Io, repatriata 3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Syracuse, felicitari pt. obiectivism. Asa da .

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

BRAVO syracuse, mai simplu si la obiect nu se putea, desi ammaiincercat si eu si altzii sa punctam acest lucru, ceilalti nu au vrut sa vada ca biata Simona a facut un bine punctand pasii repatrierii.
Sper ca acuma sa fie intrebata doar despre acesti pasi si sa nu mai fie luata peste picior.Iar deciziile fiecaruia nu trebuie sa aiba justificari pe froum, suntem liberi sa emigram cum sunt liberi sa ne repatriem cand simtim sau vrem asta!
Numai bine!


Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

Bravo, syracuse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

in ceea ce priveste adusul de lucruri de aici din canada acasa noi ne-am gandit ca avand in vedere ca nu am cumparat pana acum mai nimic aici, ma refer la mobila sau electronice, nici sa nu ne agitam prea rau, pt ca cred ca ies mai ieftin daca o sa le cumpar direct din tara.
Cu mobila sigur ies mai ieftin pt ca poti sa ti-o faci pe comanda si daca e particular nenea care o face sigur iesi mult mai ieftin ( asa ne-am mobilat noi aprtamentul care e acum inchiriat in tara, am avut meseriasi f buni si am fost f multumita si de rezultat si de pret ).

Simona, tu ti-ai adus si electromenajere cu tine ? ma refer la masina de spalat, frigider...eu acum ma mut in alt aprtament si trebuie sa-mi iau masina de spalat rufe si sunt in mari dubii : sa-mi iau una mai scumpa cu incarcare prin fata ( d'aia cu gemulet ) sau cu incarcare pe sus ? adica merita sa o aduc in tara daca imi iau una mai buna sau sa-mi iau pe cea mai ieftina ( evident ca sunt cele cu incarcare pe sus pt ca spala mai prost, consuma mai mult curent etc... ) si sa o vand inainte sa plec ?
merci,
miti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paraluta spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Originally posted by paraluta

As dori foarte mult ca toata lumea sa raspunda strict la subiect. Este un subiect care intereseaza pe foarte multa lume, dar exista un numar de persoane care vad si ele, alaturi de Simona o posibila reintoarcere in Ro, pentru care informatiile si impresiile Simonei sint importante. De aceea, as ruga persoanele din alte tari care nu sint interesate cu adevarat de acest subiect, sa-si discute "retetele" in alta parte, de exemplu la "Viata in Canada" sau "Viata in USA", sau daca scriu la acest subiect, sa-si scrie strict parerile, fara cearta, in mod civilizat. Am putea invata si afla cu adevarat ceva, pentru ca pentru ciorovaieli, cred ca chat-ul ramane cel mai potrivit! Mersi!



Paraluta, pana la mesajul asta aproape ca as fi bagat mana in foc ca te intereseaza numa' barbatii cei goi din Ro, daca nu ma crezi mai reciteste-ti mesajele. Nu stiu de ce te simti datoare sa faci ordine la subiect, fiecare scrie ce simte si cand considera de cuviinta, daca ar fi fost dupa mine, de ex., nu stiu cate mesaje ar mai fi ramas in viata pe aici . Daca Simona n-ar fi vrut adrenalina, nu ar fi avut-o, fii sigura de asta, dar tonul mesajelor a fost tendentios inca de la prima propozitie. Io zic ca daca te-ar fi interesat cu adevarat repatrierea ai fi contactat-o pe privat, si fii sigura ca la un subiect referitor la amanunte tehnice ale repatrierii nu cred ca ar fi fost mai mult de 100 de vizualizari. Au mai fost si nu le-a bagat nimeni in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

off-topic ( scuze ):
maine , sambata, la 9.30 dimineata echipa Romaniei de polo va juca cu Spania pt locurile 5-6 din campionat.
Este ultimul meci al lor in Montreal la acest campionat dupa o prestatie f buna.

Haideti cu totii sa-i incurajam pe baietii nostri! Hai ROMANIA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by syracuse
Anumite culturi atrag un anume fel de oameni. Un om cu suflet "colectivist" nu isi va gasi niciodata pacea in culturile individualiste din vest; si invers, un om nascut cu o "vana" individualista in el, va tanji mereu sa zboare dintr-un mediu unde stilul "colectivist" il sufoca si il irita intr-o mie si una de feluri.


ce teorie aiuristica! pe ce te bazezi cand faci generalizari dintr-astea simpliste despre oameni pe care nu ii cunosti? e bine ca stiu acum: cine iubeste libertatea, civilizatia si democratia e un individualist. magarul, rusine sa-i fie!

dar ai dreptate cu colectivistu', desi eu as traduce mai degraba prin "mahala" - dovada discutia de fatza, tipica-tipica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by syracuse
Anumite culturi atrag un anume fel de oameni. Un om cu suflet "colectivist" nu isi va gasi niciodata pacea in culturile individualiste din vest; si invers, un om nascut cu o "vana" individualista in el, va tanji mereu sa zboare dintr-un mediu unde stilul "colectivist" il sufoca si il irita intr-o mie si una de feluri.


ce teorie aiuristica! pe ce te bazezi cand faci generalizari dintr-astea simpliste despre oameni pe care nu ii cunosti? e bine ca stiu acum: cine iubeste libertatea, civilizatia si democratia e un individualist. magarul, rusine sa-i fie!

dar ai dreptate cu colectivistu', desi eu as traduce mai degraba prin "mahala" - dovada discutia de fatza, tipica-tipica.



Noroc ca ai venit tu sa pui cireasa pe tort.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

syracuse,
bine ai revenit printre noi si o ai descris simplu si la obiect.
Eu sant venita de 6 ani, sotul de 7, si asa e cum ai zis, eu m-am decis sa fac tranzitia intoarceri asa in timp nu dintr-o data, probabil o sa primesc rosii, dar asta e eu sant o neadaptata si gata am tot incerca in 6 ani da nu reusesc , nu e pt mine, am venit venit pt sot si tot pt el am ramas, numi pare rau pt experienta acumulata si am invatat foarte multe

Nimic fara Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Poate ca am citit eu pe diagonala, dar eu nu am observat ca cineva la acest subiect sa blameze repatrierea, si mai ales cea a Simonei. Fiecare si-a spus parerea civilizat, cu cateva mici exceptii, si era normal sa existe replici la replicile Simonei cum ca aici nu ar fi telemea, rosii, lumea nu stie sa se distreze ca noi, romanii, sau alte glume din astea de maternelle. Asta ca sa nu existe dezinformare printre cei care nu au avut contact cu lumea occidentala.

Mergi la inceput