verbala este direct proportionala cu lipsa ta de argumente. Cu cat esti mai nervos cu atat nu se intelege ce vrei sa spui/demonstrezi.
Apoi......sa inteleg ca "snobismul" nostru contra Ro nu este comparabil cu snobismul tau contra Buzau (btw, un oras minunat, ma intreb de cate ori ai fost si cat timp ai trait tu acolo, dpmdv are multe puncte in plus fata de Bucuresti, unde am petrecut - si acolo- un sfert din viata).
Iar la sfarsit...indraznesc sa afirm ca daca tu te contrazici pe tine insuti de 3 ori per pagina, ce credibilitate mai au cuvintele tale atunci cand ii contrazici pe ceilalti ? De cand locuiesti in Canada nu ai invatat ca toata lumea este libera sa exprime/faca/efectueze/emita/conceapa/compuna/scrie, etc ceeace gandeste ...atata timp cat nu ii jigneste pe ceilalti ? Eu eram in dialog cu Siminaf si cu Oz ...iar tu ai simtit nevoia de ceva "afectivitate" de ai intrat in vorba cu noi ?

Eu iti urez repatriere placuta si o viata frumoasa in Romania, sa nu uiti sa ne scrii de acolo.



Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ira, nu-ti fa singe rau, ca nu merita nimeni pe lumea asta linistea si sanatatea ta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nu imi faceam sange rau Simina, am avut ceva timp liber si, recitind subiectul (nr 2), am fost amuzata de raspunsurile primite.

Iata ce am citit azi in pagini romanesti (de quebec). ....mi s-a parut ca se incadreaza la subiect.

Din cuvintele lui Leonard Doroftei, care s-a intors in Montreal, dupa 1 an de stat in Ro :

" Doi dintre copiii mei s-au nascut aici si toti trei si-au petrecut cea mai mare parte a vietii lor aici, in Canada. Ei au fost linistiti si fericiti aici si nu au cum sa iubeasca Ro, unde lumea se lupta pentru supravietuire. Oricat de multi bani ai avea in Ro nu sunt de ajuns. Copiii mei isi doresc linistea si echilibrul pe care l-au cunoscut aici pe strada, la scoala. In Ro parca si copiii de clasa a 4-a nu vorbesc decat de conturi in banca, masini si de vile. "

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

aaaaaaaa hai noroc noroc ca va cunosc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Probabil cauti galceava(asa mai pe romaneste),ori te intereseaza subiectul asta cu repatrierea?Am impresia ca ai totusi o frustare, din moment ce n-ai liniste si intri la "repatriati".
Educatia ta se face simtita de cate ori postezi.Bunul simt lipseste cu desavarsire.Misto-urile sunt la ordinea zilei.
Cred ca Simona ar fi mai inteleapta sa nu mai scrie,fiindca snoabele nu dorm.
De urarile tale nu am nevoie,ma lipsesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ihi, si daca te repatriezi iti recomand eu un oras, se numeste Buzau, prima la stanga dupa Ploiesti. Am auzit ca e supercool.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:


Bine ca in final ai recunoscut ,greu,dar a venit,dupa o alta gluma la misto,a la Buzau.
Stiam si eu una ,cu fetele din Buzau,ca tot, cool, erau!

Mergi la inceput