Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

La fel ca Lia pot sa raspund si eu:

Chiar nu mai aveti simtul umorului?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pentru mine are mai putina importanta unde anume se va stabili Dorin, important este ca a afirmat ce a afirmat si ca copiii lui se simt mai bine aici ...dupa ce au trait in ambele locuri si au avut ce compara. Copiii sunt vocea adevarului. Majoritatea noastra am venit mai mult pentru viitorul copiilor decat pentru noi insine, desi marturisesc sincer ca si daca nu as fi mama, tot aici as fi ramas in contextul dat de politica/economia actuala romaneasca.....si de calitatea vietii canadiene/americane.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

...si nu uitati celebrul slogan..."bascalia salveaza Romania" (sa scoatem simtul umorului de la naftalina ).

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Al meu e drept si mai flutura la zile mari.


Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Bubbles

Al meu e drept si mai flutura la zile mari.


Bianca



Se vede dupa Hoo-ha-ha-ul de sub nume!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

cred ca afirmatia "copiii sunt vocea adevarului" e un pic trasa de par. e adevarata pentru ei. stim cu totii ca adevarul lor depinde de multi factori. cati ani aveau cand parintii au emigrat, daca s-au nascut si crescut in tara adoptiva, cati ani au locuit in tara adoptiva, ce discutii aud acasa, cat de des au vizitat Romania,samd.

cunosc un caz, in care copilul venit la sase ani in Suedia, la 20 a ales sa se stabileasca in Romania, in conditiile in care parintii locuiesc in continuare in Suedia. nu putem acum sa tragem o concluzie in functie de ce alege Dorin si familia lui.

nu stiu exact ce sa vrut spune cu "copiii sunt vocea adevarului", cred ca nu ca e mai bine unde cred copiii lui Dorin ca e mai bine. repet, probabil pentru familia respectiva e mai bine unde copiii lor vor sa fie. si e adevarul copiilor, poate nu si al parintilor (chiar daca, prin generalizare putem spune ca parintilor le e mai bine acolo unde le e bine copiilor)

nu vreau sa spun nici ca e mai bine in Romania, nici in strainatate. cum multi au spus-o e bine acolo unde te simti bine. cunosc persoane care se simt bine oriunde. pentru ca stiu sa se adapteze diferitelor situatii, au un scop pe care vor sa-l atinga, samd. nu inteleg (poate imi lipseste simtul umorului) de ce trebuie demonstrat ca e mai bine (sau mai rau) in Romania sau aiurea.

sa traim bine oriunde om fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

adeluci ce sa traim bine, numa ca traim si tot e bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona27 spune:

Se vede treaba ca tare zgandara la ureche cuvantul repatriere...

Dar hai sa ne potolim fratilor ca deja mi s-au incretit neuronii..
Brusc si dintr-o data, sunt unele voci, tot ce e in afara e perfectiunea intruchipata si tot ce e in Romania e caca mare Brusc si dintr-o data, bietii jurnalisti sunt obiectivitatea intruchipata numai in America si in Romania bat campii. Daca nu ma inseala pe mine creierul, orice ziarist e subiectiv - e om si prin definitie omul e subiectiv, indiferent pe unde e el!
Si exemplele pot continua...

Chiar nu se poate discuta temperat, fara concluzionari drastice?
Absolut orice in viata e gri, nu exista alb si negru...sau vorba aia care tare mult imi place: pentru orice lege are cel putin doua interpretari- si nu e vorba romaneasca, o invatai in America

Si omul care ustine ca detine adevarul absolut e efectiv foarte departe de adevar...

Vorba Adelei...sa traim bine oriunde ne place noua

Io terminai acum...maine plecam pe weekend la mare..revin luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

quote:
Se vede dupa Hoo-ha-ha-ul de sub nume!


Fain, atunci nu mai e cazul sa ma explic

Adela
Simona: vacanta super la mare!

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Adela99

cred ca afirmatia "copiii sunt vocea adevarului" e un pic trasa de par. e adevarata pentru ei. stim cu totii ca adevarul lor depinde de multi factori. cati ani aveau cand parintii au emigrat, daca s-au nascut si crescut in tara adoptiva, cati ani au locuit in tara adoptiva, ce discutii aud acasa, cat de des au vizitat Romania,samd.

cunosc un caz, in care copilul venit la sase ani in Suedia, la 20 a ales sa se stabileasca in Romania, in conditiile in care parintii locuiesc in continuare in Suedia. nu putem acum sa tragem o concluzie in functie de ce alege Dorin si familia lui.

nu stiu exact ce sa vrut spune cu "copiii sunt vocea adevarului", cred ca nu ca e mai bine unde cred copiii lui Dorin ca e mai bine. repet, probabil pentru familia respectiva e mai bine unde copiii lor vor sa fie. si e adevarul copiilor, poate nu si al parintilor (chiar daca, prin generalizare putem spune ca parintilor le e mai bine acolo unde le e bine copiilor)




Chiar daca o fi sunand trasa de par, pentru mine afirmatia este valabila in sensul exact enuntat de tine (parintilor le este cel mai bine acolo unde copiilor le este cel mai bine), apoi sunt convinsa ca copiii stiu sa aprecieze o viata calitativa lipsita de prejudecatile detinerii nu stiu cator vile sau masini, o viata linistita si securitara, o viata demna si neinfluentata de conturile din banca, afaceri sau de functiile rudelor din guvern. (cu referinta la afirmatiile unor adulti de pe aici care spuneau ca ar prefera sa poata da spaga si aici numai sa se rezolve in anumite probl., etc). Probabil ca e greu sa te schimbi daca ai functionat intr-un sistem corupt ~ 30 ani din viata.

Nu stiu cum este in alte tari occidentale, dar in Canada copiii nu sunt batuti, umiliti la scoala sau pe strada asa cum se intampla in Ro. ( Sa ridice mana cine nu a fost urecheat la scoala, asezat in genunchi sau umilit pe la colturi, sau sa scrie pedepse pe tabla, de indiferenta autoritatilor sau de unele gasti de adolescenti sau copii "cool" pe strada, sau de haitele de caini-lupi bucurestene... ). In Canada nu sunt copiii lasati nesupravegheati incepand de la 5-6 ani cu cheia de gat asa ca in Ro, in Canada legea ii protejeaza cel mai mult. Alaltaieri parca a murit o fetita aici in piscina si astia vor sa dea lege impotriva piscinelor care se curata singure si au teava de tragere a apei in permanenta functiune, dat fiind ca asta a fost cauza mortii ei (perisorul i-a intrat pe teava de scurgere, a tras-o... si parintii care erau cu ochii pe ea nu au putut face nimic). Peste cateva zile se va interzice prin lege folosirea acestor piscine.

In final, ieri am citit un articol despre Ro care m-a pus pe ganduri, sincer va marturisesc ca niciodata nu as fi crezut asa ceva inainte sa-l citesc.


http://www.hotnews.ro/articol_27212-Un-sfert-din-tara-traieste-cu-mai-putin-de-1-dolar-pe-zi.htmhttp://www.hotnews.ro/articol_27212-Un-sfert-din-tara-traieste-cu-mai-putin-de-1-dolar-pe-zi.htm

Simona, nimeni din cei ce sciu aici nu a afirmat ca in Ro e "", adica ce ai scris tu, si toti discutam cat se poate de calm, temperat si cerebral. Nu stiu de ce tu consideri altceva . Iubirea poate fi si critica, nu numai aprobativa, si cu totii stim ca aceasta critica este indicat sa se petreaca in familie, nu si in discutiile cu cei straini .... Critica este constructiva. Cu totii avem rude si prieteni ramasi in Ro si este normal sa vrem sa le fie bine.

Vara quebecoise

Mergi la inceput